1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Leather Coral-Boynu Neden Bükük?

Başlığı 'Soft-Yumuşak Mercan Forumu' kategorisinde kupeli tarafından 7 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    Başlıktan anlaşılacağı üzere leather hep boynu bükük duruyor. Yerleştirdiğim oyuktan çıkarıp ters olarak yukarı bakacak şekilde yerleştiriyorum, bir süre sonra yine boynunu büküyor. Kafasımı ağır geliyo yoksa başka bi sorunmu var bilmiyorum. Sizce?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Leather Coral-Boynu Neden Bükük?

Evet sorun bu olabilir.:F Güldürdün akşam akşam Hakan.

Leather corali unut derim, mutlaka kafasının ağırlığını dengeleyecektir.:F Bazen gerçekten gövdenin orta kısımlarına dayanak ararlar ve gövde ortasından da yapıştıkları görünür ama kendisi şartları ayarlayacaktır. Adaptasyon süreci bitmemiştir daha yeni eklendi.

kupeli bunu beğendi.
  3. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Anlaşıldı Leather coral'i unuttum köşesinde.tem02.gif

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Bence tipik davranışlarından birisi, bendeki hala ara ara yerlerde sürünüyor, bağzen de borazan gibi kapatıyor kendini. Açtığında da 17-18 cm oluyor...

kupeli bunu beğendi.
  5. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Bence yeri ile alakalı olabilir. Ortadan yükseğe kadar ışık olmalı, orta akıntı olmalı her yere yerleştirilebilir diye okudum bu tür için. Gerçekten Benimki yerini yükselttiğimden beri açıldığında daha fazla büyümeye başladı.
    Kaya üstüne çok akıntı almayan biraz orta kısımları dener misin Hakan.

6. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Tanktaki her yeri denedim. Bir kaç gündür de akvaryumla ilgilenememiştim. Dün akşam farkettimki kendileri mefta olmuş. Büzüşmüş kararmış. Maşa ile almak istediğimde paramparça oldu ve dağılan parçalardan duman gibi, sis gibi bişeyler yayıldı suya. Aiptasia gibi ölmeden önce sporlarını dağıtmıştır, yakında bir sürü leather ım olacak diye teselli ettim kendi :D Gerçi ilk aldığımda da çok keyifli değildi bu canlı. Sonra düşünmedende edemedim. Bakımı kolay, dayanıklı olduğu söylenen leather ı bile yaşatmayı beceremediysem tuzlu su bana göre değilmi acaba???

7. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Hakan gecmis olsun.
    Kayiplar hep olur, sebebini tam bilmek maalesef mumkun degil.
    Belki senin tank zor canlilar icindir :D

Tapatalk Mobil

8. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Hakan abi biz anlaşılan zor canlıların adamıyız galiba Burak abiden gelen leadher da aynı oldu bende, birde benim açmayan var.
    Dediğin gibi bence leadhar hiç kolay değil :)

9. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Size temel reef i goren canli lazım bence. :heyo:

Tapatalk Mobil

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Basit ifadeyle, eger akvaryumda SPS besliyorsaniz ve onlar icin akvaryuma surekli kalsiyum' karbonat ekliyor ve akvaryumda Nitrat olmasin diye cirpiniyor ve yine suyu yuksek KH degerlerinde tutuyor, surekli elementler ekliyorsaniz en zor canli sizin icin Leather olur, mantarlar olur vb. Tam tersi daha stabil ve su degisimleriyle ilerleyen ve belli bir balik yuku bakarak Nitrat degerini orta seviyelerde tutuyorsaniz en zor canli Sert mercanlar olur.

Fakat bazen de mercanlarin turleri ozel sartlar ister, yani ayni familyanin farkli bir turu genel akrabalarinin rahat ettigi yerde mutlu olamaz.

Mercan secerken ismi kadar turune de bakmak gerekir ve akvaryumumuza da bakarak bir karar vermek gerekir. Bu konudaki Leather once Burak ile tanisarak okyanus disindaki sularin aci recetesi kendisine boylece yazilmis, oradan oraya derken mihrap gitmis, gozunun feri kalmamis. Ondan adam olurdu ama bunun icin Marmara deniz suyu ile kurulu akvaryumun ona kucak acmasi gerekirdi.

Sozun kestirmesi ise ''onu anlayamadiniz'' dir....

Sent Tapatalk

Beril olcay bunu beğendi.
  11. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Bilgilendirici bir açıklama hakikaten. Biraz fazla mı oynuyoruz acaba birşeylerle? metal puzzle gibi, sonunu görüyoruz, nasıl olacağını biliyoruz fakat sonuca götüren doğru yolda ilerlerken her attığımız adım büyük resme göre doğru, küçük adımlar olarak hepsi birbirinden yanlış. Anlatamadım farkındayım, bir şey yaparken başka bir şeyi bozmak.. Hepsi bir anda olamayacak, su'ya zaman tanımak, canlılara zaman tanımak. Deneyimlerimizi bu şekilde arttırabilirmiyiz?

Her akvaryum kendi içinde başlı başına bir ekosistem olduğuna göre ve herkesin akvaryumu birbirinden değişik canlılar, kayalar, ışıklandırma, bakteri ve mercan yükleriyle dolu olması nedeniyle birimizde yaşayan canlı diğerimizde inatla ne yaşıyor, ne yaşamıyor. Ekosistemimizi tanımakla mı bu sorunu aşabiliriz, kendimizi tanımakla mı?

2 Farklı tür mushroom'um var. Bir tür çoğalmaya başladı 4 tane yavru sıçramış hemen dibine. Diğer tür ne büyüdü ne küçüldü. Şimdi ben hangisi için ne yaptım? Bilerek veya bilmeyerek yaptıklarım çoğalan türe yaramış, diğer türde tık yok. O halde bu canlıları tanımak lazım öncelikle. Ondan sonra da kendi ekosistemimi tanımalıyım ki bu tanıdığım canlı bu ekosisteme uyar mı fikir sahibi olabileyim ve ileride ekleyeceksem eğer, ya vazgeçeyim yaşamaz diye ya da kiloyla alayım coşar bunlar diye..

Deneyim ne kadar pahalı bir şeydir ki sizler bunu bedavaya veriyorsunuz, biz de biraz ordan biraz burdan tırtıklayıp bazen düşe kalka, bazen de zorla, ite kaka ilerliyoruz..

Çok basit bir şey daha söylemek isterim, yaptığım su değişimlerinde blue powder ve bir tür adını bilmediğim mercan hariç hiç bir canlı etkilenmiyor. Bu sıradan, basit su değişim işlemi sonucunda powder lekeleniyor, pek çok yeri beyaz benek olup düzeliyor. Mercan ise tam oratasından beyaz upuzun ipler çıkarıyor ve öldü zannediyorum 4-5 saat kadar kapalı kalıyor, sonra toparlıyor. Ama biliyorum ki ben su değiştirdiğim her sefereinde bunlara zarar veriyorum, biliyorum ki bu suyu değiştiririken sizlerin söylediği pek çok şeyi yapmıyorum ve sonuçlarını ancak kendim gördüğüm zaman öğrenebiliyorum.

Hani şu atasözünde denildiği gibi :Duyduğumu unutuyorum, gördüğümü hatırlıyorum, yaptığımı unutmuyorum.

Ben ve benim gibiler hatalarımızdan ders almadıkça söz dinlemeyecekmiyiz? Kendi gözlerimizle görmedikçe kendimize zarar vermeye devam mı edeceğiz) Her şey mükemmel ama leather açmıyor diye düşünmeye, sormaya daha ne kadar devam edeceğiz? Tecrübe.. tecrübe.. tecrübe..

BlkFerit, Sinan09 ve Bozzzok bunu beğendi.
  12. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale

Serbest çağrışım, bu boynu bükük leather başlıklarını ne zaman görsem aklıma böle bir şey geliyor
    Tüm aquaristlerin canlılarının Küçük Emrah olmaması temennisi ile affınıza sığınarak
    :) :crazy1:

13. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Burak herseyi bir güzel anlatmışsın.
    Bana göre acı olan bile bile, göre göre hala yaparak öğrenmeye devam etmek. Tecrübe hiçbiryerde bedava değil. Farkinda olup ta duzeltmemene sasmiyorum desem yalan olur. Dede olup yaslandigimizda da devam edeceksin, "siz soyluyorsunuz ama ben bi deneyip goreyim" modeline...

Tapatalk Mobil

14. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Kendi adıma söyleyim bu tuzlu sudan bi ... anlamadım. Mushroom , polipler çoğalırken leather öldü. Euphyllia türlerinden olan torch coral rasta baba gibi salınırken hammer coral palyaçoların didiklemesinden sonra yerini değiştirmeme ve palyaçoların rahat bırakmasına rağmen açmaz oldu. Xenia lardan bahsetmek bile istemiyorum. Buna karşılık 2 ay hiç açmayan minik star polip şimdi açıyor hemde fosforik yeşilin tüm ihtişamı ile.

15. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Dogada herseyin bir mantigi ve duzeni vardir hakan. Temel in yazdigi gibi canlilari,duzeni anlamak için caba sarfetmek lazım. Tam anlayabilmek mümkün olmasada...

Tapatalk Mobil

Sayfayı Paylaş