1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

LED Aydınlatmaların Mercanları Yakıp Geçtiği Doğru mudur

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde MOVACIKLI tarafından 6 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Arkadaşlar,

Akvaryumum için Vertex 90 cm LEd aydınlatma almayı düşünüyordum. Fakat mercanları olumsuz yönde etkilediğini duyunca karamsarlığa kapıldım. Yardımlarınızı bekliyorum.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: LED Aydınlatmaların Mercanları Yakıp Geçtiği Doğru mudur

Duydugun yer ve mekani bilemiyorum ancak oncelikle konunun altini doldurmak gerekiyor. Cepten dahil oldugum icin belli bir noktada fikrimi yazabilirim ancak bana gore oldukca alti bos ifade olmus okudugun yerde.

Kac wat isik gucu kac cm yukseklikteki akvaryumda, hangi turdeki mercanlarin dekorun neresine yerlestirilmis oldugu gibi gercekci ifadelerle belirlemek gerekir. Led konusunda islevini, akvaryum tarafindaki memnuniyet veya mercan sagligindaki faydasini tecrubeler bazinda tartisilabilir ama mercanlari yakar seklinde bir dusunce son derece yanlis olur.

Ornek olarak sen hangi olculerdeki akvaryumda ve ne tur mercanlarin bulundugu akvaryumda kullanmayi dusunuyorsun?

3. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İSTANBUL Başakşehir/Gaziosmanpaşa
    İsim:
    Selim CÖMERT

Mustafa bey temel beyin dediklerine katılıyorum aynen bakılacak olan canlıların ışık ihtiyacına göre nerelere yerleştirilmiş kaç cm yükseklikten kaç cm derinliğe hitab etmesi gerektigi belirtilmemiş.

Hali hazırda şu anda dükanndaki nanoma yapmış olduğum dıy led aydınlatmayı yaklaşık 1 haftadır kullanmaktayım. Mercanlarda gözlemlediğim kadarıyla herhangi bir sorun görülmüyor. maşruplar, musromlar, octopus coral, hammer coral gayet iyi durumdalar ve daha önce kullandığım aydınlatmaya nazaran daha coşkulular bana göre. Bir müddet daha gözlemlemeye davam edeceğim ve yaptığım aydınlatmada sorun görmezsem diğer tanklarımada uygulama aşamasına geçicem. Dükkandaki nanomun boyutu imzamda görünendir.

4. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

120cmx70cmxh55 ölçülerindeki akvaryumda kullanmak istiyorum. Sistemin markası Vertex ilumina sr900 ikinci el 3 ay kullanılmış bir armatür.

5. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Ledlerde dar açılı lensler, yani ledin ışığını hüzme yaparak daha dar bir alanda odaklanması bu bölgelerde PAR değerinin 1000-2000'i geçtiği buda bazı SPS lerde bile strese sebep olduğu yabancı forumlarda tartışılıyor. Özellikle yeni nesil ticari led armatürler hobicilerin MH' yerini tutmaz serzenişlerinden olsa gerek muazzam bir ışık gücü ile üretilmeye başlanması ile bu tür problemlerden bahsedilse de Belirli bir alıştırma ışıklandırması ile mercanların yeni koruyucu pigmentler geliştirerek çok daha yüksek ışıklara bile adaptasyon geliştirebileceği buna örnek olarak bazı SPS lerin doğal hayatta gel git sonucu çok daha ölümcül sayılacak direkt güneş ışığına maruz kalsalarda bu canlıların hayatta kalabildikleri sonuçta ledlere de belirli bir süre ve alıştırma periyodu ile ayak uydurabileceğinden bahsediliyor.

6. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

İlk aşamada yumuşak mercanlar ile başlayıp sert mercanlara doğru bir kayış yapmak istiyorum. Fakat akvaryumcunun birine sordum SAkın ha alayım deme Mercanların mahvolur dedi git ati armatür al ondan daha iyi garantili olur dedi bende forumda paylaşayım dedim.

7. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Söylediğiniz armatür markası kendini kanıtlamış dünyaca ünlü bir üründür....Ben akvaryumcunuzun söylediklerine katılmıyorum....Altı boş bir konuşma olmuş....Saygılar

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bence cok guzel ifadeler eklenmis konuya. Bazen esnaf, bazen bir platformda hobici veya hobiciler bir uygulama icin, yahut bir ekipman icin bu tarz ifadeler kullanirlar bu dogaldir. Ancak bunlarin icinden ne cikarmak gerektigidir asli olan.

En basit ifadeyle birkac ornek siralamak gerekirse, DIY ps yaptiginda bu tarz yapimlar akvaryumdan planktonlari toplar ama marka ps'ler toplamaz...denizden aaldiginiz suyun redox degerine baktiniz mi bir bakin hayatta olmaz...Marmara dogal deniz suyundan aman akvaryum kurmayin lagim olur...felanci besini vermeyin baliklarin dogasinda yok felc eder...katkilar oyledir, elementler boyledir vs vs.

Senin konunda da bunlara benzer bir durum var gibi.

Diy ps plankton toplayabilir akvaryumdan belki ve marka olan belki de sahiden toplamiyordur ama! Akvaryumlarda plaktonu kim kaybetmis ki ps bulsun? Yani plankton olmayan yerde toplamadan soz etmek cok afakidir.

Redox degeri ise suyun alindigi anda hicbir oneme sahip degildir, onemi kuruldugu akvaryumda islendikten sonra ve hazir hale geldiginde vardir.

Marmara suyu ise sahsen benim ve burada bircok arkadasimin harikalar yarattigi bir akvaryum tarzidir ve bu ifadelerin sahipleri Marmara suyu ile akvaryum kurmadigindan yazdigi icin ilk bu isi yapan kisi olarak iyi ki kulak asmamisim.

Baliklara dogasinda olmayan besin vermek pek dogru degildir, gercekten bilimsel olarak belki de boyledir ama baliklar zaten dogasinda degildir ve siz sabaha kadar verin isine gelmeyeni yemez.

Katkilar, elementler yeni kurulmus akvaryumlarin tamamina yakininda son derece gereksiz urunlerdir. Her seyin zamani ve canli yukuyle ilgisi vardir.

Kisaca insanlar yazar ancak hepsi alinmaz, hepsi alinirsa bos yere sivilar, belki kimi zaman gereksiz ve pahali ekipmanlar alinir.

Bir armaturun hatta soyle diyelim fazla isiga sahip bir armaturun isik gucunu dusurmek ne kadar zor olabilir, bunu akvaryuma uyarlamak ne kadar zor olabilir?

Bence hic zor olmaz.

Cep mesaj...

9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Mustafa bey Vertex armatürü çok duydum. Canlı görmedim. Ama genel olarak kaliteli olduğundan bahsediyorlar.

Bende kendi yapımım olan dıy led armatürü kullanıyorum. Mercanları yakması gibi bir durumda söz konusu değil. Kim söyledi bilmiyorum ama çok yanlış bir ifade olmuş.

Ancak aşırı derecede ışığın fazla olması zarar verebilir buda litre başına 4-5 watt gibi bir ışık söz konusu olması gerekli. Yani kısaca kafanızdan sili bu düşünceyi ve ledin keyfii çıkarın :)

10. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Teşekkürler Arkadaşlar İçim rahatladı. LEd armatürün tadını çıkarmaya bakacağım . En güzeli Düşük elektrik faturası.

Sayfayı Paylaş