1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

L-144 Albino Longfin Tülkuyruk - Haydi Hayırlısı

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Snowblind tarafından 4 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Arkadaşlar başlıkta da belirttiğim gibi L-144 Albino Longfin Tülkuyruk cüce vatozlarımı yarın akşam gidip alıyorum.Şansım bu kez yaver gitti ve Türkiye nin en saf ve güzel ırklarından birine sahip bir arkadaşdan,hem de çok çok uygun bir fiyata bu türü ediniyorum.Kesin olmadığından başlık açmamıştım.Ancak bugün balıkları yerinde gördüm.Yapılacak iş çok ancak zaman az.

Tropheus tankımda bulunan sumpdaki biyolojik süngerden bakteri kültürünü alıp ısısını eşitlediğim ve dinlenmiş su ile doldurduğum yeni tankıma ekleyeceğim.İnşallah gereken ortamı hiç değilse bu yolla daha çabuk sağlarım?

Tanka kum koymayı düşünmüyorum.Bu konudaki düşünceniz benim için son derece önemli ve cevaplarınız aciliyet arz etmekte.Elimde sadece 05-1,2 mm kalsiyumlu kum kaldı.Dip çekiminde çok zorlandığım bu kumu vatoz ortamına eklemek pek istemiyorum.Bu konudaki düşüncelerinizi bekliyorum lütfen.

Filtre ise Atman HF-400 olacak.Kömür kartuşunu çıkartıp en alta bir kat elyaf,üstüne aktif karbon ve en üstüne yine iki kat elyaf ekleyip sistemi tamamlayacağım.

30cm lik bir hava taşını da yere değil de arka camın mümkün olan en üst noktasına vantuz ile koyacağım.Maksat balıkların tabanda rahatca gezinmelerine imkan tanımak.Son olarak da iki adet seramik yavruluk ekleyip olayı bitireceğim.

Arkadaşlar mümkün olan her tür fikir ve önerinize açığım.Bunların kurulum aşamasında olanlarına ise kesinlike acil ihtiyacım var zira belirttiğim gibi balıklar yarın geliyor.Yanlışımı,eksiğimi,abarttığım kısımları bana bildirip yardımcı olun lütfen.Herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

uozgul, Okurt ve ßy Mirac Küçükerdem bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi öncelikle tebrik ederim çok güzel bir tür aldığın için İnş üretirsin,öneri konusunda fazla söylenecek bir şey yok.

Güzel canlı alımlı...

3. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Resim ve güzel duguların için sağol sevgili kardeşim.Bu cins fazla bulunmuyor.Bulunanlar da gramı altın borsasına göre satılıyor neredeyse :) Üretebilmeyi başarırsam ihtiyacı olanlara hediye edeceğim inşallah.Ben esnaf değilim.Yavruladıkları zaman elimde 10-15 tane yaşayan kalsa bile bana çok.Pet Shopa üç beş gram yeme karşılık vereceğime hobiciye veririm daha iyi.Hiç olmazsa gözüm arkada kalmaz ve daha huzurlu olurum.

Bu arada "Öneri konusunda söylenecek fazla bir şey yok" derken anlamadım?Bilmiyormusun yoksa "Standart diğer vatozlar gibi" mi demek istedin?Şayet ikincisiyse ben onu da bilmiyorum diyeyim sana .)

4. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Atman HF-400 biraz daha modifiye ettim :) En alta tek kat elyaf,onun üstüne biyolojik sünger,onun da üzerine sera aktif karbon ve en üste de iki kat elyaf.Gayet güzel ve sağlıklı olacak diye düşünüyorum?Özellikle de biyolojik sünger eklemem bir parça da olsa filtre kalitemi yükseltmiştir sanırım?Şelale filtreden dolayı kendim basit bir kapak yaptım.Işıklandırma ise bir adet beyaz bir adet de mavi floresan.Vatoz loş ışık ister diye yorumlar okuduğumu hatırlıyorum?Elimde mavi ışık da olunca kullandım.Ancak vatozlarda stres yapacaksa da kaldırırım.Altta bir video ekliyorum.Yeni kurulan tankın ilk görüntüleri.Umarım değerli yorumlarınızı her zamanki gibi paylaşırsınız.

Alparslan bunu beğendi.
  5. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Eray Abi Tebrik Ederim Hayırlı Olsun abi Alparslan resim Paylaşmış Gerçektende Çok Hoş bir Vatoz'a Benziyor.İnşallah Üretiminide Yaparsında Bizlerede Satış yaparsın abi:)

6. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Satışım yok kardeşim.İsteyene hediye var.Ama Allah'ın izniyle bir yavrulatıp o yavruları yaşatalım :) Vatoz yavrularını yaşatmak epey zormuş.Kimi 4-5 günde su değişiminin,kimi de ayda bir su değişiminin şart olduğunu söylüyor.Bilen arkadaşlar yazdıkca bizler de daha doğrusunu öğreneceğiz inşallah :) Diğer forumlara güvenmiyorum.Adam "Kendi yorumum" diye paylaştıklarının çoğu alıntı,daha doğrusu çalıntı çıkıyor.Güvenemediğim yerden bilgi alıp tankıma da uygulayamam.O riski göze alamam.

ßy Mirac Küçükerdem bunu beğendi.
  7. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Hayırlısı abi İnşaAllah Yetiştirirsin :) Hediye edeceğin Kişiden para almasanda Bir "ALLAH RAZI OLSUN" Deseler Fazlasıyla Yeterli Bence temo29

Snowblind ve Alparslan bunu beğendi.
  8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi bakım konusunda bence değişen bir şey olmaz,yere düşen ve tablet yemler besleme açısından iyi olur,aldığın yere de inceliklerini sormayı unutma.Hediye konusunda hem fikirim yavruları hobiçilere vererek iyi bakılması ve çoğalması adına çok güzel karar...temo19

9. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Kesinlikle haklısın kardeşim.Satacak olup para kazanma hevesim olsa bir üretimhane kurardım.Ben hobiciyim ve öyle de kalacağım.Alamayan,bulamayan insanlara bir faydam dokunsa daha ne isterim?

O arkadaşı arıyorum ama çalıştığından telefona bakamıyor.Akşam 24:00 de işten çıkacakmış.O saat de kimse de aranmaz ki :( Yarın ğrendiklerim ise ço geç olur.Zaten çok çabuk bir kurulum oldu.Bakteri kültürü,dinlenmiş su,tropheus tankında aşılama ile bir nebze bunu tolere etmeye çalışıyorum.Hayırlısıyla bakalım neler olacak?Yem olarak da sera tablet yem spirulina spirutabin tablet kullanacağım.Aklıma takılan en önemli konu taban.Cama cam olarak yaptım.Kum felan hiç bir şey yok videoda da görüldüğü üzere.Bu konuda kararsız kaldım.

10. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Evet bugün yavrular geliyor.Arkadaşa ulaştım.İşi olduğundan akşam saat 22:00 gibi yanına gideceğim.Toplamda 8 adet alacağım.2 adet bana 6 adet de bir arkadaşıma alacağız.Bu bana ekstradan bir 10-11 saat kazandırdı.Bilen arkadaşlardan kesin bir yorum henüz gelmediğinden olan bilgimce bir kurulum yapıyorum.Sump daki biyolojik süngerdeki bakterileri ekledim.İnşallah olabildiğince hızlı tamamlanır ortam?Taban malzemesi olarak "Sıfır kum" mu kullansam hala tereddütteyim?Şimdilik hiç bir malzeme kullanmadım.

11. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL
    Eray abi çok güzel bir seçim yapmışsın. Tankı böyle boş tutmayacağını umuyorum. Buraya çok güzel hafif bitkili bir dekor ile vatoz tankı çok yakışır. Mangrow kökü anubias ve birazda sazla güzel bir tank olabilir. İnşallah yavrularıda içinde sağlıklı bir şekilde görürüz.

12. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Dostum işte ben de bunu soruyordum hepinize.Kum vesaire koymamayı düşündüm daha iyi olur diye.Ancak baktığım resimlerde hep kum vardı.Dediğin gibi yapayim.Ancak ufak mangrow kökü bulabilmem mümkün değil buralarda :( Bitkili tank konusunda ise kendime güvenemiyorum.Bakabileceğim en hassas bitki Anubias ki tankımda olanların bile yaprakları kenarlardan çürümeye ve ortaları delinmeye başladı.Kökleri kayalara bağlı.Kesinlikle kuma gömülü değiller.Daha hassas dengedeki bitkileri alıp da vatoz tankına koymaya bu yüzden cesaret edemem yani.

13. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Yorum ve yardım gelmediğine göre bildiğim kadarıyla doğru-yanlış kurulumuma geçiyorum.Resimleri
    paylaşıp beğeninize sunuyorum.

Damlama sistemiyle suyu aşılayıp vatozları alıştırmaya çalışıyorum.

Güzel bebeklerimin ilk görüntüleri :)

Tankıma bir adet seramik yuva ve bir parça da Mangrow kökü ekleyip kurulumu tamamladım.Tabana kum ekleyip eklememe konusunda daha hala kararsızım.Bir çok kişi ekleme yapmamam konusunda tavsiyede bulundu.Buradan bir tavsiye gelmeyince de ikilemde kaldım.

14. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Abi hadi hayırlı olsun :)

15. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Eray abi şimdilik kum ekleme fakat arka fonu yap derim...

16. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Fon sonradan aklıma geldi.Kurulumu yaparken tamamen unutup gitmişim :)

Alparslan bunu beğendi.
  17. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
  18. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Vatozlarıma bugün ilk yemlerini verdim.Sera Spirulina Tablet verdim.Biraz yavaşça ve ürkekçe yanaşıp yemeye başladılar sonra ayrıldılar.Tablet suda duruyor.Şimdilik bu tablet bitmeden başka yem vermeyeceğim.Balıklarımın formu ve sağlıkları çok çok iyi maaşallah.Aldığım arkadaşta çok nadir olup bulunamayan vatozlar da vardı ancak ben bunlarda karar kıldım.Yaşatmayı başarabilirsem onları da değerlendirebilirim.Yine bir yarışmada birinci olduğu Discuc lar,mavi salyangozlar falan da var.Çok beğendim açıkcası.Balıklarına titizlikle bakıp besliyor.Vatozlarımı bu arkadaştan aldığım için çok mutluyum.İnşallah 3-5 ay sonra yavru almak da nasip olur?

19. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi ötekileri görmedim ama bunları bende beğendim tül kuyruk,İnş yavruda alırsın...temo19

20. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Diğer türler arkadaşta.Kendi üretimhanesinde tutuyor onları.Benim o kadar müsait yerim yok şimdilik.Ama belirttiğin gibi bendeki vatozlar gerçekten de çok güzeller.Tabi başkası beğenmeyebilir.Zevk meselesi yani.

Sayfayı Paylaş