1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Lazerle Aiptasia Yok Etmek Mümkün mü?

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 11 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İlginç bir video ve basit bir lazeri çakmak kullanarak yapıyor arkadaş. Bu lazerle sigarasını bile yakıyor. Acaba diyorum yapılsa veya hazır bir Lazer alınsa ile aiptasialar öldürülebilir mi? Bildiğiniz gibi kayayı dışarı alarak yakmak bir yöntem zaten ama bunda işe yararsa dekoru ellemek olmayacak.

Bu Lazer camdan geçecek sonuçta cam patlar mı acaba?

Hazır Lazer kalemleri;

Bozzzok ve grafikdelisi bunu beğendi.
  2. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Cevap: Lazerle Aiptasia Yok Etmek Mümkün mü?

Buna benzer lazerleri cdrom okuyucusundan yapan insanlar var. Hatta arkadaşlarımdan da vardı diye hatırlıyorum. Çok zor bir şey değil bence.

3. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR

Mini wolt olayı çok önemli bunda. Ayrıca uzun süre tutuğunuzda suyu isitacaktır. Bütün dengeniz bozulacak suda söyleyım bir ihtimal olarak :D

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ben asıl akvaryum camını patlatır diye korkuyorum. Basit tabii denemek, bir boş cam parçasına tutup denemek çok kolay. Suya ısıtma zararı etkili olmaz o kadar, zaten o zamana kadar aiptasia duman olur.

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

O malzemeleri çakmağa dizmek zor biraz.Alet edevat,birazda el becerisi lazım. Ama bunların hali hazırda satılanı mutlaka vardır. Alıp denemek lazım ama suyun içinde yakıcı etkisi olurmu orasını bilemiyorum.:smiley33:

6. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Valla bi yerde bu lazerle adi salyangozları öldürdüklerini okumuştum. Ama camı patlatıcağını zannetmiyorum.

7. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

Özgür Temel Abinin soğutucusu var aslanlar gibi :D. Temel Abi tuzlu sudan anlamam fakat kayadaki canlıları öldürmeye çalışıyorsun galiba? Cam ve sudan geçip kayadaki canlıları öldürmek istiyorsan profesyonel bir alete ihtiyacın olacak. Onlar çok daha büyük. Yüksek mw'li kalem lazer ile de deneme yapılabilir işine yarayabilir de belli olmaz. Ama fiyatları çok tuzlu.

8. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Arkadaşlar herkesin bayramını kutlarım.
    Temel abi resimdeki lazer kalemden bende var. Kıbrıs fiyatları yaklaşık 50 tl, normal lazerlerden çok daha güçlüdürler. Şahsen ben televizyon üzerinde sunum yaparken kullanıyorum çünkü televizyon ekranı parlak olduğu için güçlü bir lazer gerekiyor.Lcd ekranı bile kıramıyorsa, camı hayatta patlatmaz. İlk aldığımda bir kibrit çöpünün barutlu ucuna uzun süre tutmuştum ancak kibrit yanmamıştı. Yani anlıyacağın videodaki gibi bir heycan yok :) Ancak başka tür bir lazer iş görürmü bilemiyorum.

9. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

Mw ile alakalı özgün abi mw'si düşüktür seninkinin.

10. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Bendeki lazer 20 mW, dalga boyu ise 532 nm.

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Sendeki lazerin mw si çok düşük Özgün. Lazerin bir şeyi yakması için 100 mw ve üzeri olması lazım.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Özgün aiptasi üstüne bir süre tutmak belkli eder aslında durumu. Cama zarar vermiyorsa aiptasia üzerinde görmek için denenebilir.

13. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Yarın büyük ihtimalle Rum kesimine geçip akvaryumcuları turlayacağım. Lazeri yanıma alırım, aiptasia denemeleri için, çünkü benim akvaryumdaki aiptasiaları telef ettim çoktan ;)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Nasıl telef ettin Özgün lazerle mi ?

15. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Yok abi lazerle değil. Milyon çeşit sıvı denedim üstünde, en son sıvılardan illallah geldi heralde, intihar etti :crazy:

reis bunu beğendi.
  16. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas

Temel Abi ve diğer arkadaşlar merhaba;

Ben 6 ay kadar önce bu lazerleri bir arkadaşın başka bir forumda tatlı su salyangozu üzerindeki öldürücü çalışmalarından esinlenerek Aiptasia üzerinde denedim. Bu lazerlerin mw değerleri 100 üzerinde olanları kibrit yakıyor, balon patlatıyor vb. ve bizim için en önemlisi: Evet, Aiptasia' ları çatır çatır yakarak yok ediyor :) Biliyorsunuz Aiptasia' yı spor salamadan çok ani öldürmek lazım ve bu da bu green lazerlerle gayet güzel oluyor. Tek bir sorun var, mw değeri yüksek kibrit vb. yakan green lazerler $300-500 gibi oldukça yüksek bedellere satılıyor. Ben kendi kullandığım lazeri birinden denemelik ödünç almıştım ve akvaryumumda belki 10 tane Aiptasia' yı çatır çatır yakarak öldürdüm ve yok oldular. Cam çatlar mı diye korkmuştum ama o da max. 3-5 saniyelik bir ışından etkilenmiyor. Camım 250lt tankta 8mm...

O kadar para vermek istemeyenler çok ucuza satılan 5mw gibi düşük değerli lazerlerin mw gücünü artırmayı deneyebilirler. Youtube' a "How to make your 5mw laser a 200mw laser" gibi birşeyler yazarsanız orada anlatılıyor. Ben denemedim açıkçası ama sanki olur birşeymiş gibi anlatılıyor...

Ben Aiptasia öldürme konusunu denedim, garantili oluyor. Elektrikten anlayan biri de bu lazerlerin gücünü artırmayı yapıp buradan paylaşırsa tam süper olur...

Saygılarımla
    Eser Atalas

ozgun_cyprus ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  17. MertMurat

MertMurat

İsim:
    Murat

Başka canlılara zarar verir düşüncesindeyim

18. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

True 100mW Green Laser Pointer Pen Black - Free Shipping - DealExtreme
    56 lira bu lazer gerçek 100mw. 300-500 dolar nerden çıktı anlamadım Eser abi?
    Üzerlerine gelince zarar verir tabiki. Üzerine gelmese neden zarar versin?

19. MertMurat

MertMurat

İsim:
    Murat

Ben aldım bu lazerlerden 150 tl ye mal oldu yurtdışından getirttim kargo ile geldi. Dolar yuksek oldugundan pahalıya mal oldu isteyene getirtebilirim.
    Çok işe yarıyor minik salyangozları ve diger seyleri yok ediyorum. Açıkcası her an cam delinecek diye tırsmıyor degilim. saat:gif:cekingen:

20. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Pc nin cd changeer lazerini kullanarakta yapılabiliyor.Tabi biraz el becerisi ve malzeme lazım.

[video=youtube;36JI-XneOo8]http://www.youtube.com/watch?v=36JI-XneOo8[/video]

Sayfayı Paylaş