1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

led armatür yapımı yardım arkadaşlar acil

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde kerem11 tarafından 23 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

1. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Arkadaşlar ciklet akvaryumuma ledlerden aydınlatma yapacağım.İhtiyacım olan malzemeler neler?

Hangi renk ledleri almalıyım . Acil yardımınız lazım. !

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cevap: led armatür yapımı yardım arkadaşlar acil

Kerem şerit ledmi yoksa power ledmi düşünüyorsun ? Bu ledleri neyin üzerine dizeceksin ? Hazırda bulunan kapağınmı var yoksa sıfırdan bir armatürmü yapacaksın ?

3. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk

Şerit led yapacağım akvaryum kapağı var hazır onun içine dizmek istiyorum.

4. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk

50 cm lik Mavi led aldım.Fakat başka ne renk almalıyım.? Vede diğer ledleri nasıl bağlayacağım.Şeması falan varmıdır.Yokda her led için 1 adaptörmü lazım. ?

5. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

Normal şerit ledlerin metresi 7.5 liradır. Gün ışığı ve soğuk beyaz kullanın akvaryumunuz bitkili olmadığına göre istediğiniz kadar koyabilirsiniz. Ne kadar koyarsanız o kadar aydınlık olacaktır. Silikonlu şerit led kullanabilirsiniz. Silikonsuz olanlar buhardan etkilenip bozulabiliyor. Silikonlu olanlarda buhar oluyor ışığı az geçirmeye başlıyor. Silikonsuz şerit led alıp içine geçebileceği büyüklükte şeffaf bir boru alın. Ledi borunun içine boruyu da akvaryumun kapağına silikonlayın. Ömrü çok daha uzun oluyor. Uğraşamam derseniz normal silikonlu şerit led alıp kapağa direk yapıştırın. Mavi ve kırmızı kullanmayın yosunlanma yapar. Ledleri kesebiliyorsunuz yerleri üzerinde var çizgi ile. Metresinde 60 led olanların 3 ledde birdi galiba. Ledler seri lehimlenir. En başından çıkan kablolar adaptöre.

reis bunu beğendi.
  6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Kerem şerit ledlerin üzerinde (+) ve (-) diye işaretleri vardır göreceksin. Bu İşaretlerin olduğu yerde ise lehim yapabilmen için yuvarlak bakır bir kısım göreceksin. Bu yuvarlak yerlere kablo lehimleyip,kablolarıda alacak olduğun 12 v dc lik adaptörün (+) ve (-) çıkışlarına bağlayacaksın. Her 3 ledde bir kesme yeri vardır ve şeridin üzerinde nereden kesebileceğini gösteren bir makas işareti vardır. İhtiyacına göre bu kısımlardan kesip kullanabilirsin. Her ayrı bir parçaya ayrı bir adaptör alman gerekmiyor. Her ayrı parçanın (+) ve (-) uçlarını adaptöre gireceksin.5 metre şerit led 2 ah ( amper ) çeker. Kaç metre kullanacaksan o amperde bir adaptör alman lazım. 5 metreden az led bile kullanmış olsan sen genede 2 ah lık bir adaptör al randımanlı olsun bakımından.

7. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

Olcay Abi, 1 metre şerit lede 100000 Amperlik adaptör bağlasam şerit led yine de 400mA mı çekecek? Isınma v.s olacak mı? Merakımı dindirirsen sevinirim :D

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Egemen sanırım yanlış yazdın 100,000 amper ? :) 1000 ma. yani 1 amper demek istedin sanırım ?

1 metre şerit led 400 ma çekiyorsa sen buna 1000 ma ( 1 ah) bağlasanda ledler gene aynı gücü çekecektir.ledlerde ısınma vs olmaz ama adaptörü ne kadar güçlü kulllanırsak o kadar iyi.Adaptörün gücü düşük gelirse hem ledler kısık yanar hemde adaptör ısınır ve arıza yapabilir.

E.Özdemir bunu beğendi.
  9. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

Yanlış değil Olcay Abi abartmak için söyledim yani adaptörün amperinin gücü ne olursa olsun led kendi ihtiyacı kadar çekiyor fazlası zarar değil? :)

10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Evet fazlası zarar değil amperin. Amper demek basit bir anlatımla güç demek.Aşırı amperden ledler yada o adaptörle beslenen cihazlar zarar görmez. Aşırı voltajdan zarar görür.Örneğin,12 v dc ile beslenen bir cihazı 24 v dc akımına bağlamak gibi.

E.Özdemir bunu beğendi.
  11. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Olcay abi bir soruda benden .Elimde 1metrelik şerit led var toplam 60adet led bulunuyor kesme yerlerinde DC12V yazıyor ben buna 12 v 1000ma adaptörü takınca ısınıyor acaba ısınma sorununu nasıl çözeriz ?

12. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Mehmet 1 metre şerit lede 1000 ma adaptör yeterli gelir.Tabi daha yüksek amperli adaptörün varsa oda olur.Ancak şunuda atlamayalım.Malum Çinliler dünyayı ele aldı bu sektörde.Tabi iyinin yanında çok çok fazlasıyla kötü mal ürettikleride oluyor. Bugün piyasada atıyorum,üzerinde 5 ah yazan birçok adaptörün 2 ah bile vermediğini bolca gördük.Kullanmış olduğun adaptörün 1000 ma,yani 1 ah olduğunu sanıyoruz ama bakalım bu üzerinde yazan değer ne kadar doğru ? :smiley33:

Ledler bir miktar ısı verir Mehmet bu durum normaldir. Ama aşırı derecede bir ısı veriyorsa sıkıntı var demektir. Ya ledler kalitesizdir,ya çok küçük bir kısa teması vardır,yada adaptör kalitesizdir.

13. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Sağol Olcay abi birkaç sorum daha varda onları sonra sorarım şimdilik telefondan giriyorum pc arızalandı böylede zor oluyo

14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Tamam Mehmet ne zaman istersen. Bizler 7/24 buralardayız.canım.gif

15. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

Olcay Abi ben bu ledleri lehimleyemiyorum. Lehimleyeceğim kablonun üzerinde lehim eritip öyle tutturmaya çalışıyorum en küçük bir şeyde çıkıyor. Hadi diyorum bakır yüzeye damlatayım lehim onu ısıtıp kabloyu koyayım bakır yüzey bir türlü lehim tutmuyor öyle de. Nasıl lehimleniyor bu ledler abi? Birde havya ile lehim teli önerisi yapabilir misin havyam da kötü. Sadece ince kablo, led falan lehimliyorum. Birde bu ledler 9 watt piller ilede çalışıyor ne sorun çıkabilir Abi? Olcay Abi seninde elinden her iş geliyor maşallah saygılar:gif

16. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Meslek icabı elimizden her iş gelmek zorunda zaten Egemen.

Güzel lehim yapmak kullandığın malzeme ile alakalı birazda.Piyasada satılan,(özelliklede 1 milyoncularda) ucuz lehim telleri iş görmüyor.Görsede yarım yumalak yani.Ben Kurtel marka lehim teli kullanıyorum sürekli.500gr ı 30 tl. Oldukça kaliteli bir teldir. Aslında daha ucuza olanlarıda var ama lehim bir zaman sonra çatlama yapıyor ve sorun yaratıyor.O yüzden ucuzlara girmiyoruz.Lehim telini alırken özellikle ince olanını almaya özen göster.Kalın tel hem geç eriyor hemde firesi fazla oluyor. Bunun yanı sıra pasta da kaliteli olması lazım.Havya yı pastaya değdirdiğinde foşş diye ses çıkacak. Ucuz olan pastalarda aynı tereyağı gibi bir kıvam olur ve havyayı değidirdiğinde ses felan çıkmaz.

Kolay lehim yapmanın yolları:

Yukarda yazdığım nitelikte lehim teli ve pastayı temin ettikten sonra,lehim yapacağın kabloyu soyup pastaya bandıracaksın.Ardından havya ile kabloyu kızıdırıp lehim telini sürerek kablonun her tarafına lehim çektireceksin.Ardından ledlerin bakır olan kısmını eline alacaksın. Bu bakır kısmın üzerinde vernik vardır. Verniği varsa zımparayla,yok ise kontrol kaleminin ucuyla hafiften karalar gibi çizecek,ardından lehim telini pastaya bandırıp bakırın üzerinde hafiften gezdirerek lehim tutmasını sağlayacaksın.Kablonun ucunu ve bakır mazlemeyi lehimledikten sonra havyanın ucuna bir miktar lehim alıp kabloyu bakır yüzeyin lehimli bölgesine tutup lehimleyeceksin. Lehim soğuyana kadar kesinlikle lehimin soğuması için üflemeyeceksin. Eğer lehime üflersen bir süre sonra lehim çatlar ve ileriye dönün sorun çıkartır. Lehimi bırakacaksın kendisi soğuyacak yani.

Valla Egemen alalacele aklıma geleni bu kadar yazabildim. Evde çol çocuk bekliyor çakılıp kaldım buraya. :)

17. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

Yok abi teşekkür ederim gayet açıklayıcı olmuş acelesi yok sen istediğin zaman cevap yazarsın :). Bayramdan sonra R/C arabama ve yavru akvaryumun kapağına yapmayı deneyeceğim. Bakalım bu sefer olacak mı? Birde teli aldığım adam bu lehim teli kendinden pastalı pastaya gerek yok demişti abi bu teller sağlıksız mı oluyor?
    Sadece burayı anlamadım abi soğuk lehim telini bakırın üzerinde gezdirince nasıl lehim tutacak ki?

18. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Alıntı yaptığın yerde eksik yazmışım kusura bakma. Lehim telini pastaya bandırıp,havya ile birlikte bakır zeminin üzerinde gezdireceksin. Burdaki amaç,pastanın bakır yüzeye bulaşmasını sağlamak. Kendinden pastalı teller var evet.Zaten benim kullandığımda aynısı ama haricen pasta kullanmak daha iyi sonuç veriyor.Lehim teli lehim yapacağın yere daha kolay yapışıyor yani.

19. Hasan Ali

Hasan Ali

İsim:
    Hasan Ali Ataş

Üstad iyi günler size şerit ledle ilgili bi sorum olacak.4metre soğuk beyaz led aldım.Bunu 12V, 38Ah'lik bir akü ile besleyeceğim acaba kaç saat kesintisiz besleme sağlarım?Şerit led in 4 metresi 1.6A çekitorsa 38 i 1.6 ya mı bölmem gerekiyor saatini hesaplamam için?o halde 23 saat falan mı yanar?yardımcı olursanız sevinirim.

20. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Her şeyden önce neden akü?

Sayfayı Paylaş