1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

L-144 Albino Longfin Tülkuyruk - Haydi Hayırlısı

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Snowblind tarafından 4 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Safkan dediğin mavi gözlü sanırım?Tül Kuyrukların da öyle safkanları var.Onlar biraz daha gösterişli.Yakında yavru almaya da başlarsın artık :) Bendekiler de 6 cm civarındalar.Tropheuslarda yavru durumları nasıl bu arada?

2. Hayır siyah göz benimkiler blue eye değil.İlangilerden iki dişimin ağızı dolu on gün kadar oldu tekrar atmazlar inşallah.:nazar:

Alparslan bunu beğendi.
  3. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Ohoo seninkiler ikinci kez yavru tutmuş anlaşılan :) Benimkiler odun çıktı.Paso yem yiyorlar ama tık yok.Bayağı bir canım sıkılıyor bu duruma aslında ama yapacak bir şey yok maalesef :(

4. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Maşallah güzel balıklar. Blue eye de gözler mavi değildir ismine aldanmayın.

5. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Arkadaşlar bu tank içinde kullanılmış olan kum nedir?Kızılımsı,kına renginde çok hoş olmuş tankın içinde.İsmail hocam arkadaşına sorma şansımız varmıdır?Kum nedir ve hangi ebatlardadır?

6. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Sorarım Eray hocam ama bildiğim kadarı ile elenmişince dere kumu:)

7. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Eray abi istersen bende birkaç tane hindistan cevizi kabuğu var uygun olduğumda göndereyim?

8. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Kızılımsı renk verirmi ki bu dere kumu?Benim gördüğüm,yani burada satılan tüm dere kumu dedikleri ince siyah-kahverengimsi çakıl taşları.

Toprak vallahi süper olur aslında.Müsait olduğun bir zamanda ödemeli kargo yaparsan çok makbule geçer.Senin ihtiyacın olan bir şey var mı peki?Belki bende de bundan fazla vardır?

9. umut özkan

umut özkan

Yer:
    Nevşehir/ürgüp
    İsim:
    umut özkan
    Abi dere kumu gibi gözüküyor.Bir dönem bende kullanmıştım bu kumu.

10. Dere kumuna benziyor:)

11. Blue eye de bildiğim kadar gözler siyah sadece gözbebeğinde dikkatli bakılınca mavi ton var:)

12. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Eray bey kızıl renkli kum istiyorsanız jbl manado tavsiye ederim. Grolux lambalarıda yakınca cayır cayır yanıyor.) Firma açıklamasında zeminde yaşayan balıkların hassas bıyıkları için zararsız denmiş alırken hadi lenn ordan demiştim :koptum: Epeydir kullanıyorum meleklerin en hassas uzun yüzgeçlerinde en ufak deforme kalmadı .

13. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Bizim burada dere kumu diye satılan hiç bir kumda bu renk yoktur.Sahilde yer alan taşlık ince kum rengindeler.Bu yüzden "Dere Kumu" denince tuhafıma gitti.

Bilgi için teşekkür ederim.Bir bakıp duruma göre değerlendireceğim.Sanırım tavsiyenize uyacağım?

14. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Arkadaşlar,vatozlarıma Eggert %100 Spirulina veriyorum.Ayrıca haftada iki gün de salatalık ve kırmızı biber de öğünlerinde bulunuyor.Ama şimdi artemia gibi başka yemlerin de verilmesi gerektiğini okudum.Bu canlılarıma uygun,iyi bir diyet paylaşabilecek arkadaşlarımız var mı?

15. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Cevap gelmediğine göre kendim biraz araştırma yapayim dedim.Başka forumlara değil de Akvaryum Portalı'na güvendiğimden bu yazacaklarım ne derece sağlıklı ve doğrudur bilemiyorum?Ancak benim gibi merak edip de cevap bulamayanların olabileceğini düşünerek bu paylaşımı yapmak istiyorum.Bir yanlış varsa tecrübeli üstadlarımız konuya katkı yaparak bizi aydınlatır zaten.

L144 vatozlar için alta yazmış olduğum diyet listesi başka bir forumdan "Kerem Seçkin" isimli bir hobiciden alıntıdır.Kendisine yazıp alıntı yaptığımı ve paylaştığım linki haber verdim.

Tropical: Super Spiru Tabin A ve B,Pleco's Tabin, Green Algea Wafer, Welsi Gran, Vegetabin B, Super Tabin B.
    NLS: H2o Wafer. SolgarSpirulina Tablet.
    JBL: Novo Pleco, Novotabs, Tabis.
    Sera: Spirulina Tablet, Vipachips, Wells chips, Plankton Tablet.
    Tetra: Tabimin, Pleco Wafers.
    Hikari Algea Wafer

Bunlara ek olarak Artemia düşünüyorum???

16. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Liste gayet güzel bu boydaki vatozlarınız için artemia gereksiz olur vermeniz şart değil. Sera sipriluna tablet iyi bir yem değil listeden çıkarmanız bir eksiklik yaratmayacaktır.

17. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Birde spiru tabin a ve b tablet boy farkıdır ikisini birden kullanmanızda gereksiz olur besin içeriği aynıdır.

18. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Vatozlarım yavaş yavaş damızlık boya geldiler.Başka bir çok yerde 5 cm.lik vatozların yavruladığını okudum.Benimkiler 6 cm.yi biraz daha geçkinler.Yani yakında hareketlilik başlar diye umut ediyorum açıkcası ? Vatozlardan biri az ürkek.Diğeri ise direk elime kadar gelip yapışıyor yem vereceğimde :) Bunun erkek diğerinin ise dişi olduğunu tahmin ediyorum.Alırken hobici arkadaş elinden geldiğince cinsiyete dikkat etti ama sonuçta ufak olduklarından bir garanti de veremedi.Umarım bir erkek bir dişi şeklindedirler?Bir de bir yıldır bende olan Tropheuslar var.Onlar için de artemia alayım dedim.Hem onlara hem de vatozlara veririm diye düşündüm.Olmadı biraz daha beklerim.

ßy Mirac Küçükerdem bunu beğendi.
  19. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Cama sabitlenen vatozumu ölçtüm.Kuyruk kısmından başına kadar tam 7 cm olmuş kerata.Peki biz vatozlarda,özellikle de tülkuyruk olanlarda boy ölçüsü verirken kuyruk dahil mi yoksa hariç mi vermeliyiz?Yani şimdi ben vatozu 7 cm biliyorum ve yakında yumurta tutmasını beklerim.Bunda bir hata var mıdır?Yoksa sadece gövde mi baz alınıyor bu türde?

ßy Mirac Küçükerdem bunu beğendi.
  20. uozgul

uozgul

Yer:
    Afyon
    İsim:
    ÜMİT ÖZGÜL
    Konuyu başından sonuna imrenerek okudum. ben tam bir vatoz faciası yaşayan ve vatozlara Tövbekar bir hobici olarak en büyük tutkum Longfinleri yeniden heyecanlanmadım desem yalan olur. Bu konuda tecrübesine güvendiğim ama dediklerinini bir türlü yapamadığım elinde 15 çeşit vatoz olan üreten bir abimin tavsiyeleriyle bende katkıda bulunmak isterim.
    Ağırlıklı olarak dip yemi yerine pul yem kullanmanızda fayda var zaten ıslanınca hemen yere düşeceklerdir ve kolayca parçalanıp şelale filitrenizle temizlenip dipte kalıntı bırakıp suyun değerlerini bozmayacaktır
    Tablet yemleri verme şekliniz çok kullanışlı ve sağlıklı görünüyor resimlerdeki fayans üzeri kırmızı da sanırım kırmızı biber sürülmüş fayanslar. tablet yemleride toz haline getirmeseniz bile küçük parçalarla veriniz ki erkek yada baskın olan tabletin üzerine çöküp tamamını bitirmeye çalışıp sonrada şişip kabız olmasın.
    üçüncü olarak dip kum ve bitki konusuna gelelim ben dere kumundan çakıla midye kırığından hagen siyah kum bitki torflu mangolu bitkili tanklara kadar her şeyi denedim laf aramızda 50 albino damızlık 2d1e siyah longfin katletmiş biri olarak şunu söyleyebilirim cama cam ve bir mangov kökü üzerindeki anubias kadar rahatı yok onlar için bir pipo filitre bir dar ağızlı küp haftada 1 %20 su değişimi bu arada onda da bir kapak nizoral şurup katarsan kabız olmalarını engellersin kabak da sindirim sistemine mükemmel iyi geliyor ve severek afiyetle yiyorlar
    inşallah yavrularının kuyruk salladıklarını görürürüz. bu arada yaptığım araştırmada yavrular küçük tankta başlayıp günlük aynı sıcaklıkta %50 su değişimi ile hızla ve kayıpsız büyorlar boyu tanka girdiğinden iki katına girdiğinde yine iki katı hacme sahip büyüklükte tanka alınarak hızla boylandırılıyor diye bir bilgiye ulaştım ama deneme fırsatım olmadı . Sağlıklı ve hobicileri sevindireceğiniz bol yavrulu bir tank dilerim..
    bu arada vatozcu abimin damızlık erkeğinin resmi ve bunlarda cama cam akvaryum bir adet küp bir pipo filitre ve mopani kökü var düzenli yavru veren 2.5 yaşında bir çift[​IMG]

Snowblind ve DALGIÇ bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş