1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

L 46 Hypancistrus Zebra Pleco - Zebra Vatoz tanıtımı

Başlığı 'Japon, Vatoz, Çöpçü ve Diğer' kategorisinde cirol tarafından 14 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Anayurdu :Brezilya- Rio Xingu Nehri
    Bilinen isimleri : Zebra Plecostomus, Imperial Plecostomus, L46, L98, L173
    Sicaklik : 23 - 29 derece
    Boyutu : 13 cm kadar

Zebra Pleco için, sakin türlerden oluşan cichlid akvaryumlarından kuralabilir.Doğal ortamlarından biri olan Brezilyada Rio Xingu hızlı akar ve genellikle seyrek kumlarla kaplı alt tabaka, yığın halindeki küçük kayalardan meydana gelir. Bir Zebra Pleco içinde bir tank buna benzer şekilde kurulmalıdır. Yığın halindeki kayaların arasına küçük mağaralar yapmak gerekir.Kendi türleri ile bakıldığında bol kayalık ve köklerin olacağı yerler yapılmalıdır.Barışçıl sakin bir tür olmasının yanında bölgecidir. Asidik siyah su ortamlarına ihtiyaç duyar.

Beslenme

Genel olarak protein ağırlıklı ve canlı yemlerle beslenen bir türdür. Damızlık boya gelmeleri için canlı yem önemli rol oynar.Bitkisel olarak salatalık ,ıspanak ve kabak kullanılabilir.

CİNSİYET AYRIMI

ÜREME

Baliklar yumurtlamaları yada cogalmalari için dişileri en az 7cm olması ve suni bir magara akvaryuma konulması gerekiyor.Üremeyi tetiklemek için tanktaki suyu % 50-70 oranında değiştirip balıklara yağmur mevsimi ambiansı yaratmanız önerilir. Dişi Balıklar çiftleştikden sonra geri kalan işi erkek balık yapar, yani yumurtaları ve yumurtadan çıkan yavru balıkları erkek balık magarada 1 ay boyu korur ve saklar. Uygun kaya veya kök üzerine yumurta dökerler..Büyük gögüs yüzgeçleri ile havalandırır.

Yavrular

Yavrular 8 ile 10 arası yumurtadan çıkıp ,serbest yüzüşe geçerler.Su şartları özellikle yavrular için önemlidir parametreleri koruyarak sık değişim yapmanız gerekir

Bitki seçimi:

Bitkiler tercihinize kalmıştır, onlar bitkiye gereksinim duymazlar. Eğer bitki kullanacaksanız; mümkün olduğunca zebranızın dipte yüzmesine olanak sağlayacak kadar, Vallisneria veya Amazon Swards gibi büyük yapraklı ve uzun bitkileri tercih etmelisiniz.

Amazon Swards

Aynı tankta bakılmaması gereke türler

etkendirBotia,labio,frenadus,macracanta gibi dip baliklari Hypancistrus Zebra Pleco'nun en onemli dusmanidir.kesinlikle beraber bulundurulmamalidir.yiyecek kavgasi yapabilirler ki bu cogunlukla zebra pleco'nuzun olumuyle sonuclanir.

Genel bilgi:

Bir zebra tankında filtrasyon sonderece önemlidir, kötü su koşulları ve kötü tank bakımı, akvaryumdaki bu balıkların ölmesinde bir numaralı sebeplerdendir.

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Hypancistrus Zebra Pleco - Zebra Vatoz tanıtımı

İsmail bunlar doğuştan beşiktaşlı süper, ellerine sağlık. em34: em34: em34:

3. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Aynen abi aslında senin akvaryumda güzel olur

4. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Lütfen daha fazla vatoz türü bilgisi paylaşmayın forumda , ocağımıza incir ağacı dikeceksiniz :D Harika balıklar bunlar ya mız mız:gif Murat abi sen L333'lerede bayılırsın.. Onlar tam beşiktaşlı , bunlarda gördüğüm kadarı ile mavi renkte var..

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Nerden bulacağız bunları, ama ben şimdi taban yapacağım darmadağan ederler.

Buda müthişmiş Volkan sağol... Mavi renk bizi bozar..

Delikanlı adam renkli balık bakmaz derrrmişimmmm. :F :F :F

6. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Murat abi senin tanka güzel olur ama dediğin gibi taban kısmında düzenleme yapman gerekir.Fiyat olarak pahalı en son bildiğim kadarı ile f0 475 tl gibi fiyatı vardı.

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

One İsmail, bakırköyde arsamı alıyoruz..... smiley18.gif

8. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Murat abi bunları 100 - 150 TL'ye bulabiliyoruz diye hatırlıyorum sanki.. Tam emin değilim. F0 bizi bozar abi çılgın: Bunlar tabanda özellikle boş alan istiyorlar , o sebepten glossotigma'da onları bozar :)

9. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Volkan hocam dediğin doğru f0 pahalı onuda yaşatmak biraz zor.

10. sezginyavuz

sezginyavuz

İsim:
    Sezgin Yavuz

Bu türü daha ucuza tedarik etme şansımız var ancak, İsmail Hocamın dediği gibi bunları yaşatmak gerçekten çok çok zor. Nesilleri tükenmek üzere olduğu için akvaryumlarda çok sık görmek istemiyorum şahsen. Parası olan her bilinçsiz akvaristlerin alacağını düşünürsek bu türün geleceği hakikaten tehlike altına girer.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Gözden kaçırdığım güzel bir konuymuş. Ellerine sağlık İsmail Hoca'm. Akvaryumlarda yaşatmasının zorlukları nereden geliyor, önce bunu teşhis etmek gerek. Çok daha zor canlılar kapalı sistemlerde gerekenler hazırlanırsa sağlıklı barındırılabiliyor.

12. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Brezilyada IBAMA tarafindan 2004 yilindan buyana soylari tukenmekte oldugundan koruma altina alinmis bir pleco turudur.Brezilyada satisi yasak oldugu gibi ,o bolgelerden getirlmeside imkansizdir.Ama bazı firmalar bir şekilde yakalayıp piyasada satışa sunuyorlar.

13. kado buhara

kado buhara

İsim:
    kado buhara

Bunlardan nerede var?Ben alırım bu balıklardan. :D Çok güzeller.

14. taygun

taygun Guest

Hele Samsun'da bulma şansın sıfır. Ben daha canlısını görmedim... em32.gif

15. Tuna Soylu

Tuna Soylu

İsim:
    Tuna Soylu

Merhaba,Zebra pleco cinslerinin pazarlığı Brezilya Omaho'da gerçekleştiriliyor.Bu tür nadir balıklar,genelde Almanya üzerinden dış piyasada satışa sunuluyor.Sadece Plecolar değil, ‘’L’’ serisi vatozların tümü için kendi ülkesinden dışarıya çıkartılması yasak olduğu gibi hapis ve ağır para cezası gibi ciddi ceza uygulamaları da mevcut.
    Bu arada Zebra Pleco’lar hakkında küçük bir hatırlatmada benden olsun.Pleco tarzı balıklar,özellikle ‘’L 046’’ varyetesi kolay eşe gelmez.Yani erkek her halükarda önüne gelen dişi ile birleşme eğiliminde olsa dahi bu dişi için söz konusu olamaz.Velevki dişi buna müsaade etti,bu seferde sadece tek erkek ve tek dişi ile yolunuza devam etmeniz gerekir.Buda demek oluyor ki Zebra Pleco tarzı bu sevimli,bir o kadarda nadir,hatta nadir olduğu kadarda pahalı olan ırk,bizim diğer cücelerimiz gibi 1 erkek ile 2 yada 3 dişi ile yaşamamaktadır.Zebra’lar ‘’tek eşlidir’’.
    Bunun yanı sıra damızlık bir çift almak isterseniz bunların fiyatları,2000€ ile 4000€ arasıdır.Buda yukarıdaki hatırlatmamdan sonra damızlık çiftim var yavru alacağım anlamına gelmiyor.Dolayısıyla bu türe ilgi duyan kardeşlerimiz var ise,damızlığın hazır eş olduğuna emin olması,vücudundaki renk pigmentlerinin sağladığı lacivert çizgilerin hatalı olması (tam düz,birleştiği noktalardan taşma olmaması,bu hata balığın fiyatını yarı yarıya düşürür),kafa eğrisinin yukardan ve yandan bakıldığında tam simetrik olması (ırkına has şekilde burunda gelişim bozukluğu olmaması) gerekmektedir.

Not; Zebra Pleco tarzı balılklar,bir batında en fazla 10 civarı yavru verdiği ve ayrıca su değerlerindeki aşırı kaliteden dolayı zor üretilebilmesi,ayrıca dişinin 4,5 ayda bir hatta yılda sadece 2 kere hazır hale gelmesi fiyatta etkendir.

16. taygun

taygun Guest

Teşekkürler Tuna Bey,

Bunlar ciddi bilgiler. Sizin yurtdışı tecrübeniz oldu mu?

17. Tuna Soylu

Tuna Soylu

İsim:
    Tuna Soylu

Almanya Frankfurt'tan bu balıkları 2005 yılında getirmiştim.Şahsen üretimiyle ilgili 4 yıl uğraştım,başarılıda oldum.Fakat ülkemizde bu tür pahalı türlerin kolay elden çıkmaması ayrıca günümüz şartlarında,ithalat ve ihracatın üreticiye çok pahalıya mal! olduğu Türkiye’mizde yurt dışına da göndermenin zorluğunu gördükten sonra vazgeçtim.Şimdide sizlerinde bildiği gibi piyasada satışı kolay ve tutulan cücelere ağırlık veriyorum.

18. kado buhara

kado buhara

İsim:
    kado buhara

Samsunda bulamam tabi. :D:D
    Tuna abi şu sıfırlardan bir tanesi fazlamı elinmi takıldı sıfırda yoksa şakamı? :D :D
    2000€ - 4000€ ben tekrar evimi döşerim bee.Almıyorum vazgeçtim. :D :D

19. Tuna Soylu

Tuna Soylu

İsim:
    Tuna Soylu

Onların fiyatları bunlar kardeşim.Bencede çok yüksek rakamlar ama rakamları ben belirlemiyorum. :)

20. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Tuna bey ben şimdi yakın zamanda yurt dışına çıkıcam.. Ben düşünmüştüm ki ordan en azından bu tür olmasada başka tür L tipi vatoz atar bavula getiririm diyordum.. 2-3 tane bile getirsek sorun yaşarmıyız ? Ben cezai işlem uygulandığını bilmiyordum. :bilmem: Burda 100 - 150 TL olan L tipi vatozlar orda 20 - 25 $ civarındaydı.. E haliyle cazip geliyor.. Ne dersiniz ?

Sayfayı Paylaş