1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Led Aydınlatma İçin Tavsiye

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde argento76 tarafından 5 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. argento76

argento76

Yer:
    istanbul
    İsim:
    bülent
    Merhaba arkadaşlar.
    Akvaryumu kapatmayı düşünürken vazgeçip,yürütme kararı verdim.bu nedenle, 1 senesini dolduran aydınlatma t5 aydınlatma sistemimi kendim yapacağım led aydınlatma ile değiştirmeyi düşünüyorum.

Akvaryum, 1,5 metre eni 65cm yükseklik 55cm.

Şimdi tecrübeli arkadaşlardan şu konularda yardım istiyorum.

1-1w lık led lerden yapılabilirmi? eğerki evet ise kaç beyaz kaç mavi tavsiye edersiniz.
    2-3w lık led ile yapılırsa bu sayı kaç olmalı?
    3-ledlerin dizilişi nasıl olmalı sıra pcb mi yuvarlak pcb mi yavsiye edersiniz.
    4-başka öneri ve tavsiyeniz varmı ? :cool:

teşekkürler..

2. fatih70

fatih70

İsim:
    fatih
    3 watt led lerden olabilir lens kullanma kesinlikle canlılara sıkıntı yapıyor deneme ile sabittir.
    Beyazlar 20 adet 18000 kelvin
    Beyazlar 10 adet 10000 kelvin
    Maviler 35 adet yeterli gelecektir
    Beyazları 20 adeti 650 mili amperde sur
    Diğer 10 adetinide 700 m amperde sür
    Mavilerin 20 adetinide 500 M amperdesür
    Mavilerin 15 adetini 750 mA sürersen güzel bir armatür olur
    Not : bu sadece lps icin yeterli gelecektir sps icin biraz daha farklı bir dızılım olacaktır

3. argento76

argento76

Yer:
    istanbul
    İsim:
    bülent
    Selam,
    Öncelikle ilgilendiğin için teşekkür ederim. Yalnız şöyle bir durum var,beyazlar 9000k edison marka.buna bir önerin olabilirmi. Mesela mavi sayısını arttırmak gibi?Birde sps lerinde ihtiyacını karşılayacak türden olursa ne yapmam gerekir?ve diziliş nasıl olmalı sıra şeklindemi yuvarlak gruplar halindemi?
    Teşekkürler..

4. fatih70

fatih70

İsim:
    fatih
    9000 kelvin biraz düşük kalacaktır illaki bu leden kullanacağım dersen
    Sps icin
    150*65*55=536 litre tekâmül ediyor
    Akvaryum aydınlatmasında ölçü litreye 1 watt ısık güçlü gerektirmektedir.
    Buda demek oluyormuş 536 watt demek Buda aylık sana ortalama sps yakma saati hesabına göre =85 tl sadece sadece ışığa gidecek faturadır
    Neyse ki led ısıgıklar normal ışıklardan par degeri hem yüksek hemde yaktığı elektirik yüzde 55 dAha hesaplı buna göre senin akvaryuma 290 watt ilk bir armatür olması gereklidir
    Beyazlar 45 adet ve 750 mili amperde süreceksin
    Maviler 55 adet ve 650 mAmper süreceksin
    Ve En onemlısı tanka ilk koyduğunda canlı varsa akvaryumda sudan 25-35cm yukseklıge koy alıştırırsak yukseklıgını ayarla saygılar
    (Edıson 9000 kelvin pek uygun olmayabılır alırken bırdaha düşünün derim ben )

5. argento76

argento76

Yer:
    istanbul
    İsim:
    bülent
    Tesekkurler. 0.750usd 1 tane led.bulabildigim en yuksek kelvin bu maalesef .

6. fatih70

fatih70

İsim:
    fatih
  7. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Şerit ledde yapabilirsiniz.

8. argento76

argento76

Yer:
    istanbul
    İsim:
    bülent
    şeit led yeterli gelirmi ki?

9. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Olmaz şerit led deniz akvaryumunda tecrübe ile sabit boşuna masraf edersin. Ben o şekil 200 lira parayı sokağa attım.:cool:

10. argento76

argento76

Yer:
    istanbul
    İsim:
    bülent
    Evet bence olmaz gibi, ya merceksiz 3w yada mercekli 1w şimdi bunu araştırıyorum. temo10 Hayırlısı bakalım..

11. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Deniz akvaryumu bölümünde olduğu görmemişim. Kusura bakmayın :sopa:

veysel bunu beğendi.
  12. argento76

argento76

Yer:
    istanbul
    İsim:
    bülent
    Sorun değil temo8

13. argento76

argento76

Yer:
    istanbul
    İsim:
    bülent
    Selamlar.

Power led ve pcb arasına termal macun sürmeyi düşünüyorum.sizce kullanmalımıyım ? yoksa kullanmasam da olur mu? Eğer kullanılacaksa marka tavsiyesi lütfen.

Birde aluminyum soğutucu profil bulmakta zorlanıyorum. 155cm e 45cm nerden bulabilirim??

Teşekkürler..

14. argento76

argento76

Yer:
    istanbul
    İsim:
    bülent
    Selamlar,
    Bu is bayaa zor mus .Yada ben beceremiyorum.pcb ye dizdigim ledleri birturlu yakamadim. Nerde hata yapiyorum acabaa ?. Resim deki gibi dizilim yaptim bir goz atabilirmisiniz.

Telden yazdim hatalar affola..

Ekli Dosyalar:

15. argento76

argento76

Yer:
    istanbul
    İsim:
    bülent
    Resimdeki gibi pcb leri birbirine bagladim. Bir ucdan + diger pcb ucundan - kablolari da drkver in + sina +, - sine - gelecek sekilde bagladim fakat maalesef. Bu arada driver 3*24 led yakmak icin 1400 mh alindi.

16. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Fotolardan gördüğüm kadarı ile + ve - uçları bağlamamışsınız.. Şöyleki; Sürücünün + ucundan ilk ledin + ucuna girdi ve son ledin + ucuna geldi diyelim.Bu son ledin + ucunu boş bırakmıyorsunuz, küçük bir parça kabloyu, U şekline getirerek, seri bağlamış olacaksınız, aynısını ayrı olarak - uç içinde yapacaksınız.. Elektriğe bağlamadan önce pil ile test ederseniz, yanlış bağlantı sonucu oluşabilecek arızanın önüne geçmiş olursunuz.

Ayrıca sürücüyü ayrı ayrı 700+700 mA olarak alsaydınız daha verimli olurdu.

17. argento76

argento76

Yer:
    istanbul
    İsim:
    bülent
    Pil.ile denemek guzel fikir peki yakar miki ledleri?

18. argento76

argento76

Yer:
    istanbul
    İsim:
    bülent
    3w led leri resimdeki driver la deniyorum calisiyormu diye, bir cok led i kullanilmaz hale getirdi 2-3 kez kirpisip bidaha yanmiyolar ??

Ekli Dosyalar:

19. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Anlayan birisinden yardım alın yoksa ledlerin bozulmasından sonra driver " sürücü " yanacak, ledleri komple sıraladıktan sonra sürücüyü bağlamalısın aksi taktirde ledler bozulacak.
    Aşağıda ki fotoda ki şeritlerin kafa ile ayakları karıştırmışsın kafa kafaya getirilmiş, artı eksiyi yapmışsın ama şeridin birini ters çevirip birbirine lehimlenseydi böyle çapraz olmazdı...

20. argento76

argento76

Yer:
    istanbul
    İsim:
    bülent
    Peki burdaki + ya + ve - ye - baglama dogrumu?

Sayfayı Paylaş