1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Led Sistem Armatür Yapımı (Projeli ve Malzeme Listeli)

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde Erman Pehlivan tarafından 17 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Arkadaşlar herkese merhaba, Led sistem olarak kurduğum armatürün proje ve detaylarını anlatmaya çalışacağım..

Proje ile başlayalım,

Malzeme Listesi;

İstenilen boyutta saç (benimki 60 cm boy x 22 cm en (üst kısmı) x 7cm yüksekliğinde) 20 TL

3 lü grup Anahtar 0,50 TL
    Led adaptör 37 TL
    Ledler (toplam 10 Metre) 55 TL
    Sineklik kasasında kullanılan aleminyum profil (Atıldı malzeme idi para vermedim)
    Led monte edilen sert plastik (atıldı para vermedim)
    Köşebentler (atıldı para vermedim)
    60 x 22 cm Cam 4 mm lik 5TL

Toplam Maliyet: 116,5 TL (120 diyelim düz hesap)
    Siz kullanacağınız Led metresine göre maliyeti düşürebilirsiniz.

Kullanılacak Saç;

Ledlerimiz;

Adaptörümüz ve anahtar grubumuz;

Gerekli Aletler;

Lehim makinesi
    Lehim
    Lehim Pastası
    Matkap
    Slikon
    Disk Motoru (Canavar da deniliyor)

Led Dizilim Bilgileri;

9 Sıra 55 Cm Uzunluğunda Warmwhite (Günışığı)
    6 Sıra 55 Cm Uzunluğunda Coolwhite (Beyaz)
    2 Sıra 55 Cm Uzunluğunda Blue (Mavi)
    1 Sıra 55 Cm Uzunluğunda Red (Kırmızı)

Geçelim resimlere;

Yukarıda görüldüğü üzere toplayacağız armatürümüzü; bunun için led montajı ile işe başlayalım;

Genel olarak bağlantı Taslağı Şu şekilde;

Ledlerim 55 cm uzunluğundaydı, en fazla 6 sıra ledi aşağıdaki gibi gruplayarak 6 sıra ledten bir + bir - çıkış elde ettim.. 18 sıra ledim vardı, 3 artı, 3 eksi elde etmiş oldum..

Bunu neden yapıyoruz? 18 sıra ledte, 18 artı ve 18 eksi uç bulunuyor, kablo karmaşasından kurtuluyoruz, ayrıca led beslemesi daha sağlıklı oluyor.

Ledlerin montajlanmış hali;

Aşağıdaki projeye göre armatürün montajlanmış hali;

Yapım aşaması hallerini pek ekleyemedim ama, genel olarak yapılmayacak bir şey değil, ama bana sorarsanız, gidip 2 boy sineklik kasası alın, istenilen uzunluğa göre kesin ve 4 köşe olarak dönün, saçı düz olarak içine monte edin ve kasayı iki katlı yapın.. Birine saç diğerine camı sürersiniz içine.. Daha basit ve daha güzel, daha hafif görünür.. Ben saça para vermediğim için temsili 20 TL yazdım zaten hemen hemen o kadardır zaten ama, keşke sineklik kasasından dönseymişim diye düşündüm.. Tabi karar sizin, elinizde atıl saç varsa bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

İzinsiz kopyalanmaması rica olunur. Saygılar...

barisy, Courageous, hasanaytekin ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. Heliak

Heliak

Cevap: Led Sistem Armatür Yapımı (Projeli ve Malzeme Listeli)

Güzel olmuş Erman abi ellerine sağlık :) Ama tavandan aşağıya doğru sarkıtılsa ve mobilya kaplamaları ile kaplansa dahada şekil olur :)

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  3. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Yaşadığım yerde bu kaplama malzemelerinden bulmam biraz zor. Bu hafta izmire koçtaş veya praktikere gidince oradan alacağım kaplama malzemesini, sıkıntı yok ;) Hatta bulursam iki tane güzel zaman saati alacağım led kumanda ettirmek için. ;) Tavandan asmalı sistem yapmadım çünkü 5 ay sonra evleneceğim inşallah, kendi evime geçeceğim, dolayısıyla boşu boşuna tavan delmeyeyim dedim ;)

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Vay vay vay. Murat'a rakip var armatür işinde. Konu mükemmel, akış harika, son 200 sprint çok iyi, lümen ve dümen rotasında, Kelvin ve Darvin olması gerektiği gibi, Kasa açılan kelim gibi ama boyanırsa o da süper olacaktır.

Ellerine emeğine sağlık, emek yüklü bir konu olmuş, olay budur diyorum. Konu kalitesi dedikleri bu mu oluyor yoksa bilmiyorum da ondan soruyorum ?
    :emt::emt::emt::emt::emt:

Erman Pehlivan ve Heliak bunu beğendi.
  5. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Abi çizimi paintte yaptım en çok hoşuma giden şey oldu çizim :D Teşekkür ederim yorumun için Temel abi, atıl malzeme değerlendirmek babamın fikriydi açıkçası, 60 x 2 cm sineklik kasasından harikalar yarattık birlikte. bu hafta sonu kaplama malzemesi alacağım, birde o zaman görün armatürü. ;) led aydınlatma high tech te işe yarar ise, süper olacak bu armatürler çok yaygınlaşacak. ;)

YIKIKTEMO ve Heliak bunu beğendi.
  6. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Armatürü kapladıktan sonraki hallerini de paylaşayım, belki bitkili konumu bulamayıp göremeyen olabilir. Armatüre ayak yapacaktım ama vaktim yok. Şimdilik bu şekilde idare ediyorum. Umarım beğenirsiniz.

Not: resimleri ilk mesajın en altına da koyabilirsek bütün bir konu olmuş olur ;) :ay:

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerine sağlık Erman, güzel bir aydınlatma olmuş tebrikler. İlk mesaja eklendi fotoğraflar. Akvaryumun gelişimini de bekliyoruz inşallah.

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Murat abiiii?????? Papucun dama atılıyor bak.:F

Erman tebrik ederim kardeşim güzel bir iş çıkartmışsın ortaya. Tabi ençok atıl malzemeleri değerlendirme kısmı hoşuma gitti.em34:

9. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Murat abi gibi olamam Olcay abi abartma sende :cekingen: :cekingen:

Abi saç işyerinde atıldı sağolsunlar kırmadılar kıvırdılar benim için, sineklik kasaları atıl, lama (köşebentler) atıl, led yapıştırdığım sert beyaz plastik atıl, birtek cam kestirdim para ile. oda 3 liramıydı 5 liramıydı hatırlamıyorum. ;) Birde kenar kapatmada kullanılan laminant parkeler var, onlarda Dedem'in dam'dan. :D

10. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Ellerine sağlık Erman çok güzel bir aydınlatma olmuş, ne mutlu canlılarına...

11. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Özkan abi teşekkür ederim yorum için. Görüntüde güzel ama kiloda ağır oldu bu armatür. :D

12. akifguzen

akifguzen

İsim:
    Akif GÜZEN

Tebrikler güzel bir çalışma olmuş. Özellikle kaplandıktan sonra çok daha hoş olmuş. Konuyu okuduktan sonra ilk aklıma gelen bu ledleri timer a bağlama fikriydi ki daha sonra ki mesajlarda siz zaten alacağınızı söylemişsiniz. :)

İlerleyen zamanlarda led ile bitki gelişimleri arasında ki gözlemlerinizi de paylaşırsanız sevinirim.

13. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Teşekkürler yorumunuza. Timer elektronik ama monteli değil. Elimde var, şimdilik takılı olduğu fişten kullanıyorum. Bitkili tankta timer çok önemli. Olmazsa olmaz eğer evinizde açıp kapatacak biri yoksa. En azından ilk kurulum aşamasında gerekiyor timer. ;)

14. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Evet bunu bitkilerim görse ayaklanıp gelirler valla ! :helalolsun:

Sayfayı Paylaş