1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

lütfen yardım japon balıklarım beyaz benekmi resimyukledim yardımcı olun lutfen

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde vitogenovese tarafından 29 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. vitogenovese

vitogenovese

Daha öncede cok japon balığı besledim ama bu başıma hic gelmedi balıkları aldıgımda siyah olanının alt kısmında farkettim aldıktan 3 gun sora büyük bir ihtimalle onda zaten vardı ötekilerede yayıldı ısıları sabitledim şuan 28 derecede. Tuz banyosu yaptırdım kaya tuzuyla bide bu beneklerin patlamasını bekliyim diyorum sorada ya sera baktoper yada contra nın bakteri ilacını kullanayım diyorum acaba doğru yolda mıyım ? Cevaplarınız icin şimdiden teşekkurler saygılar...

resimler sayfanın aşasındadır..

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Balığın hastalığı ne tam olarak yazmamışsınız ? Beyaz benekmi ? Resim ekleme şansınız varmı ?

3. vitogenovese

vitogenovese

resimleri yukledim alttalar bakarsanız sevinirim

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Ogün bey aramıza hoşgeldiniz. :cicek:

Resim eklemek için www.imageshack.us/ bu siteyi kullanabilirsiniz.

Balıklarınızı adapte ederken sıkıntı yaşadınız sanırım.

5. vitogenovese

vitogenovese

Ben sitede yeniyim ve acemiyim kusuruma bakmayın anca ekleyebildim resimlerini siyah olanın alt kuyrugunda kırmızının görüldüğü gibi üst yuzgecinde yorumlarınızı bekliyorum.

6. vitogenovese

vitogenovese

Bu arada balıklarımın hic birinde halsizlik yok gayet normaller ve yuzmeleri olsun davranışları olsun iyi.

---------------------------------
    Mesaj düzenleme 4.

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Ogün bey, %30 su değişimi yaptıktan sonra, ısıyı kademeli olarak, 30 dereceye sabitleyip, kaya tuzunu akvaryumdan aldığınız su ile eriterek suya ilave edip, ışıkları kapatıp, oksijeni bol verin. Bir sonraki gün bu işlemei tekrarlayın.

8. vitogenovese

vitogenovese

Tuzlama yapmıştım zaten 2 gun önce, tekrar yapmamın bi sakıncası olurmu? Isı şuan zaten 28 derecede 30 a cıkarmam gerekiyor onuda yaparım, ışık acıktı onu kapalı tutucam. Bu kac gün devam edecek? Cevapladıgınız icin çok teşekkurler.. bu arada akvaryum 20 lt bi kaşık kaya tuzu yeterli olurmu acaba?

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

İlk önce %30 su değişimi ile başlayın. Tuzu, ısıyı, aydınlatmayı, havalandırmayı dediğim gibi yaptıktan sonra 24 saat sonra tekrarlayın. Su değişimlerinde ısıya dikkat edinki çabanız boşa gitmesin.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Geçmiş olsun. Balıkların bulunduğu akvaryum ile ilgili bir bilgi göremedim. Filtre sistemi, akvaryum hacmi, balık sayısı önemli. Fotoğrafları göremiyorum ancak akvaryumunuza yakın dönemde su değişimi yaptınız mı ve su değişimini tamamen mi yaptınız ?

Sorulara yanıt yazarsanız sevinirim.

11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Murat abinin dediklerinin aynen uygula. Ama 2. seferde kaya tuzu atmayın. Yine %30 su değişimi yap fakat kaya tuzu atmayın. Işıklarıda 5-6 günlüğüne yakmayın.

12. vitogenovese

vitogenovese

Lütfen yardım japon balıklarım beyaz benekmi resim yukledim yardımcı olun

Akvaryumum 20 lt 5 tane japon 1 vatoz bir de cöpcum var. Vatozla cöpçümü tuzlama anında almam kerekir heralde ayrı bi yere diye duşünüyorum. Şu anki ısı 29 derece ışık kapalı iç motor durmadan calışır vaziyette ve icindeki sungeri cıkarttım.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Su değişimiyle alakalı soruya yanıt yazmadınız ama sanırım yakın zamanda akvaryumu boşaltıp yeniden su doldurdunuz ? Yanlışsa düzeltin. Hacime göre balıklar fazla. Yemlemeyle giren yükü o hacmin kaldırması kolay değil. Yapılması gereken damacana su ile ısıyı eşitleyip %60-70 oranda su değişimi yapmanızdır. Damacana şarttır. Yemlemeyi azaltıp, ışıkları kapatıp, ısınızı şu anki durumunda bırakmanız yeterlidir. Başka bir işleme gerek yok.

Geçmiş olsun.

14. vitogenovese

vitogenovese

Öncelikle teşekkür ederim su deyişiminde derecelerin aynı olmasına dikkat ederim onu biliyorum zaten genelde bu hastalık öle oluyormuş bu balıkları alalı daha bir hafta oldu siyah olanında vardı zannedersem ben onu 3 gun sora gördum ve ondan yayıldıgına inanıyorum dediklerinizi yapıcam. şuanki sularında kaya tuzu var hemen %60 kadar değişiklik yapayım mı hazırda dinlenmiş suyum mevcut..

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ogün Bey akvaryumun suyunu bu yakında tamamen değiştiniz mi ? Bunu ısrarla soruyorum çünkü sonuca odaklanmayı geçtik ve artık sorunun kaynağına odaklanmaya çalışalım müsadenizle. Damacana olmalı. burda:gif

16. vitogenovese

vitogenovese

Yakın zaman da değişmedi enson 1 hafta önce değişti bu akvaryumdan ufak bir akvaryum kullanıyordum buna geçtim şu anki elimdeki su beş kiloluk dışarda satılan sulardan var elimde 3 adet damacana yazmışınız onu annayamadım.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ogün Bey size eninde sonunda yazdıracağım. Akvaryumun suyunun hepsini mi değiştirdiniz bir anda. dön:gif

Ben 3 adet damacana diye ifade kullanmadım. Akvaryumunuzun hacmi zaten bir damacana kadar. Bir damacana alın ve damacananın dibinde 10 cm su bırakın gerisini akvaryum suyu ile değişin yeter.

18. vitogenovese

vitogenovese

Birbirimizi yanlış anladık heralde. Ben size 3 damacana dediniz demiyorum benim elimde 5 kiloluk ufak olanlardan 3 adet var diyorum onlar olmaz mı ? Yok sa sizin dediniz damacanadan mı alayım ?

Suyun da tamamını değiştirdim bi hafta önce..

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Elbetteki 5 kg.lık pet şişelerdeki içme suyu kullanılabilir. Satın alınan içme suyu olacak içindeki su tabiki.

Binbir uğraşla yazdırdığım bu ifadenizdeki konu balıkların sorununun kaynağı.

Geçmiş olsun.

20. vitogenovese

vitogenovese

Suyun tamamını bundan sonra değiştirmiyeyim diyorsunuz yani %60 gibi bi oranla değişiklikmi yapayım genel olarak diyorum dış motorum yok iç motorum var oda içinin temizlemekte fazla randıman saglamıyor açıkcası o yüzden tamamını değiştirmek zorunda kalıyordum .

.......................

Mesaj Düzenleme 8

Sayfayı Paylaş