1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Lani Akvaryum Led

Başlığı 'Aydınlatma Armatürleri' kategorisinde Okurt tarafından 2 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Hepimizin bildiği gibi akvaryum hobisinde ledler hızla popülerleşen, en deneyimli resifçileri bile sağladığı avantajlarla kendine doğru çeken bir aydınlatma teknolojisi.

Son zamanlarda yenilikçi yaklaşımı ile bir Alman üreticinin led armatürleri dikkat çekmeye başladı. Bahsedeceğimiz alman üretici Triton firması, Triton firması Korallenzucht'un Zeovit sistemi gibi yeni bir metodoloji vadeden örnek tankları ile göz dolduran görece yeni bir firma.

Burada gene aynı firmanın, üretimini yaptığı Lani Led armatürlerden bahsedeceğim.

Öncelikle Lani led armatürleri Akavaryumda daha homojen bir ışık dağılımını vadediyor, bu yüzden lenssiz ledleri neredeyse tank üst yüzeyinin tüm alanını kaplayacak şekilde bir tasarımı var. Lenssiz kullanımdan olacakki armatür su yüzeyine Oldukça yakın konumlandırılmış.

Lani led armatürler belirli bir standart boy yerine 16x16 cm'lik modüller halinde geliyor ve akvaryum üzerinde bu modüller birleştirilerek armatür oluşturuluyor.

Bu şekilde istenen ebatta led armatürler oluşturulabiliyor
    .
    .

Bu modüller tasarım oldukça güzel avantajlar sağlıyor:

* Öncelikle ledlerin lenssiz ama geniş bir alana dağılması ışık yayılımı problemini çözüyor. Bunun ne kadar ciddi bir problem olduğunu biraz DIY led ile uğraşanlar iyi bilirler.

**Ledlerin büyük bir pcb üzerine seyrek olarak monte edilmesi ledleri soğutma problemini ortadan kaldırıyor ve bu durum pasif olarak fansız olarak armatürün soğuması sağlanabiliyor.

*** Firma modüler tasarımdan dolayı arızalanan modülün değiştirilmesinin yeterli olacağını söylüyor.

Bence Triton firması -Lani led armatürleri ile DIY'ciler tarafından da örnek alınması gereken güzel teknik yaklaşımlar sunuyor.

Firma yeni ama ister led armatürleri ister diğer yeni yaklaşımları ile uluslararası camiada yer bulmaya başlayan ve tartışılan bir firma.

TRITON

Bu youtube videosunun ilk 5 dakikası ise triton firmasının Almanyadaki showroom'una ait

murat parin, Erdem., Saruman ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Teşekkürler abi tank harika o clam ne öyle yuhhh dedim abi o modüller büyük ihtimal Pvc kaplamalı dir yoksa isleri zor ama modül satmak için kaplamamış olabilirler tasarım çok güzel .

Seyyar cihazdan online.

3. nemesistr

nemesistr

Yer:
    sakarya/istanbul
    İsim:
    eyup yayla
    Parası ne kadar acaba bu ledlerin :D

4. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Parasını bir kenara bıraktım, kim getirecek te yurduma adil bir fiyattan satacak.
    Tanıtım güzel özdemir, eline sağlık.

5. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Fiyatından ziyade olaya yaklaşımlarını sevdim ve tanıtmaya değer gördüm yoksa şu anda dünyada sürüsüne bereket led armatür yapımcısı var -ki bunların bazılarına Türkiye'de bile ulaşılabiliyor. Bu armatür gerçekten çok pahalı aslında. Ama şu var ki Almanlar yaptı mı yapıyor!..

6. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Aynen, adamların herşeyi kaliteli. Tanıtım için teşekkürler abi, adamlar süper düşünmüşler tasarımı.

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

7. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Alman ise uzak durmak lazım kesin 3-5 bin Euro yapar .

Seyyar cihazdan online.

Saruman bunu beğendi.
  8. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
  9. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Ben demiştim 3-5 bin Euro diye benim tanka göre olan 2750 Euro tutuyor

Seyyar cihazdan online.

10. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Düşünce ve tasarım çok güzel, bencede led armatürde lens kullanmak gereksiz ve fiyatı artıran bir parça.​
    Pasif soğutma gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Kimbilir bir kaç yıla kalmaz soğutma gerektirmeyen, yani neredeyse hiç ısınmayan ledleri bile görebiliriz.Almanlar led armatürde biraz gecikti, ama kısa zamanda lider konuma gelebilirler. Gerçi bu fiyatlar ile biraz zor:)

Okurt bunu beğendi.
  11. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    O paraya canavar gibi sistem kurulur. Abi fiyatlar polonya içinmi geçerli çok düşmanca geldi bana.:D

harfuzmani, halilkocan ve Okurt bunu beğendi.
  12. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

tuttum bu espriyi çok incetemo2

.

halilkocan ve murat parin bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş