1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Led aydınlatma

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde okan058 tarafından 5 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Son günlerde resif akvaryumlarında led aydınlatma almış başını gidiyor ama kimsede kaç led yada t5 şeklindeki florasanlardan kaç tane kullanılır bilgi olan yok . Sizce 4 adet ati t5 in verdiği ışık değerini kaç led florasan verir . t5 ledlerden birini özelliğini yazıyom ben pek anlamadım !

EW170C52D5-L 170 pcs. 3528 SMD Leds,0,9 mt . DC 36V 10W 870 lm

2. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Led aydınlatma

Led ile yapılmış büyük bir el fenerini tanıtmıştı elektrikçi. Çok az bir enerji ile muhteşem bir ışık gücü elde edildiği yönünde bir fikre kapıldım ama araştırma imkanı da bulamadım. Ayrıca geçenlerde LED TV görünce rüzgarda uçar gider bu diye dalga geçtikten sonra görüntüye hayran kalmıştım.

Bu konudan anlayan bir arkadaş izah ederse sevinirim.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Led ayd1nlatma

Tasarruf artik on planda arkadaslar, Teoman abi ile birlikte biraz baktik bu aydinlatmalara. Gercekten eger iyi ve kaliteli led kullanilirsa guzel isik veriyor. Mavi ve bayaz gibi renk seceneklerini bulmak mumkun ama metresi 15 dolar olanda var daha ucuzuda. Bir esnaf arkadas led armaturler uretecegini soylemisti detayini aliriz bana rakam olarak cazip gelmedi ama sonrasinda tasarruf oldugu kesin elektirik yonunden.

Cep mesaj...

4. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Led aydınlatma

Led adınlatma için henüz erken diye düşünüyorum ,fiyatları çok pahalı t5 'e devam :heyo:

5. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Abi 35 dolar tanesi led t5 90 cm ama birde yeterli kelvin eğerini yakalamak için kaçtane lazım ! Akvaryumun olmazsa olmazı acintik maviyi yakalayabilecekmi ? 1000 saat sonra % / 20 efor düşmesi varmış ilginç bir sistem .

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Led aydınlatma

Bende sudan etkilenmeyen,hatta suyun içinde bile çalışabilen ledler var. Ama kelvin değerini felan bilmiyorum. Üzerinde hiçbirşey yazmıyor. Normal akvaryumlarda kullanılabilir ama bitkili ve deniz akayumlarında işe yararmı bilemiyorum. huh:Hatta bu ledleri yeni yapacağım dıy armatürde kullanacaktım fakat armatürü yapmaktan vazgeçtiğim için iptal ettim.

7. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Bugün bir kaç araştırma yaptım led aydınlatması için . T5 lamba şeklindekiler yeni ürün olduğu için pek deneyen yok ama diğer .HO ledler ( yüksek çıkışlı ) var nanolarda çok başarılı olduğu söyleniyor . Büyük akvaryumlarda ise mh lambaların yerine kullanılıyor . Kaliteli 150 wat mh lambanın değerini yakalamak için 16 adet led kullanılıyor 8 soğuk beyaz 8 adette kraliyet mavisi bunların önüne lens konulduğu taktirtde çok iyi bir ışık yakalanıyor . Fiyat konusunda ledlerin tanesi 2 dolar ama adaptör ve lens fiyatları baya uçuk neredeyse armatür parası . İleri dönük getirisi ise mh lambanın 150 w. elektirik sarfiyatı varken ledler ise 48 w. güç tüketiyor ısı konusu ise fan ve krom soğutucu kullanılmalı en az mh lar kadar ısınıyor :
    Kullanılabilecek led gurubu

Bağlantı şeması

Ledlerle aydınlatılmış bir akvaryum

8. zipkinteam

zipkinteam

Yer:
    Bandırma
    İsim:
    hakkı önder
    Led aydınlatma

Bu işe bende kafa yoruyorum,zaten artık hemen her aydınlatma ledlerle yapılıyor.
    Bu işi yapan İstanbul'daki firmayı aradım.
    Yetkili kişiye durumu anlattım.( kelvin,lümen,dümen vs..)
    Şu an için böyle bir ürün elimizde yok,ama isterseniz istediğiniz kadar,istediğpiniz kelvin,lümen ve renkte üretebiliriz dedi.
    Tabi bu işler telefonla olmuyor.
    Kısmetse bu ayın 17 ve 18 inde İstanbul'a geleceğimi söyledim.
    Gidip yüzyüze görüşeceğim bir aksilik olmazsa.
    Gelişmeleride buradan aktarırım.
    Firmanın adını ve adresini buradan vermiyorum. ( reklam vs..) ama istiyene ö.m. den verebilirim.
    Yada yasak değilse buradan yazarım.
    İstanbul'da olupta benden önce firmayla görüşmek isteyen arkadaşlar varsa,bana ö.m. ile ulaşabilirler.

Saygılar..

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Led aydınlatma

Yaz Hocam serbest burda link vermek yeterki hobiye faydası olsun. Ledlerin seçenekleri var evet, zaten cazip yanıda orası. Hobiye girecek bir hayli öyle görünüyor.

10. zipkinteam

zipkinteam

Yer:
    Bandırma
    İsim:
    hakkı önder
    Led aydınlatma

Keşif Elektronik
    www.kesif.com.tr
    sadan@kesif.com.tr
    02122939415

Adamlar bu konuda çok ilgililer.
    Şirkete geçen akşam e-posta attım,ertesi gün direk şirketin sahibi Şadan bey beni telefonla aradı.
    Eğer arıyacak arkadaş varsa,ben ışıklandırma konusunu anlattım.
    Yani az çok antremanlılar. :F

Ö.M.Konunun kafamızda netleşmesi açısından. Eğer şirkete giden yada telefonla detaylı bilgi alan olurda buradan paylaşırsa,hepimiz için daha iyi olur sanırım.

Saygılar..

11. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    İsmail abi adamların kesin kafasını karıştırdın lümen , dümen ,kelvin , felan fişman :)

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Led aydınlatma

Bu ledler kadıköy'de de var açıkcası ama tabi en uygun ve kaliteli yeri bulmak en güzeli. Şerit ledler en uygun olanı bence bağlaması çok kolay ve sudan etkilenmiyor. :bilmem:

13. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Bu konuyu levent arkadaşımızda araştıracaktı hem sağlam hemde uzun ööürlü olması avantaj ama en önemlisi yosun problemi varmı . Ledler arasındaki kalite farkınıda araştırmak lazım . Mesela sunsun 39 w lambada t5 ati 39 w lambada t5 ikisi arasında bir dünya fark var !!!

Judgement Day: The best LED system on earth today.

14. zipkinteam

zipkinteam

Yer:
    Bandırma
    İsim:
    hakkı önder
    Led aydınlatma

Okan aynen öyle oldu kardeşim.

Adama anlattım en sonunda, valla ben deniz akvaryumundan anlamıyorum dedi. :F

15. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR
    Led aydınlatma

Evet, led ler eninde sonunda T-5 ve /veya Metal Halidelerin yerine geçecek ama daha zaman var diye düşünüyorum.Bir kere daha güçlü ve parlak ışıkları var, watt yani enerji tüketimleri az, daha pratikler ve az yer kaplıyorlar, örneğin 20*20*20 cm lik 5- 6 litrelik pico akvaryumlara bile yurt dışında uygın kelvin, lümen, par değerinde led'ler var.Aşağıdaki linkte bir LED'' li sistem ve anketi var.Google 'den Türkçeleştirip okumanızı tavsiye diyorum.Henüz Türkiye'de, bu konuda kayda değer bir ilerleme olmasa da, gelişmeleri ben de merakla bekliyorum.

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1639666

16. Yunus A

Yunus A

İsim:
    Yunus ARPAÖZÜ
    Led aydınlatma

Evimdeki tatlı su akvaryum'larında led aydınlatma kullanıyorum.
    Bu sistem tuz'lu suda resif'te kullanılmaz belki ama sadece balık akvaryumlarında iş görebilir diye düşünüyorum.
    Deniz işinde çok yeni olduğum için yeterli bilgiye sahip değilim onun içinde kesin birşey diyemiyorum.
    Bir tanesinde yaklaşık 9 aydır diğerinde 5 aydır kullanmaktayım.
    Ne balıklar açısından nede yosun açıcından hiç bir problem yok.
    Kullandığım led'ler şerit led diye tabir edilen led'lerden.
    Ledlerin tümü yandığın'dada yaklaşık 36 w elektirik harcıyor.
    Led'lerin hepsini çok fazla ışık verdiği balıkları rahatsız ettiği için açamıyorum.
    Aşağıda resimlerde görülen sistemde sadece 2 sırasını yakıyorum ve çok güzel aydınlatma alıyorum.
    2 sıra led'dede yaklaşık 12 w civarı bir sarfiyatı var
    Led aydınlatma kullanmasaydın en az iki tane 115 cm'lik T5 kullanacaktım buda 54 x 2 = 108 w yapıyor.
    Ledlerin özelliği aynı şerit üzerinde isterseniz beyaz isterseniz kırmızı isterseniz pembe yakabilmeniz.
    Bu özelliğini kullanmak için sadece basit bir anahtar tertibatı ile yönlerdirme yapıyorsunuz.
    Fotoğrafları aşağıda veriyorum.
    Fotoğraf'lar cep telefonu ile çekildiği için kalitesi biraz düşük.

17. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Led aydınlatma

Çok güzel bir çalışma aynısını arada hiç boşluk bırakmadan 60 cm'lik armatürde yapmayı düşünüyorum 2 maviye 1eyaz oranında :heyo:

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Led ayd1nlatma

Reef akvaryumlarında da son zamanlarda kullanılıyor özellikle Avrupa ülkelerinde. Gelişmeler yakında bu konuda hızlanır zaten. Tuzlu su balık akvaryumlarında ben de sorun çıkacağını düşünmüyorum.

19. Yunus A

Yunus A

İsim:
    Yunus ARPAÖZÜ
    Led aydınlatma

Ben bunu yaptıktan sonra bunların su geçirmezleri çıktı piyasaya.
    Yapacağınız zaman fiyat alın bende buradan fiyat alayım sizin için.
    burada uygun fiyat olursa buradan alıp gönderirin size veya bana armatürü gönderirsiniz montajınıda yaptırırım.

20. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Led aydınlatma

Teşekkür ederim ,evet silikonlularıda var bi hafta sonu karaköye gidip araştırıcam yanlız kafama takılan kullanmayı düşündüğüm armatürün ebatları eni 9 cm boyuda 55 cm ,led şeritin eni 1 cm olsa dokuz sıra acaba yeterli olurmu montaj işinide Mesut kardeşim yapabileceğini söyledi :heyo:

Sayfayı Paylaş