1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Led e geçiş tecrübelerim....

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde ogurcay tarafından 9 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    03.11.2012 tarihi itibariyle ATİ Dimmable 6x39 armatürümü,İllumagic 90 C modeli ile değiştirdim....İlk 6 günlük tecrübelerimi kısaca paylaşmak istedim....Armatürün orijinal ayakları ile yerleştirdim ilk olarak,armatür su seviyesinden yaklaşık 15 cm gibi yükseklikteydi....1 adet green acrom doku kaybı sonucunda öldü...acanlordlarım ve brain coralim kendilerini tamamen büzdü ve küçüldüler....Bunu yaşadıktan sonra 3 gün önce armatürü tavandan asma ile su yüksekliğine 25 cm ye ayarlayarak sabitledim....Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim....

2. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Lens açıları konusunda herhangi bir bilginiz var mı?

3. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    75 derece lens açısı var armatürün...

4. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Aslında fena da değilmiş gibi gözüküyor,ama Bu ticari led armatürlerde firmalar led başına lensin açısını değil, armatürün orta noktasından sonraki açıyı hesap ediyor. Benim led armatürüm Orphek pr 156 firmanın iddiası 90 derece olduğu ama tek tek lensler 45 dereceydi. Bu yüzden adeta altındaki bölgeyi ışınlıyordu bende aynı şekilde canlı kaybettim. Armatürleri epey kurcaladım lenslerini 80 derece yaptım şu anda durum güzel gözüküyor. Tabi benim armatürün sağıyla soluyla oynamaktan orjinallikten tamamen çıktı başka bir şeye döndü .

Bende son zamanlarda yaşadığım sps ölümlerinin sebebi akvaryumda yaşadığım geçici bir yosunlanma mı yoksa benzer sebepten dolayı meydana gelen ışınlanmama mı onu çözmeye çalışıyorum.

Mesela zoaya hiçbir şey olmadı sizde durum nedir.

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  5. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Bende de zoalarda bir sıkıntı olmadı....

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Ozan abi yeni armatürün hayırlı uğurlu olsun iyi günlerde kulan...:)

7. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Sağol kardeşim....

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Önemli aktarımlar olacak Ozan tecrübelerin. Özellikle SPS mercan tarafını merak ediyorum. Duruma göre metal halideyi tek 100 wat led yapabilirim.

9. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Hayırlısı olur inşallah deniz akvaryumu led konusunda.

ogurcay bunu beğendi.
  10. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Abi ben sırf bu tepkiyi belirleyebilmek için bir arkadaşa 4 tane büyük SPS frag ısmarladım....c.tesi gelecek,bende gelişmeleri sizlerle paylaşacağım...

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  11. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Ozan abicim hayırlı olsun armatürün gelişmeler sende artık. İmşallah sorunsuz devam edersin.

12. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Portal da öyle denemeler oluyor ki benimki denizde kum tanesi olur.....ama istiyorum ve yapacağım,paylaşacağım:portaliseviyoruz:

13. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Sağol Halil inşallah

14. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Benimde farkılı bir led tecrübem olacak bu günlerde armatüre 12 adet 2 watt ile sürülmüş 410nm uv led ekledim, yani 120 vatlık toplam gücün 24 wattı UV lerden. Temel hocanın tabiri ile şişecek mi patlayacak mı göreceğiz ?

Alparslan bunu beğendi.
  15. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    İlk yazabileceğim izlenimim şu ki T5 ler varken günde en az 1 sildiğim camları artık 2 günde 1 siler durumdayım....

Canlılar ışığa yavaşta olsa alışmaya başladı açmayan acan-lordlar ve brainim yavaş yavaş açmaya başladılar...

Bugün 3 acro 1 süperman monti ekledim frag olarak....Gelişmeleri paylaşacağım

Alparslan bunu beğendi.
  16. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Ozan abi yeni fragların hayırlı olsun,bende biraz önce geldim eve tadilat bitti mi? T5 ler için çok çok teşekkür ederim...

17. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Sağol Alparslan....T5 lerin lafı olmaz,güle güle kullan....Kırma işi bitti bundan sonra tavan,taş işleri olacak kısmetse....sağlıcakla kardeşim....

Alparslan bunu beğendi.
  18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ozan hafif alg puslanmasından söz ediyorsun sanırım. Işık vuruş şekli ve konumu bunda çok etkili, led yapısına hemen bağlamamak lazım.

19. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Ok Temel abi,gözleme devam...

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  20. Ozan abi Led'lerin hayırlı olsun, inşallah uyum süreci istediğin şekilde geçer..

Sayfayı Paylaş