1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Led Armatür Gerçeği Nedir?

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde basma tulumba tarafından 14 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Led armatür ve akvaryum Led aydınlatma konusunda artık dayanamayıp böyle bir konu açmak istedim. İstedim ki insanlar okusunlar bilsinler. İstedim ki her şey göründüğü gibi değildir. Bana katılacak arkadaşların yorumlarını da özellikle bekliyorum, katılmayacak olanlar da yapabilir, tamam :)

Malumunuz bir power Led'dir gidiyor. Evladiyelik deniliyor. Şahane ışıma deniliyor. Elektrik tasarrufu deniliyor. Yaktın mı sönmüyor, prizden fişi çeksen mübarek kapalı halde mercanın dibine dibine vuruyor; balıkların aşktan başları dönüyor deniliyor.
    Ben de "bırak ya" demek istiyorum.

Başka forumlarda ticari baskının hat safhada olmasından ve karalanma ya da çarmıha gerilme ihtimali yüksek olduğundan; burada Temel abi, Veysel abi, Mesut abi gibi şahsına münhasır zatların kanatları altında daha öz güvenli bir şekilde belirtebilirim hissettiklerimi.

Arkadaşlarım şu zamana dek 6 tane deniz akvaryumu ve 10 dan fazla aydınlatmaya sahip oldum. Ve açıkça belirtebilirim ki, diğerlerinin yanında ledler yalan. 5 ay kullandığım halde bir kafa xenia'yı 2 kafaya ulaştıramayan led'den, içerideki tüm canlıların illallah çektirdiği led'lere kadar uğraştım led'i verimli kılmayla. Yanına floresan taktım, bana mısın demedi ortam.

Sonra bir gün hayatımın ışığı olan metal halide ile tanıştım. O gün bugündür alternatif aramıyorum. Bundan sonra metal halide ile yola devam edeceğime de eminim. Zaten yurt dışında herhangi bir siteyi açıp biraz göz gezdirenler, denizinden bitkilisine kadar en çok tercih edilen aydınlatma çeşidinin bu olduğunu da pekala görebilirler.

Led'e dönecek olursak, daha önceden kullanmış olduğum vertex marka led armatürden kısmen memnundum. Mercanların tamamının açmasına hükmedebilecek kadar gücü vardı, peki ya fiyatı? Pek de hesaplı olduğu söylenemez. Üstelik onun da mercan gelişimine faydası yoktu. Amenna renkleri güzel gösteriyor, mercanların açmasına yetiyordu. Ancak metal halide'nin yanında esamesi okunamazdı.

Öte yandan ledlerin performansı daha 6 ayını bile doldurmamışken önemli ölçüde düşüyor. Burada belirtmek isterim ki; hiç ecotech radion kullanmadım. Zaten ledde kararlı olanlar da artık son şanslarını bu ürün üzerinde deniyorlar sanırım. Ve bir diğer konu olarak, sıfırı 5-6 bin lira olan armatürlerin 1,5-2 bin liralara alıcı bulamamaları da sanırım bunun ispatı olabilir. Malum paralar büyük, tabii ki böyle paraları çat diye insanlar çıkarıp veremiyor. Ancak benim orada kendime sorduğum soru şu oluyor: madem güzel armatür, madem hobiye devam edeceksin, madem o kadar da para verip aldın; niye satıyorsun?

Umarım kimsenin canını sıkmamışımdır. Veysel abicim sen telefonu yakınında tut, bir sıkıntı çıkarsa hemen arayacağım :)

Sağlıcakla...

Alparslan, TencoMelih ve veysel bunu beğendi.
  2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Burhan ben zaten her konu geldiğinde ledleri sevmediğimi söylüyorum.
    Ledden memnunum diyen var, t5+led diyen var, birileri mutlaka bir şey söylüyor ama sıkıntı olduğu zaman ya satılık ilanı oluyor yada sessizce satılmış oluyor yada kenara koyuluyor. Nedenler belirtilmiyor genelde.

Ben burada isimleri telaffuz etmekten çekinmiyorum. Mesut armatürde değişikliğe gitti artı olarak Yusuf'ta armatürde değişikliğe gideceğini kesin olarak belirtti.

Ben t5 kullanıyorum 30 cm lik yükseklikte, akvaryum yükseklik hariç diğer ölçüler bakımından daha büyük olsa idi kesinlikle kaliteli mh kullanırdım. Şuan için bile günlük bir iki saatlik mh kullansam mı diye düşünüyorum, geri kalan saatlerde de actinic t5.

TencoMelih, Alparslan ve basma tulumba bunu beğendi.
  3. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Ben de bugünlerde MH düşünenlerdenim. Özellikle SPS tayfası, hiç üşenmeden 1-2 MH, olmadı iyi bir T5 gurubu yakmalı diye düşünüyorum. Ancak LED hakkında bu kadar karamsar olmayın. Başarının arkasında sadece tek başına aydınlatma yatmamakta.

Okurt, TencoMelih, YMR_AY ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  4. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Bende led ile sps olmaz değilde ne kadar olur diyenlerdenim.Sps tankımda mh ve t5 kullanıyorum, ledi ise kurduğum yeni marine tankında kullanmaya başladım, kullanılması gereken yerde bence orası. :)
    Tankımda nitratın 100 lere, fosfatın 0.5 lere dayandığında ölmeyen sps leri hep ışığın gücüne bağladım.Bilmiyorum ne kadar doğru!..

TencoMelih ve basma tulumba bunu beğendi.
  5. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Abi ben bu hobiye başladığımdan beri ilk kez mercan gelişimine şahit oluyorum.
    Tamam iyi su değerleri ve ledle xenia üreten arkadaşlar gördüm, buna lafım yok.
    Ancak bir sps nin uzaması, üç kafa torch'un adam akıllı açıp da beş kafa olması, kenara attığım iki kafa zoa fragının iki ayda tüm frag taşını kaplaması, sağa sola sıçrayan mercanlar falan; bunlara ilk kez şahit oluyorum. Daha önce mushroom çoğaltmıştım ancak beslediğim mushroom ışığı pek sevmiyordu zaten.
    Hiç unutmam bir kez carpet anemon almıştım. Çin malı PL florasanın altında açan hayvan, 90 watt powerled de açmamıştı yahu.

TencoMelih ve veysel bunu beğendi.
  6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Burhan sıkıntı yaratma bende aydınlatma periyotlarını da yaz bakalım nedir? Ne değildir? Eksik kalmasın uygulamaları anlatırken.

basma tulumba bunu beğendi.
  7. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Abi bende Giesemann 14500 K + Sylvania 10000 K 150 şer wattlık metaller, günde sadece 6 saat: 10-16 arası yanıyor.
    Ayrıca bunlara armatürün ortasında iki adet mavi 24 wattlık PL florasan eşlik ediyor. O da 12-22 arasında yanıyor. Seyir olsun diye biraz :)

TencoMelih ve veysel bunu beğendi.
  8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Mh saatleri erken başlamış olmuyor mu biraz görüşlerin neler bu konuda. Ben mesela mantık olarak düşündüğümde, öğle saatleri en fazla güneş ışığından faydalanan saatler olduğu için 12:00 veya 13:00 da başlayıp 3 saat civarı bir adet 17500 k giesman mh ı düşünüyorum. Diğer saatler actinic. Bu düşüncem epeydir kafamda uçuşup duruyor.

TencoMelih ve basma tulumba bunu beğendi.
  9. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Abi ben çok erken başlatmayıp, güneşin tepede olduğu saatlere denk getirmeye çalıştım.
    9 da başlayınca çok erken olduğunu düşündüm. 10 yaptım saati.
    Bir de 3 te kapanınca çok erken kapanmış oluyordu bu defa.
    6 saatin yeterli geldiğine de inanınca bu şekilde devam etmeye başladım.

TencoMelih bunu beğendi.
  10. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Ben hakkını veren led e haksızlık edildiğini düşünüyorum. T5 ten örnek vereyim hangimizin tankında 7,5 tl lik t5 florasan var? Sorunun temeli burda yatıyor aslında. Eline 0,50 $ lık powerled geçiren armatür yaptı ışığın değerlerine bakılmadan. Mavimi mavi yanıda beyaz koydukmu tamamdır şurdaki beyazdı heralde evet beyaza benziyor. Kasada afilli oldumu bitti bu iş. Hepimizin led deneyimi bu armatürlerle başladı. Çünkü hakaten kalitesini ispat etmiş led armatürlerin fiyatları çok fazla ve anlamsız geldi. Ve asılma yükseklikleri çok önemli. Par değeri yüksek olduğundan yüksek asılmaları gerekirken hepimiz hah böyle iyi aydınlattı deyip olması gerekenden alçak astık. Vs..vs...
    Sitemizinde sponsoru led armatür yapan bir firmanın son çıkardığı seriden oldukça memnun olanlar var. Çünkü profesyonel baskı ve olması geren ledler kullanıldı ama afiyat arttı. Muhtemelen ilk çıkardığı serilerde bu kadar bilinç yoktu ve yukarda yazdığım mantık ağır basıyordu. Hepimiz ledler konusunda bu anlamda ucuza kaçmanın diyetini ödedik. Sonrada tü kaka dedik. Acaba T5 armatürlerinde deniz için değilde gündelik işler için üretilen ucuz t5 kullanıpta memnun kalan oldumu veya yapı marketlerde satılan 10 TL lik MH ampulu alıp kullanan?

TencoMelih, YMR_AY, YIKIKTEMO ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  11. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Şahsen hiç marka armatür kullanmadım ilk resif tankım da led idi şuanki De led+t5 ve sps olarak sadece powana kaktüs var tankımda ben bu hali ile oldukça memnunum ama şu var led te bence armatür yüksekliği önemli .

İos tan online

12. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Maalesef ülkemizde hobici, para kazanmak adına sömürülüyor. Ülkemizde zor şartlarda uğraştığımız bu hobi Tekelleştirilmiştir. Bunun farkına varamıyoruz. En büyük Suçlu kim biziz. Araştırmadan, okumadan, izlemeden, denemeden, bilmeden bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Aldığımız ürünlerin GARANTİ si bile yok maalesef ülkemizde. Biri çıkıp söylesin erkekse ben ürünümün arkasındayım diye yok maalesef Suçlusu biziz inanın. Her şey satana kadar. (Bazı iyi niyetli Esnaf arkadaşları Tenzih ediyorum). Burada devletin kurumlarını göreve davet etmeyi akıl edemiyoruz. Halbuki ürünü getiren distrübütör kanunen servis sağlamak zorunda. YASAL zorunluluk.

Işık olayına gelince (Doğru su değerleri sağlanmış tank için)

Burada aslolan, GÜN ışığını taklit etmek. Bunun sps ile soft ile lps yada vs. alakası yoktur. NPS lerde dahil hariç tüm canlılar, mercanlar ve balıklar gelişim için ışığa ihtiyaç duyar.

Soru 1 Tankımızın Doğru Spekctrumun (Işığın kırılma olmadan içerisinde Kırmızıdan Mora kadar yani x ışınından gamma ışınına kadar olan Tayf aralığı) ne ile sağlandığı. Sağlanan doğru spectrum aralığındaki ışığın Tank su hacmizin mevcudiyeti ve ışığa olan oranı ve en önemlisi suda ne kadar yayılıp ne kadar yükseklikte tutulduğu.

Işık tayfı - Vikipedi

2. soru Ne besleyeceğiz ve bunlar ne ister. Eğer İstekleri seçenekli olmasaydı Dünyada denizin her konumunda her mercanda balıkta yetişirdi. Bunları en iyi belgeselleri gözlemleyerek görebiliyoruz. Kızıldeniz, Atlantik okyanusu pasifik ve hint okyanusunda farklı mercanlar mevcut farklı türler. Ama Kaynak aynı Güneşin ışığı. :) ve canlının su içerisindeki konumu.

3. soru aldığımız canlıların büyüklükleri. Frag veya koloni ? (Büyütmek için Beyaz, renklendirmek için mavi) Yada ikisi ile kurulmuş düzgün oranda kelvin.
    Büyüme veya renklenme?

Bizim hobimizde istediğimiz Güneş ışığı specktrum aralaığını sağlayacaklar ;

1- MH sudaki kırılımı Güneş ışığına en yakını 10000- 22000 kelvin aralığında ve 150 - 400 watt gücünde lambaları mevcut dezavantajı tek seçim hakkı. Ya yavaş büyüme, ya yavaş renklenme. Suda ısı ve dolayısıyla yaz kış soğutucu ile artan maliyet.

2 T5 sudaki dağılımı uygun boyutta kırılımı az ve daha sabit. Avantajı bütün specktrumu ve kelvini mevcut. Uygun kombinasyonda hem renklenme hem büyüme.
    az ısı

3 led sudaki kırılımı Mh gibi ama dik yayılım zayıf konum suya uzaklaştırıldıkça dibe ulaşmayan yanlış değerler. avantaj suya düşen az ısı, uzun ömür. dezavantaj Büyüme için Uygun spectrum azlığı. Maalesef teknoloji daha o kadar gelişmedi. Maliyet olarak pahalı. Al büyük koloni sadece yaşasın tankı doldursun. Bu da maliyet. Soft tankları tek başına için en mükemmel ışık bence.

Son detay bunların kombinasyonu;

Kayaları genelde ortaya dizeriz akıntı ve pislik birikmesi açısından. Canlılarıda bunların üzerine doğru şekilde konumlandırdık.

Şimdi;
    Armatürleri inceleyin. MH ve LED 'de ortaya konan ışıkta mecbur sabit kelvin kullanıyoruz ama kırılımı dağıtıypruz. Canlıyı Ya uzatıyor yada renklendiriyoruz. SEÇİYORUZ. ya mavi ya beyaz.

T5te doğru kombine edip ışığın kırılmasını azaltıp büyümemi renklenmemi seçiyoruz. Al frag bas üstüne 15000 kelvini (BEYAZ MAVİ dengeli bak nasıl uzayıp renk kazanıyor. Büyüttük, 1 sene SABRETTİK, tankta yer kalmadı su yüzeyine ulaştılar. Mavi sayısını çoğaltıp mercanı budayıp büyümeyi yavaşlatıp keyfine varıyoruz.

Ben yıllar önce soft tankımda Mh (400watt hem 22000 (radium), hemde 12000 kelvin (Giesseman) kullandım.) Xenialarım costu, softlarım yayıldı. Sonra 1 senelik tankıma SPS koydum, 2 ayda öldürdüm. T5 koydum olmadı.

Şimdi 4-5 ay LED kullandım canlılarım ölmedi, renkler kaybı olmadı ama büyüme yavaştı, yanına t5 ekledim büyüme tüketim renklenme 10 numara. 520 watt total ışığım olduğu halde yani litre başına 1,44watt ışık Aldığım canlılar frag bunları büyütmem lazım diyerek LED kaldırdım. 1,5 aydır sadece T5 var başta bakteri yaşamını etkiledim baştan diyatom, cyano, dyno yosun vs. sorunu yaşadım. İşin seçeneklerimize uyan Işıkla alakası yok.
    360 litre üst tankımda 432 watt ışık var litre başına 1,2watt.

Bunlar benim görüşlerim, araştırdım, okudum, uyguladım, hala yeterli düzeyde değilim.

13. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Fatih yazına bir noktada müdahale etmek isterim.Lamba türlerinin suyu ısıtma sıralaması, yaydıkları spektrumlar nedeniyle şu şekildedir.
    T5>mh>led

halilkocan, basma tulumba ve veysel bunu beğendi.
  14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ben tuzlu suyun sadece damsel balığından ibaret olduğu zamanlardan beri bu işin içindeyim. Ya ekipman düşmanı olarak görüldüm, yahut kendi elleriyle yaptığını kullanan kafası dar biri olarak. Aydınlatma sırtını sağlama dayaman gereken 3 önemli ekipmandan biri. Hayatımda bir kez marka sıfır bir armatür aldım 20 gün kullanmak nasip oldu ve tarz nedeni ile gene forumun adını taşıyan AP adlı DIY armatürü kullanmak nasip oldu.

Bülent arkadaşımız soft ve Lps giderken armatürü dünyada tanınan bir led armatürüydü. Sps besleyecegim dediğinde ilk sözüm bu aydınlatma ile olmazdı ve olmadı da. Hani ben ne anlarım Led işinden doğru...ben klasik giden biriyim ama kendince zeki biriyimdir.:) Elinde ünlü marka led armatür dolu olan bir esnaf bunu sattığı için Sps üzerinde zorlayip durdukça ve olmayıp sonunda Mh ve en sonunda yine kendi sattıkları T5 armatüre dönüyorsa 'bence' led ile zordur. Belkide çok iyi oluyordur veya yapan vardır ama gerçekler her zaman bizim youtube videolarında yahut güzel fotoğraflarda gördüğümüz gibi değildir. Ne mi oldu? Bülent arkadaşımız da artık T5 kullanıcısı. Değiştirme nedeni basitti. O mercanın rengini fosforik yeşil vb bak diye bana gösterdiğinde ben buna benim akvaryumdaki ışıkta bak dedim, neredeyse tam kahverengi çıktı ne kadar ilginç değil mi? Ama bendeki yeşil mercanı al git dediğimde ve bunu tankında koyduğunda sen o mercana bakmasanda dikkatini çekerdi, çünkü rengi gerçekten yeşildi...

cimlikaya, TencoMelih, Fatih BARLAS ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  15. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Ben kendi tankımdan örnek vereceğim, yükseklik malum 30 cm kum su arası yükseklik ise 28 cm. Ben bu şekilde led armatür en kalitelisinden alsam fiyat bilmem kaç lira, hadi aldım yüksekliği ayarla uğraş, ama 2x39 w doğru kombinasyon yapılmış kaliteli floresanlarla armatür maliyetim 150 lira. Beslediğim canlılar belli ama katkısı v.s. girilip gereksinimleri karşılansa bu aydınlatma ile bazı sps fragları da sağlıklı olarak bakılır kanaatindeyim. Fatih kardeşimin satır aralarında belirtiği bütün spektrum ve kelvinleri mevcut t5 lerde. Benim tank için sorduğum led armatürün toplam harcadığı güç 96 w, mevcut t5 armatür 70 w.
    Benim tankıma uyacak led armatür maliyeti de en ucuz 750 lira ve artı olarak yukarısı. Ben aydınlatmamı değiştirecek olsam led armatür yerine kaliteli mh aydınlatma ve t5 kombinasyonuna harcarım bana led için söylenen fiyatları.

Yani tanktan tanka baz almak gerekir diye düşünüyorum.

cimlikaya, TencoMelih, basma tulumba ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  16. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Aynen öyle bu iş mimarlık gibi ince hesap gerektiriyor. Her tankın farklı kimyası var. Işık, akıntı, sirkülasyon vs. Balık tankında ışık şiddeti ok önemli olmasada. Ama aslolan mercan olacaksa en az litre başına 1 watt ışık gücü. Soft olacak 100 litrelik bir tanka 100 watt, 200 litreye 200 watt lazım. Sps olunca iş değişiyor. Işık akıntı artıyor. Denge hayatın tamamı gibi. :)

17. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Bu işlerin içinde uzun yıllar geçirmemiş olsam da, geçmişte yaptığım arştırmalardan ve deneyimlerimden oluşan fikrimi sunmak gerekirse; Dünyanın zengin ülkelerinde tonlarca paralar harcanarak kurulan akvaryumlara bakıyorsunuz, adamlar sıfırdan bir anda dopdolu bakmaya kıyamayacağınız akvaryumlar kuruyorlar. Geriye sadece bu güzelliği stabil tutmak kalıyor. Bunun stabil tutmak da o kadar zor değil. Bunu Mh ile de yaparsınız T5 le de led ile de. Yeterki doğru değerlere ulaşın.

Ama bizde iş biraz farklı. Kuruyoruz koskoca akvaryumu, 300 litre, 500 litre. Ama içini doldurmaya gelince küçücük bir frag taşı 100 tl. 3-5 baş mantar 75 tl. E hali ile bizim akvaryumlar ilk kurulumlarda birz kaya dekorundan ibaret oluyor. Bu yüzden bence tercih edilecek armatür, elimizdeki 3-5 parça frağı en hızlı şekilde büyütüp akvaryumu az çok mercanlarla kaplamaya yönelik olmalıdır. Bu nedenle benim birinci tercihim MH dir. Öte yandan mercanlar akvaryumda biraz yayılınca, görsellik adına T5 yada led destek amacı ile eklenebilir diye düşünüyorum. Aşağıda ne demek istediğimi daha iyi özetleyen akvaryumumun ilk ve son hallerinden iki kare koydum. MH ler olmadan ilk halinden son haline gelemezdi bu akvaryum. Ama T5 ler olmadan da 2. resimdeki gibi görünmesi çok zor...

18. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Veysel abicim bu arada, metal halide tercihin radium 20000 Kelvin yönünde olursa güzel olur...

Bu arada üstatlar konu altında toplanmışken, bilenlere sormak istiyorum.
    Hiç VHO kullanan var mı/oldu mu? Ben merak ediyorum bu lambaları ama hiç kullanana ya da kullanmış olana rastlamadım...

veysel bunu beğendi.
  19. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    VHO T5 yurtdışında baya kullanılıyor :)

basma tulumba bunu beğendi.
  20. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Biliyorum bu yazdıklarımdan ötürü aranızda bana kızanlar mutlaka olacaktır olsun varsın canları sağ olsun ama ben gerçekleri yazmaktan asla çekinmedim çekinmem de. Konuya girelim, ısıtmayın dünyamızı kardeşim kullanmayın şu MH leri yahu. Amerika da bile akkor telli lambalar yasaklandı biz hala akkor tellileri kullandığımız gibi birde metal halide diyoruz. Yapmayın Allah aşkına bakın iklimler neden değişti kendinize bir sorun kışı kış gibi yaşayamıyoruz yakında susuzluk problemi baş gösterecek lütfen biraz daha duyarlı olalım, hepimiz bu işte suçluyuz dünyamızı mahvediyoruz. Kendimizi düşünmüyorsak arkamızdan gelen ve gelecek olan yeni nesilleri düşünelim !

basma tulumba, veysel ve Fatih BARLAS bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş