1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

LED mi? PL mi?

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde kargolu tarafından 21 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    Arkadaşlar ayışığı olarak PL yerine şerit LED kullanan var mi aranızda. Power LED lerin kullanıldığını biliyoruz ama acaba bildiğimiz şerit LED lerden ayışığı olarak yararlanan oldu mu merak ettim. Ben PL bulmakta (24w) cok zorlanıyorum. onun yerine elimde fazladan varolan serit led lerden kullanmayı dusunuyorum. Canlilar acısından herhangi bir yarar beklemiyorum tabi ki ama merak ettigim herhangi bir yosunlanma vs...gibi bir soruna neden olur mu?

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Pll ampullerde mavi renk bulmak oldukça zor.

Kendim mavi şerit led kullanıyorum, ay ışığı olarak ama sanırım biraz fazla kullanmışım, bayağı aydınlatıyor akvaryumu, ay ışığı demeyelim, gece kulübü gibi oldu.:)

65*65*65h boyutlarında olan akvaryuma 35 adet led kullandım.

Camlarda yosun gün aşırı olduğundan dolayı şu an kestiremiyorum yapıyormu diye.

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Ledler hayatımızda iyice yerini almaya başladıkça bu tip konular gittikçe kafamızı daha çok kurcalar hale geldi.Aslında hangi akvaryumda (bitkili,deniz vs.) kaç lümen,kaç kelvin ışık lazımsa bi hesaplayıp bu led işine bi kafa yorsak?Bence her ihtiyaca yönelik bir led vardır mutlaka.:smiley33:

4. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    Olcay bey,
    cevap yazmadan once 2-3 hafta bekleyeyim dedim. Ama sanırım Led ler tuzlu su için hayatimizda yeterince yer almaya başlamamış. Kİmse bir fikir yürütemediğine göre :yazik:
    Gerçi sanirim bir ara Görkem arkadaşımız olabilir (emin değilim), tankında led kullanmayı düşünüyordu. Sonrasında ne yaptığını hatırlamıyorum ama..

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ay ışığında şerit led kullanılır bence. Mavi led olduktan sonra çok hafif suya mavi tonda vuracak olan rengin ortamda tepkiye neden olacağını düşünmüyorum. Olcay'dan iki tane led almıştım bir ara onları kullanıyorum ay ışığı olarak ara sıra.

Görkem ülkemizdeki led furarını gezdi aşağıda gözlemleri var.
    http://www.akvaryumportali.com/threads/7872-Led-Fuarı?p=84173

6. Deniz YILDIZ

Deniz YILDIZ

İsim:
    Deniz YILDIZ
    Ben normal aydınlatma için şerit led kullanıyorum. Az bir uzunlukta kullanılabilinir. Güzel olur. Genel aydınlatma içinde bitkili değil ise benim çok hoşuma gitti.

7. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR
    Bende de 1 yıldan fazladır 15 tane mavi şerit led var ay ışığı efekti için.Yosunlanma yaptığına şahit olmadım.

Sayfayı Paylaş