1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Led Fuarı

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde Görkem ÇAKIR tarafından 30 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    30 Eylül ve 3 Ekim arasında İstanbul Dünya Ticaret Merkezi Expo Center'da led fuarı olacak. Gitmenizi şiddetle öneririm. Özellikle akvaryumlarda led kullanma isteği de arttı. :) Ben babamla hafta sonu gidiyorum. Sizileri de bekleriz. :)

Ayrınıtılı bilgi;

www.ledfuari.com

Saygılar...

Courageous ve Erman Pehlivan bunu beğendi.
  2. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Gitmeyi düşünen var mı? Birlikte gideriz belki.

3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Görkem konuşmuştuk keşke saatlerimiz uyuşmuyor. Gelmeyi çok istiyorum. Fakat sizin gideceğiniz saatte dershanem var :(

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Yer uzak olmasa seve seve katılırdım.

5. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Gözlemlerini not alıp bizimle paylaşırsan sevinirim.

6. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Evet değerli forum sakinleri;
    Bugün annem ve babamla birlikte led fuarını ziyaret ettik. Dershane çıkışı sırtımda 10 kg luk çanta yükü olmasaydı daha da zevk alabilirdim ama neyse. :D Görüşlerimi sizlere aktarayım.

Fuarda bir önceki led fuarına göre katılan Uzak Doğu firma sayısı "azalmış". Onca firma arasında 3-4 tane ve ufak standlar açmış şekilde ürünlerini tanıtıyorlardı. Katılım umduğum gibi değildi ama az da sayılmazdı. Led teknolojisi inanılmaz gelişmiş. Hayretler içerisinde kaldım. Led ampuller, led floresanlar, kağıt inceliğinde ledler, özel suya dayanıklı ve su içerisinde çalışan ledler v.b. Hemen bu işte ustalaşmış 2 firmanın standlarını aramaya başladım. Cree ve Edison Led'i buldum. Görevlilere ilk soracağım soru power led lerin kelvin değerlerinin belli olup olmadığıydı. Ama daha standa gelir gelmez "Test Box" denilen üzerine power led ler dizilmişti ve yanlarında kelvin değerleri yazıyordu. 5000-1000 kelvin arası ledler rahatlıkla bulunmaktaydı. Kelvin ne kadar yükseldikçe ışığın parlaklığı o kadar artıyordu. Yani 3500 Kelvin gün sışığının rengi sıcak beyaz iken 6500 kelvin ışığın rengi soğuk beyaz idi.

Ayrıca ledlerde kelvin değerlerinin değilde lümen değerlerinin önemli olduğunu söylediler. Deniz akvaryumu için düşündüğümü söyleyince direk sordukları soru şu oldu. "Mercan mı balık mı?" :) İlgileniyor musunuz diye sorduğumda da aldığım cevap şu oldu. "Hayır ama bir çok kişiye yaptığımız için oradan biliyorum artık. :)" Mavi ışıkların kelvin değerleri verilmiyor ama lümen değerleri veriliyor. Yanlış hatırlamıyorsam 450-550 arası lümen değeri vardı. Yabancı sitelerden yaptığım araştırma sonucu deniz akvaryumları(Mercan) için bu lümenin tam istenilen gelişimi sağladığını okudum.

Ayrıca ledler dim'lenebiliyor. Yani ışık şiddetini istediğimiz gibi ayarlayabiliyoruz. Bu sayede gün içerisindeki güneşin geçiş efektlerini sağlayabiliyoruz. İlk başta led armatür yapmak masraflı gelse de gerçekten kısa bir süre sonra kendini amorti edeceğini düşünüyorum. 50.000 saatlik ömürleri var ve garanti veriyorlar. Özellikle normal evdeki duylara uygun led ampuller çok ilgimi çekti. 60 watt'a eşdeğer ışık veren ampul sadece 6 watt yakıyor ve 20 yıl garantisi var. Fiyatları ortalama 45-55 TL arasında değişiyor. Dedikleri tek şey bir kere tak sonra o ampulu unut. :D

Yani bence akvaryumda kesinlikle led kullanılabilir. Şimdi bu floresam armatürümü aldığıma pişmanım. Ama inşallah bu üniversiteye girdikten sonra geçmeyi düşünüyorum. Sizlere öneririm.
    Bu yazı tamamen gözleme dayalıdır. :)

Saygılar...

murer, reis ve fth-94 bunu beğendi.
  7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Güzel bir fuara gitmişsin ve hobiyi yakın zamanda baya ilgilendirecek anlaşılan. Fotoğraf çekebilseydin keşke iyi olurdu. Lümen değeri esas alınıyorsa artık led satan esnafın lümen değerinin ne olduğunu öğrenmesini bekleyeceğiz demektir. :F

Ellerine sağlık Görkem gözlemlerini aktardığın için.

8. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan
    Temel abi Kütahya' daki bütün elektirikçilerden sadece birisi Kelvin'in ne olduğunu biliyor. 1 ay önce 10000 Kelvinlik florasan sorduğumda Kelvinde ne cevabını aldım hepsinden :D

Sayfayı Paylaş