1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Lütfen yardım

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde ozgr tarafından 4 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Üstadlarım ne yaptıysam balıklarımın hastalığını geçiremedim :( lütfen yardım edin beyaz benek de değil bu sefer daha ayrı bir hastalık türedi ve 3 tane platim, 1 tanede kılıç kuyruğum birden öldü. Resimleri gönderiyorum sizce ne yapmam gerekiyor?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Geçmiş olsun Özgür. Bildiğin gibi bu tarz sorunlar su kaynaklıdır. Akvaryumunda bitki var gördüğüm kadarıyla. Bitkilere etksi ilaçların hiç olmayacaktır. Bana sorarsan damacana su ile su değişimi yap ve metilen mavisi kullan. Metilen mavisi bitkilere zarar vermiyor sanırım. Bir iki gün sonra bir su değişimi daha yaparsan inşallah düzelir.

3. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Abi çarşamba günü taban malzemesini değiştirdim bundan dolayı %70 kadar su değişimi oldu ve balıklarım etkilenmesin diye hepsini damacana su ile alıp hazırladım gene yaranamadım balıklarıma gene hastalar gene hastalar. :( O kadar balık kaybettim halada kaybetmeye devam ediyorum 2 platim daha öldü :(

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Nasıl bir hastalık türedi Özgür?
    Yapmış olduğun taban değişimi ile, akvaryuma balıkları salman hastalık gibi görünsede, suyun oturmamış olmasından dolayı balık ölümlerin kaçınılmaz olacaktır...

5. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Abi balıkların hepsini karantinada tutamazdım ki :( o kadar balık o küçücük akvaryumda ölürler diye attım mecburen içine tabiki ısıya dikkat ettim. Oturmuş su olsun kaliteli su olsun istedim damacana su aldım gene olmadı :(

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Özgür taban malzemesi değişimi diyip geçmemek lazım. Şöyle düşün akvaryumunda bakterilerin yani biyolojik yaşamın yerleştiği tek nokta orası diyebiliriz. Kuma yapılan ani ve köklü müdahale direk amonyak, nitrit demektir. Bana sorarsan sorunun kaynağı burası.

7. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Erimeler var balıkta. Gerekli açıklamayı hocalar yapmış zaten. Taban veya herhangi bir materyal değişiminde dikkat etmek lazım. Yoksa sonuç üzücü olabiliyor. Geçmiş olsun diyelim artık.

8. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Balıkların hepsini karantinaya aldın sıcaklığı 30 a çektim bol hava ve metilen mavisi verdim inşallah düzelir yoksa bütün balıklarımı kaybedecem. Balıklarda çok önemli tabiki ama hepsi Murat abimin hediyesiydi onlara bakamamak ve ölümlerini izlemek daha kötü oldu :(

murer bunu beğendi.
  9. keskinerkan

keskinerkan

İsim:
    Erkan KESKİN
    Balığın hareketleri yem yemesi ve dışkısı nasıl biraz bilgi verirsen yardımcı olmaya çalışırım yüzgeçlerdeki erimelerde kenarlarda beyazlaşma varmı yoksa sadece kopuklukmu var

10. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Erime ve resimdede görüldüğü gibi gövedede beyazlaşma var yoğun bir şekilde. Mollylerimide kaybettim :( Yeme olan ilgilerinde hiç bi değişiklik olmamasına rağmen tek tek hepsini kaybettim :(

11. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    Özgür abi bence de onun nedeni kumdur.Çünkü akvaryumcularda satılan kumlar çok pis ve kötü yerlerden gelebiliyor bunun için kumu belli bir müdden kaynar suda iyice yıkadıktan sonra kumu 1 gün tuzlu suya beklet ve sonra yine kaynar suda kaynat ve akvaryuma koy İnşallah hastalık düzelir.

12. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Olabilir tabiki bi de. Gittik pahalısından aldık 3 liraya ithal olsun dedik yerli siyah kumlar 2 liraydı almadık sorun olmasın diye.

13. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Kum salınım yapmadıkça, hiç bir zaman sıkıntı yapmaz. Bir sürü akvarist, dere kumu, perlit, torf, vs. kullanıyor,gerektiğinde gübre takviyesi yapıyor gene kullanıyor..
    Bitki tanklarında kullanılan kuma akvaristler ellerini sürmezler döngü bozulmasın diye ve senelerce kullanırlar.

Özgür senin kullanmış olduğun dere kumunda asit testi yaptığımızda köpürdüğü için çıkarttık, ister istemezde biyolojik döngüyü bozmuş olduk, bunun düzenli su değişimleri ile oturtmaya calışıyoruz. On güne kalmaz, balıkları içine salacağız, ölçüm yapıp değerleri bir görelim önce....

Sayfayı Paylaş