1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

led aydınlatma ve yosun

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde garmagan tarafından 27 Ekim 2016 başlatılmıştır.

1. garmagan

garmagan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gökhan Armağan
    Akvaryumumda uzun zamandır led aydınlatma kullaniyorum. Geçtiğimiz günlerde beyaz ledleri 12.000 kelvinlerle değiştirdim. Kayalarda katarma ve yosunlaşma oluştu. Bunun sebebi nedir? Yüksek veya düşük aydınlatma olabilir mi? Eğer sıkıntı buysa hangisi? Ona göre azaltma veya çoğaltma yapabilirim.

2. Murat Keskin

Murat Keskin

İsim:
    Murat Keskin
    Beyaz led icinde mavi kirmizi ve sari vardir. Siz beyazlari arttirdikca kirmizi ve sari renk yosun besleyen spectrum genislemis oluyor. Mercan beslemek için 400 500nm arasi degerlerde kalmaniz lazim.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. garmagan

garmagan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gökhan Armağan
    Oluşan yosunlar bildiğimiz sakal yosunu. Su değerlerim normalde seğrediyor. Aslında led sayısını arttırmadım. Led kelvinini arttırdım ki genelde 12.000 kelvin tercih edilmesi söyleniyor diye. Kelvin yukseldikçe mavi artmış olmuyor mu? Bir de beyaz ışıktada nm değeri mi var? Diye sorsam.

4. Murat Keskin

Murat Keskin

İsim:
    Murat Keskin
    Beyazda nm yok. Led yosun yapio biraz. Aydinlatma surenizi kisaltmayi deneyin vede sadece 460nm kanalini acarak deneyin. Yosunlarin seyrine gore aydinlatma suresini belirlersiniz.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. garmagan

garmagan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gökhan Armağan
    Teşekkür ederim. Bir de öyle deneyeyim.

Sayfayı Paylaş