1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Led Armatür Yapıyorum Hadi Hayırlısı

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde reis tarafından 23 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Merhabalar, uzun zamandır yapmayı düşündüğüm fakat hep aksattığım led armatür yapımını dün sağolsunlar Temel ve Teoman hocamın ziyareti ile sohbet ederken yapmaya karar verdim. Armatür için gereken tüm ekipmanlar elimde vardı. Yani armatür için ek bir masrafım olmadı. Armatürü deniz akvaryumunda kullanabilmek için tasarladık ve fikir babası Temel hocamızın direktiflerine uyarak mavi ve beyaz ledlerle döşedim.Tabi Teoman hocamızın tüm muhalefetine rağmen. haha: ( Acaba maviye geçişmi yapıyorum olta: ) :)

Armatürde yaklaşık 300 adet led kullandım. Herşey mükemmel oldu fakat mavi ledim yetmedi ve mavi ışık biraz zayıf kaldı. Malzemeciye gittiğimde ek olarak 100 tane daha mavi led alıp ekleyeceğim.

Kullandığım malzemeler: Aletler:

300 adet led Taş motoru
    Alaminyum kompozit ( alicobant) Matkap
    Aynalı pleksi Maket bıçağı
    Alaminyum köşebent Gönye
    Slikon Cetvel
    Hızlı yapıştırıcı
    Çift taraflı yapışkan bant
    Kablo
    Led trafosu

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

Umarım eklenecek olanlarla birlikte akvaryuma yetecek güçte olmuştur. Elektirik sarfiyatı çok çok düşük ledlerin. Yakında 30 usd olan led yakma adaptörünün Dıy yapılmışını düşük maliyet ve çok daha sağlam bir şekilde olanını tanıtacağım. Burası portal. :)

Saygılar...

2. balıkosman

balıkosman

İsim:
    Osman Tuna
    Led armatür

Mükemmel ışık vermiş led yetmediği halde.Led illaki tuzlu sudamı kullanılır? 12 wolt ne demek bizim lambaların yanında.Verim alırsanız bende yaparım hiç durmam.Olcay bey kaç lira ledler.akvaryum 700 litre.Ellerinize sağlık çok pratik olmuş armatür. :helalolsun:

3. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Led armatür

Olcay maviler beyazlardan çok olmalı diyorum, kaç cm derinlikte kullanıcaksın o ledleri ?

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Led armatür

Hocam maviler beyazlardan çokmu olmalı ? saat:gif

Kaç cm derinlik dediğin,akvaryumun derinliğimi ?

5. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Led armatür

Bence diyorum ,Temelce beyazlar çok olmalı ama ben illede mavi çok olmalı diyorum ,derinlik derken akvaryumun derinliğini kasdtettim.Yine bu ledler olmaz diyeceğim ama denemedim denemeden olmaz demiyim . :heyo:

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Led armatür

Onur bey merhabalar, kullanmış olduğumuz ledler tatlı suda uzun zamandır zaten kullanılıyor orda bir sıkıntı yok. Ancak tuzlu sudada kullanıldığını biliyorum fakat,mavi,beyaz tonlarının nasıl ve ne şiddette ayarlanacağını bilmiyorum. Ben armatürü yaptım ve ledleri döşedim fakat hangisinin ne kuvvette yanacağını başta Temel ve Teoman hocam olmak üzere diğer tüm hocalarımız yol gösterecek ve ben uygulayacağım.

Onur bey 12 volt demek,bu ledler 12 volt dc akımı ile çalışıyor. Yani oto aküsü ile bile çalışabilirler. Ve sarfetttiği enerji, verdiği ışığa nazaran çok ama çok az. örnek olarak 300 waat lık bir floresanların verdiği ışığı bu ledler 20 waat enerji sarfiyatı ile verebiliyorlar.Ve çok daha üstün ışık kalitesi ile birlikte.

Fiyat konusunda ise, benim kullandığım ledler birakaç çeşit. Tabi elimde olanları kullandığım için. Yaklaşık 220 cm şerit led kullandım ve bu ledlerin metresi 70 usd. Tabi bu şerit led lerin metresi 10 tl olanıda var ama ışık verimi ve kalitesini siz düşünün. Bunun yanında 5 li ve 3 lü grup 40 tane led kullandım. Bu ledler reçineli ve suyun içinde dahi çalışabiliyorlar.Bunlarında fiyatı 3 usd adet ti.

Yani maliyet açısından epey bir külfetli.Üstelik birde 30 usd değerinde birde trafo kullaılıyor.(gerçi ben bu 30 usd lik rakamı çok yakında 10 tl ye düşüreceğim.) Ancak uzun vadede elktirik faturasında kendini amorti eden bir sistem. Ve ışık kalitesi insanı resmen mest ediyor.

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Led armatür

Hocam akvaryumun derinliği 70 cm.

Beyazlar çok olmalı derseniz beyaz led te sorun yok istediğimiz kadar arttırabiliriz. Ama mavi ledim kalmadı. Mavi ledi de arttırmak için birinizin gelip armatürün verdiği ışığı görmeli ve ne kadar daha mavi led eklemem gerekli söylemeniz,göstermeniz lazım.Duruma göre led takviyesi yapabilirim.

Hocam,olmazsa olmaz ne yapalım. :) ama illaki olurmu olmazmı bi delinin denemesi lazım. Senin elinde iki tane var bu deliden. :D ( Temel hocam kızmıyorsun dimi? :cekingen: )

8. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Led armatür

Abi yapmışsın yine en güzelinden ellerine sağlık.

9. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Led armatür

Olcay hocam eline sağlık.Gelecek led teknolojisinde artık projeksiyon cihazlarının aydınlatmaları dahi led ile yapılıyor.Hem daha az elektrik harcıyor hemde daha uzun ömürlü oluyor.

İnsallah tuzlusu içinde uygun bir led buluruz ve bizde elektrik faturasından ve en önemlisi buharlaşmadan kurtuluruz. ( Şuanda acaip bir buharlaşma sorunum var.Akvaryumun bulunduğu odada ısıtma yok o yüzden duvarlar hep yaş bir şekilde sular aşağıya süzülüyor. )

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Led armatür

Ellerine emeğine sağlık öncelikle Olcay. :basardim: Eldeki malzeme ile led armatür yapıyorsun yani led satın almıyorsun. Bu yüzden Teoman abi ne kadar haklı olsa da yapacak birşey yok. Şimdi hatırlamadım yazacaktır kendisi ama farklı bir led uygunmuş armatüre sanırım. Senin kullandıkların merceksiz mi dedi hatırlamıyorum ama doğrudur. Teoman abi ışık konusunu es geçmez.

Beyaz mı çok olacak mavi mi tartışılır tabi ama fotoğrafta beyazın ağır bastığı belli zaten. Kelvin değeri nasıl ölçülür ışığın ona bakalım ve ayar yapalım. Vardır bunun pratik bir yolu taktım kafayı şimdi buna ben. .8.

Mavi ekleyeceğin konusunda hem fikiriz zaten. Ben çok merak ediyorum performansını ama senin akvaryumda şansımıza derin biraz. Ledleri artırabildiğin kadar artır bence.

Akıllı her yer dolu ama deli pek bulunmaz, deli bolluğu varsa burda demek ki çok şanslı bizim arkadaşlar. :F Çıkar burdan bir şeyler illaki. saat:gif

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Led armatür

Hocam biliyorsun eldeki malzemeyi böyle yararlı işlerde kullandığımda resmen mest oluyorum. O elimdeki ledler yaklaşık bir senedir boş boş duruyordu bende. Boş duracağına bir işe yarasın.

Hocam armatürün şuan verdiği ışık resmen insanın gözünü alıyor.Beyaz eklemeye gerek yok gibi ama mavi eklememiz şart gibi görünüyor. Gerçi bugün geldiğinde son rütuşları birlikte yaparız. Hatta vaktin olursa bi koşu gidip Maltepeden birliktede alırız mavi ledleri.

Teoman hocamın bahsettiği ledleri biliyorum mercekli led onlar. Mükemmel ışık veriyor. Hatta yeni piyasaya çıkan büyük projektörlerde bile kullanılıyor o ledler. Ama elimde o ledlerden yok. Şimdilik bu elimdekiler işimizi görürse iyi olur. Olmazsa ilerleyen günlerde Teoman hocamın dediği ledleri bir şekilde alırız ne yapalım.

Levent hocam, bu ledlerin çok daha ucuzlarıda var. Bendeki ledler tabela sektöründe led tabela yapımı için kullanıldığından biraz tuzlu. Dış ortam ve iç ortam olmak üzere iki çeşit bunlar. Biri reçineli ( sudan etkilenmeyen) diğeri reçinesiz. Bu ledlerin 5 li grup olarak 1 tl den 3 usd ye kadar fiyatları değişiyor. Şerit ledlerde aynı şekilde 1 metresi 10 tl den 150 usd ye kadar çeşitleri var. Hangisi tuzlu suda uygun olur bilmiyorum ama elbet işine hangisi yarıyorsa mutlaka ucuzun ucuzu vardır. saat:gif

Teşekkürler Muhammed hocam. can:gif

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Led armatür

Bu fiyatları duyduyca tüylerim kabarıyor açıkcası. Ledler ciddi rakmalara satılıyor. Herkesin elinde led olmayabilir veya tabele işi ile uğraşmaya bilir. Almak ve yapmak zor görünüyor. Fakat ben yakında hazırlarınında yayılacağını düşünüyorum.

Boşaldı mı senin salondaki emekter akvaryum Olcay ? .8.

13. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Led armatür

Hocam eline sağlık tebrikler...

14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Led armatür

Merhabalar, ben armatürün verdiği ışık gözlerimi alıyor,çok güzel ışık veriyor diye düşünürken Temel hocam sağolsun kalktı geldi bugün.Armatürü bizzat atölyede inceledi ve ışıkların yetersiz olduğunu söyledi. aha:gif Tamam mavi ledlerin yetersiz olduğu aşikardı fakat beyazlarda azmış meğer. Eh işte,her işin bir üstadı var sonuçta adam anlıyor yaa. :) bayram sonrası mavi led alıp,elimdeki beyaz ledlerle birlikte armatüre ekleyeceğim.

Temel hocam armatürü incelerken.

Armatürün neresinde ışık takviyesi yapılması gerektiğini tek tek gösterdi. :)

Daha sonra aramıza Tamer abi katıldı. İki demlik çay banamısın demedi o hoş sobette. Tabi Tamer abinin getirdiği kurabiyelerde çayın mezesi oldu yanında. Kesene bereket Tamer abi.

Gerçektende keyif aldığım çok güzel bir gündü. Hocalarıma ayrı ayrı teşekkür ederim bir kez daha. :hepiniziseviyorum:

Şimdili boşalmadı abi. Sanırım bu hafta boşaltamayacağım. Malum bayram geliyor,bir yandan iş güç vs. Ama bayramdan sonra boşaltacağım nasip olursa.

Mesut hocam teşekkürler..

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Led armatür

Ledler tamamlanacak sanırım bir de. Tabi bir de DIY ps lazım şimdi sana. saat:gif Bu sefer iyice kafamda farklı fikirler var.

Örnek olarak bir ps düşün...akvaryum 120 litre ise 120 litreye göre çalışacak, akvaryum 1.500 litre ise hoooop 1.5000 litreye göre toplamaya başlayacak. Üstelik boyu ve çapıda otomatik olarak anında değiştirilebilecek nasıl ?

Ben bunu yaparım sence ? smiley18.gif

16. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Led armatür

Abi senin kafanda herzaman kırk tilki dolaşır bilirim.Allah tan o tilkilerin kuyrukları birbirine değmiyor. Eğer bir değse seni B.köyden toplarız. :) Abi kafandan geçenleri iyi biliyorum. Sen bunu horon teperken verdiğin molada yaparsın. ;)

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ledleri tamamlamanı bekleyeceğiz Olcay acelemiz yok. Yapılmışken tam olması iyi olur. Sonuç olarak kullanacağın bir armatür yapıyorsun. Teoman abinin dediği ledlerden olsaydı çok daha iyi olacaktı ancak eldeki kuş daldaki iki kuştan iyidir misali ne yapalım. Tamer abiye teşekkürlerimi ben de sunuyorum. Pasta için ellerine sağlık Tamer abi. :cicek:

Ps'ye gelirsek, yakında bu sinemada. smiley18.gif

18. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Olcay hocam ellerine sağlık çok güzel görünüyor em34: Hocam sen bişeyler yapmadan duramazmısın :D Yapmadığın ne kaldı merak ediyorum :) Eğer saç bulabilirsem yanına zıplayabilirim söyliyim.. Yapsan yapsan sen yaparsın pardon:gif Bide çay yaparız o arada tamamdır ;) :D

19. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Eyvallah Volkan hocam. :cicek:

Hayırdır ne saçı ? Ama gelmek istersen herzaman beklerim. Benim teknede çay hiçbirzaman eksik olmaz. ;)

Bu arada bayramın ikinci günü B.evlere geliyorum nasip olursa. Gelmişken bir çayını içmek isterdim.

20. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Kapağın iç tarafına çektiğim aluminyum bant istediğim randımanı vermedi bende saç yada Murat abinin bahsettiği yerden reflektör alıp içine kaplamak istiyorum.. Bahanesi yani anlıyacağın :) Hocam her zaman başımın üstünde yerin var çayımızıda içeriz uyarsa tavlamızıda oynarız :)

Sayfayı Paylaş