1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Led aydınlatma yardım

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde ünal57 tarafından 12 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    Arkadaşlar bu gün İbrahim Cengiz beyin göndermiş oldugu ledler geldi.Boyu tl450 akvaryumun 2×18 10000k olan lambalarının yerine bunları kullanacagım. İbrahim beyle kara verdigimiz renk kombinasyonu şöyle
    3 adet hibrit (royal blue-beyaz)
    2 adet blue
    1 adet beyaz
    beyazlar 15000k
    Her biri 12v 10w 900-1000mA dir. Bu altı ledi ya 3 gurupta her gurup paralel baglayıp 12v ile her gurubuda ayrı timer ve güç kaynagıyla baglayacagım. Yada uygulamada bazı soruların kafamda yer ettigi aşgıdaki şekilde baglamak istiyorum.
    Bu seçenekte bütün ledleri paralel baglayıp voltajıda küçükten 12v a kadar bir kaç (6-9-12v) kademede yakarsam hem simülasyon yapmış olurum hemde düşük voltajda ısı daha az olsacagını düsünüyorum. Bu şekilde yaparsam ledlere bir zararı olur mu?
    Şu anda akvaryumda sadece balık ve karides var. İleride beslemek istedigimsoft lps zoa türlerine olumsuz etkileri olur mu?
    Yosunlaşmaya bir katkısı olur?
    Sizce hangisi mantıklı ikinci seçenegi yapmayı daha çok istiyorum bu seçenegin eksileri neler olur . Bilgilerinize ihtiyacım var.
    20150312_140201.jpg

2. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    Sorular güncel led konusu hakkında bilgisi olan yok mu? Kısmet olursa cumartesi sogutucuyu alıp hafta içi yapıma başlayacagım.

3. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    5 maviye 1 bayaz ton olarak oldukça maviye kaçacaktır. Adaptörünüz 12 V ise seri bağlama şansınız yok zaten. 10 W led kullanan pek olmadığı için sorunuz cevap bulamamış. Şuan teoride bir sıkıntı görünmüyor deneyin hep baraber görelim ;)

4. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    5 beyaz degil 3 hibrit led çift renkten oluşuyor. 1led = 1royal blue ve 1 beyazdan oluşuyor. Gerçekte 4 beyaz 5 mavi led var. Burada sormak istedigim voltajla oynayarak simülasyon yaparsam ledlere ve akvaryuma olumsuz etkileri var mı varsa nedir bunları ögrenmek istiyorum.

5. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Hibritler 2 royal 1 beyaz birim renk tonuna sahip.
    9v olayına geldiğimizde ise zaten similasyonlar bildiğim kadarı ile böyle yapıyor.Similasyon kartı, en alt değerden başlayıp en üst değere kadar voltajı çıkarıyor.

En alt limite geldiğinizde lamba zaten söner.En üst limitte 12 v dir.Bu arada olan değerlerde sorun yaşamazsınız.Daha düşük sıcaklıkta çalışan ledlerin ömrü daha uzun olmakta bildiğim kadarıyla.

Ledlerin denenmesi olayına gelince aşağıda 1-2 dk önce çekilmiş benim akvaryumun fotoğrafları var.

4lü grup halinde 3 grup 10w hibrit led serisi var(120w)
    1 adette 40 watt royal blue var

saat 12 de royal blue 40 w yanıyor
    saatt 14 de 8 adet hibrit led daha devreye giriyor ve güç 120 wata çıkıyor
    saat 16 gibi 4 adet daha hibrit devreye girip güç 160 wata çıkıyor.
    Aynı kademe ile azalıyor.
    3 adet timer ile sistem çalışıyor.
    Bu ledde softlarım çoştu ve anemonum bölündü.Kendi adıma gayet memnunum.
    Resimler altta.
    WP_20150313_23_44_29_Pro.jpg WP_20150313_23_44_35_Pro.jpg WP_20150313_23_44_42_Pro.jpg WP_20150313_23_44_52_Pro.jpg WP_20150313_23_44_59_Pro.jpg WP_20150313_23_45_14_Pro.jpg WP_20150313_23_45_20_Pro.jpg WP_20150313_23_45_36_Pro.jpg

MESUT_KERİM, Alparslan, ünal57 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
  7. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    Benimde istedigim cevap buydu. Tek bir güç kaynagı ve bir timer ile bu sisteme 12v direk degilde gerekli minimum voltajdan başlayarak yavaş yavaş maximum (12v) voltaja ulaşmasını öngörülen çalışma zamanından sonra da tam tersi maximumdan minimuma düşürecek bir elektronik devreye ihtiyacım olacak . Cumartesi sogutucu alüminyum almak için eletronikciler çarşısına gidecegim eger böyle bir devre yapılıp yapılamayacagını araştıracagım. Eger fiyat ugraşmak için tatmin edici bir şey olursa bu şekilde yapmak istiyorum.
    Bu şekilde yapmak istemekteki amacım
    1. Ani olarak aydınlatmanın yanıp sönmesi sonucu balık ve diger canlıların olumsuz etkilerini önlemek
    2. Zaten bir çogumuzun yer sıkıntısından dolayı sıgdırmakta zorlandıgımız bir kaç cihazdan kurtulmak.
    3. Çogumuzun ısı probleminden dolayı bir çok canlı kaybı olugundan dolayı ledlerin calışacagı süre boyunca (8-10 saat) sürekli max voltaj uygulanmadıgından daha az ısınacagını ve sogutmanın daha verimli olacagını düşünüyorum .
    Bazen teknik ekipmanlar için ayırdıgımız yerler benimki gibi küçücük bir akvaryumun kapladıgı yerden daha fazla bir iki cihazı bu şekilde devre dışı bırakmış oluruz.

8. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    İyi bir soğutma için iyi bir alüminyum blok gereklidir.Alüminyum blok ne kadar girintili çıkıntılı şekle sahipse o kadar daha iyi soğutur.Bunun sebebi havayla olan yüzey ne kadar fazla olursa o kadar çabuk soğur alüminyum.Aynı mantık bağırsaklarda da olduğu için bağırsaklarımızda kıvrımlıdır:D

Başka bir forumdan alıntı

Asıl konumuz ile ilgili eleman ACG led sürücü. PWM yapan bu sürücü devre kartı şeklinde. Teknik özellikleri şu sitede var http://www.acgelektr...hp?page=drivers

Fiyat olarak trafo fiyatını bilmesem de led sürücü için tahminen 10-15 tl civarı bir şey kalıyor olmalı. Kendiniz bir led sürücü yapmak istiyorsanız ona hiç bir sözüm olmaz. Ancak ACG led sürücü elinize aldığınızda kalite hissi veren bir ürün. Bir tane temin edip incelemenizi öneririm. Dilerseniz yine kendi led sürücünüzü imal edin.

Bu ACG sürücü güç kaynağı ile led arasına konuluyor ve pwm denilen işi yapıyor.Sizin istediniz şeyde PWM olarak geçiyor.

Adaptörden gelen gücü resimdeki kart üzerinden geçirirken sizin istediğiniz miktarda geçiriyor.Bu karta eğer digital gösterge takarsanız bu sefer bu digital gösterge sizin yerinize ayarladığınız programı uyguluyor

Altta digital göstergeli olan modeli görebilirsiniz.

MESUT_KERİM, YIKIKTEMO ve Alparslan bunu beğendi.
  9. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    • Switch-mode güç devresi ile 91% e varan verimlilik
    • Geniş giriş voltajı aralığı 9-30V DC, 9-30V AC
    • AC/DC çalışabilme özelliği
    • 350/500/700/1000/1400mA sabit akım seçenekleri
    • PWM dim edilebilme özelliği
    • 0-10V ya da potansiyometre ile dim özelliği
    • Yumuşatılmış başlangıç ile LED ömrünü artırma
    • Girişte ters polarizasyon koruması
    • Küçük boyutlar 4.2cm x 3.2cm x 1.2cm
    • Soğuk çalışma, -sürücü için ekstra bir soğutucu gerekmez-
    • M3 montaj delikleri ve vidalı baskılı devre klemensi (opsiyonel)

MESUT_KERİM, YIKIKTEMO ve Alparslan bunu beğendi.
  10. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    İbrahim bey araştırmalarınız sonucu verdiginiz bilgiler için kendi adıma ve forum adına teşekkür ederim. İnşallah bu bilgiler bizlere çok yararlı olur.
    Bu gün sogutucumu aldım. Zaman darlıgından ve cumartesi oldugundan çogu led firmalarının kapalı olmasından dolayı pek araştırmalar verimsiz oldu. Hafta içi montaja başlayacagım buradan gelişmeleri paylaşırım.
    Burada bir sorum daha olacak sogutucu fan alüminyuma üflemeli mi yoksa çekmeli mi? İyibir sogutma için tabiki alüminyumun ısıyı emmesi için kaliteli olmalı peki ledin etiket degerine göre degişir ama bir lede ne kadar yüzey gerekli
    20150314_223445.jpg 20150314_223546.jpg

11. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Lede düşen alüminyum alanı bize göre değişir.Mesela resimdeki armatür alüminyumu sanırım 30 cm fakat ağırlığı sizinkinin belkide 3-4 katı.

Alüminyumu az tutup fan sayısını artırırsanızda ledler soğur.Alüminyumu arttırıp fan rüzgarını azaltırsanızda soğur.Daha az fan sesli bir armatür için alüminyum olabildiğince büyük tutulup fan devri az tutulmalıdır.Bu sayede sessiz bir soğutma sağlarız.Fanları yavaşlatmak içinde yine voltaj düşürücü kullanmamız yeterlidir.Benim fanlar şuan 6v de çalışıyor.

Bence led 25-30 derece ısıda kalmalı.Bunu isterseniz büyük alüminyum düşük fan ile isterseniz de küçük alüminyum yüksek hızlı fan ile sağlayabilirsiniz.

Isınan hava yukarı yükselir bu mantıkla dışarı üfleyen yapmak mantıklı olsada genelde gördüğüm her ürün dışardan işeri hava üflüyor.Çok kayda değer bir fark olacağını sanmam.

12. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    Bu gün itibariýle yapıma başladım. İnşallah güzel olacak

13. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    İlk önce ölçülendirme yapıldı ve montaj delikleri delindi. Delik agızları havşa açıldı ve m3 kılavuzla diş çekildi.

14. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    Bu işlemlerin fotoları aşagıda 20150316_111143.jpg 20150316_110500.jpg

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  15. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    Daha sonra bir tane ledin arkasına işlemci ısı trasferi için macun sürülerek tuturuldu. Fan olarak bilgisayar işllemci fanı çalıştırılarak sogutma test edildi . Tek led için gayet iyi bir sogutma oldugunu gördüm 6 adet içinde böyle sogursa çok iyi elimle tutugum kagıt peçetedende fanın şiddeti gözle görülebiliyor 20150316_120543.jpg 20150316_121028.jpg 20150316_121316.jpg

MESUT_KERİM ve Alparslan bunu beğendi.
  16. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    Arkadaşlar rafları karıştırırken elime bir adet 12×12 ebatlarında fan geçti. Kutuyu açtıgım da içinde ısı ve devir konrolü olan pc kasa fanı çıktı. Hemen fanı bir 12v güç kaynagına taktım çalışıyor ayriyeten minik bir termokulp yapılmış. Fotoda elimin ucunda belli olsun diye altına kagıt koydum. Fanın potansiyometreyle devri min-max düzeyde ayarlanıyor. Birde potansı min. ayarladıgımızda terkulpu fandan uzaklaştırdıgımızda bile devir otomatik olarak ısıyı hisedip devri yükseltiyor eki parmagımızın arasına sıkıştırdıgımızda ise aniden max. yükseltiyor. Çok hassas bir termo eleman. Bu sayede gereksiz fan sesinden de kurtulmuş olacagım. Sogutucu alüminyum ısınınca max. devir istenilen ısıyya düşünce alçak devir. Bu işte çok güzel oldu. 20150316_141638.jpg 20150316_140324.jpg

Ekli Dosyalar:

17. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Tam ilk fan olmaz çok ses yapar diyecektimki sen 2. fanı yazmışsın.Ben 120 watt led için 1 adet 12cm fanı 7 voltta çalıştırıyorum.Gayette rahat soğutuyordu sessizce.Şimdi 40 daha ekleyip 160 yapınca hafif ısındığını hissettim.Sendeki fan bu iş çin birebir olmuş.

18. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Kullandığın fandan internette bir türlü bulamadım.Nerden almıştın?

19. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    Bende hatırlamıyorum ama aynı yerde çalıştıgımız bilgi işlemci arkadaşım vardı. Şimdi başka bir yerde çalışıyor ona sorayım size bildiririm.

20. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Aslında torna imkanınız varsa torna ile alüminyum üzerine fan kadar bir oyuk açıp oturtmanız çok iyi olur.Bu şekil hem yerden kazanırsınız hemde daha efektif soğutur.

Sayfayı Paylaş