1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Led Aydınlatma Hakkında Fikirleriniz.

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde mete tarafından 11 Haziran 2009 başlatılmıştır.

1. mete

mete

Boyu marka kapaklı bir nanoya sahibim ve kapaktan kurtulurken, daha fazla ısı üretebilecek bir aydınlatma yerleştirmek istemiyorum.. Selam ve saygılarımla, Mete... Bana Led aydınlatma yapımında yardımcı olursanız sevinirim.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Boyu marka akvaryumları bu yüzden sevmiyorum, alacak olanlarada ilk önerim üzerinde kesinlikle tadilat yapılarak kapağın çıkarılmasıdır. Led aydınlatma şeklini araştırdım ve hatta Teoman abiyle bizzat akvaryum üzerinde ışığı gördük. Fena değil ama çeşitleri var. Şerit olan ledler bu iş için daha uygun ve fiyat olarak metresi 40 ila 50 lira arası. Mavi renkte bulunmakta ve iyi bir ışık rengi sağlanmakta. Ancak soft mercan ve yumuşak mercanların tepkisinin ne olacağını kesitremiyorum. Tabi siz nano olarak lanse ettiğinizden tuzlu su olarak anladığımdan mercan ilişkisini yazdım. Tatlı suda bitki led ilişkisi nasıl olur bilemem, ilgili arkadaşlar yanıtlarlar sanırım. Bildiğim akvaryumun üzerindeki kapaktan bir an evvel kurtulmanız gerektiği.

3. mete

mete

Haklısınız temel bey.. O kapaktan gerçektende kurtulmam gerekli...

Led ışık için bir aralar karaköydeki firmaları dolaşacağım, bakalım neler bulacağım..

Bu arada akvaryumumun fotoğraflarını eklemedim, ancak ayrı konu açarak takip edeceğim, görüşmek dileğiyle.

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Mete bey piyasada birçok led var. Akvaryumunuza uygun olanı seçip kullanmalısınız. Ve aklınızda bulunsun,sudan etkilenmeyen ledler var.Bu ledler su içinde dahi çalışabiliyorlar. ;) Bu ledler 6 lı gruplar halinde fiyatı 1,5 $ . Biraz fiyatı yüksek ama mükemmel ışık veriyorlar. ;)

Bu bahsettiğim su içinde çalışabilen ledler.

Bu ledleri tabela malzemesi satan yerlerde bulmanız mümkün. ;)

Ayrıca buda daha önceden yaptığım bir kapak çalışması. Fikir vermesi açısından linki veriyorum. Konunun sonundada bahsettiğim gibi işlerden fırsat bulabilirsem ikinci kapağımı yapacağım ve bu sefer bahsettiğim ledleri kullanacağım.

Saygılar.

5. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Senin termoplastiğe batırılmış hali değil mi bunlar Olcay Abi gizli:

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Birnevi öyle diyebiliriz Cem. Ledlerin elektirik aksamı tamamen izole edilmiş.

7. mete

mete

Teşekkürler Olcay bey.. görüşmek dileğiyle..

8. taygun

taygun Guest

Merhaba,

Bir başka forumda bir kaç led ışığının gece ışığı efekti yapmak için kullanıldığını görmüştüm. Bu durumda aklım karıştı. Led ışık floresan kadar kuvvetli ışık verir mi? Ya da soruyu başka türlü sorarsam, led ışığı bitkilerin ihtiyacını karşılayabilir mi?

Bu soruyu sorarken su derinliğin etkili bir faktör olduğunu biliyorum. Mete Bey nano kuracağına göre derin olmayan bir tank olsa gerek.

Saygılar

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tamer abi biz tuzlu su akvaryumunun üzerinde gördük. Kullanılan led miktarına göre ışık gücü değişir sanırım. Ama ay ışığı efekti farklı, akvaryum aydınlatmasında kullanılabilecek bir güce sahip. Tabi bitkilerin buna tepkisi ne olur açıkcası görmek gerek.

10. taygun

taygun Guest

Teşekkürler Temel,

Sanırım Ledlerin elektrik sarfiyatı normal ampüllere gre daha düşük değil mi?

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Tamer abi bu ledlerin öyle çok çeişidi varki anlatamam. :) Bırak floresanı bir oto farı kuvvetinde olanları var. ;)

Tabi fiyatlarıda ona göre uçup gidiyor. :hasta:

12. brs_95

brs_95

Bu sistemi plaket çizmeyi biliyorsan eğer kendinde yapabilirsin bilmiyorsan eğer ama çok zor olur.Ve o zaman suda çalışacağını zannetmiyorumda.Ama keyfin bilir:D.

saygılar

13. mizanci1

mizanci1

İsim:
    ahmet
  14. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Arkadaşlar merhaba,

Led aydınlatma konusunda genel olaran kullanılanlar power led olarak geçmektedir.power ledler kendi aralarında ışık lümen güçlerine ve kelvin değerlerine göre değişmektedir.1 watt -3 watt- 5 watt şeklinde gitmektedir.

Şuanda yurtdışından bir led firması ile görüşmekteyim.Numune olarak 12 adet 3 wattlık ve led sürücüsünü istedim ve gönderdiler.Salı çarşamba elime ulaşacağını düşünüyorum.Önce gelen ledleri deneyip canlıların gelişimine göre bu firmanın bayiliğini almayı düşünüyorum.

15. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Bu konuda ciddi misin abi? Vallahi çok mükemmel bir şey olur. Led aydınlatma düşünüyordum. Senden alırım artık. Özellikle yorumların benim için çok değerli. Hangi firma olduğunu söylemenin bir sakıncası var mı?

16. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Levent faliyete gecmişsin, inşallah istenilen sonuçları elde edersinde de şu elektirik maliyetini daha düşürmüş oluruz ve akvaryum üzerinde 30 kg agrlıktan da kurtulmuş oluruz. Devir ekonomi devri....

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun Levent, gelecek led armatürlerde gibi görülüyor. İnşallah işleri yoluna koyar ve ülkemizi daha aktif olarak bu ürünlere kavuşturursun.

18. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Led Armetürler ile aydınlatmış birkaç akvaryum fotosu...

Sayfayı Paylaş