1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Led sayısı ve Akvaryum testleri

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Comratex tarafından 7 Ekim 2016 başlatılmıştır.

1. Comratex

Comratex

Yer:
    Çanakkale
    İsim:
    Özgün
    Yaklaşık 1 aydır malzeme temin etmeye çalışıyorum ama aydınlatma ve test konusunda kafam karıştı açıkçası.Aydınlatmayı Bridgelux ledleri kullanarak kendim yapmak istiyorum fakat 80x60x50 ölçülerinde akvaryuma kaç adet 22k(farklı seçeneklere de açığım) kaç adet 455nm veya kaç adet diğer ledlerden kullanmam gerek karar veremedim.Uygulamaya geçmeden önce tecrübeli büyüklerimiz ve arkadaşlardan yardım istiyorum.

Bir diğer sorum şöyle,marine akvaryumu kurarken olmazsa olmaz testler hangileridir.İşime yaramayacak testi boşuna almak istemiyorum.Forumda aradım ama tam aradığım cevabı bulamadım yada ben anlamadım bilemiyorum.Şimdiden teşekkürler.

2. Merhabalar,

Burada yazdığınıza göre kurulumunuz "marine" olarak anlaşılıyor. Eğer tank marine olacaksa aydınlatma çok da önemli değil. Full spektrum gibi şeylere kafa yormanıza gerek yok. Yok alıntıladığım kısımdaki tanımı yanlış kullandınızsa ve kurulumunuz "marine" değil "reef" olacaksa bu durumda; kabul görmüş piyasada yer edinmiş markaların armatürlerinin dizilimleri internette bulunabiliyor. Bu dizilimleri taklit etmek iyi bir fikir olabilir.

Saygılarımla..

3. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Merhaba. Aydınlatma konusu ne tür mercan besleyeceginize bağlı. Ben 80-50-60h ölçülerinde tankta 36x3 watt powerled ile soft mercan baktım. Sert mercan besleyecekseniz t5 ile desteklemeniz gerekecektir. Test konusunda ise ben marin tankta test kullanmadım. Ama isterseniz nitrat testi kullanabilirsiniz.

Metin Avcıoğlu

YMR_AY bunu beğendi.
  4. Comratex

Comratex

Yer:
    Çanakkale
    İsim:
    Özgün
    Aslında ileride reef olacağına eminim ama marine akvaryum ile biraz tecrübe edinmek istiyorum.
    Bu benim için can alıcı bir cümle oldu.En azından başlangıçta aydınlatmaya ayıracağım nakiti diğerlerine kaydırabilirim.

Peki testler konusunda fikriniz nedir acaba?

5. Burcu

Burcu

Yer:
    İstanbul Anadolu
    Balıkları etkileyebilecekler Amonyak, nitrat, PH olmalı bence.

6. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Marin tank düşünseniz bile ilerde mutlaka mercanda olsun isteyeceğinizden aydınlatma için imkanları zorlamadan en uygununu alın.Şimdilik kullanırım diye düşündüğünüz her ekipman sonrasında boşa yapılmış masraf olarak kenarda kalıyor.Kendi kurulumlarımda yaklaşık 2 yıl boyunca hiç test kullanmadım.Sabırsızlık etmeyip diatom sürecini ve sonrasındaki dönemi canlı girmeden geçirin.Sonrasındada haftalık yapacağınız haftalık % 10 su değişimleriyle uzunca bir süre idare edebilirsiniz.

7. Comratex

Comratex

Yer:
    Çanakkale
    İsim:
    Özgün
    Teşekkür ederim @YMR_AY hanım, @Burcu Hanım PH için zaten Ph metre mecbur alacağım amonyak ve nitrat testi alsak yeterli o zaman anladığım kadarı ile ama @YMR_AY hanım hiç test kullanmamış.Şöyle diyebilir miyiz acaba,diatomu atlattığımızda amonyak ve nitrat istenilen düzeye iniyor ve su değişimleri ile sıkıntı oluşmasını en aza indiriyoruz.Gerçi sonrası için en azından nitrat testi bulunsa fark edilmeyen yükselmeleri önleyebiliriz.
    @cystein Bedrettin Bey ve @m.avcıoğlu Metin Bey sizlere de teşekkür ederim.

m.avcıoğlu, cystein, YMR_AY ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.

Sayfayı Paylaş