1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Led Sistemine Geçiyorum ( Önemli )

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde technofear tarafından 30 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. technofear

technofear

İsim:
    İhsan Cingil
    Merhaba akvaryum portalı üyeleri,
    Buı hafta içinde Power led sistemine geçiş yapmayı planlıyorum.
    Akvaryumumun ölçüleri 125-50-65(h) Yükseklik 65 olduğu için dibteki aydınlatması nasıl olur bilemiyorum. Araştırmalarıma göre kablolar+transformatör+5 metre led+silikon vs toplam maliyeti 90 TL. Resimlerle burada paylaşacağım tabiki.
    Fakat dibi aydınlatmazsa verdiğim paralar boşa gidecek daha önce bu yükseklikte kullanmış kişiler dibi aydınlatması nasıl. Şuan akvaryumumda 120 cm uzunluğunda biri mavi biri gün ışığı . 65 cm uzunluğunda pembe olarak 3 florasan yanıyor. Elektrik oldukça kabarık tabiki.çarşamba-perşembe günü led işini halletmeye çalışacağım önce tecrübelerinizden yararlanarak

2. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Cevap: Led Sistemine Geçiyorum ( Önemli )

İhsan Merhaba. Gördüğüm kadarıyla tropheus tankın var. Bitkili bir akvaryum olmadığı içi çok fazla aydınlatmaya gerek yok. Led olarak arkası 3M yapıştırıcılı "silikonsuz" led alırsan aydınlatmada daha kaliteli olacaktır. Kapak kısmının genişliği 50 cm. Normalde bitkili tanklarda her zaman maksimum aydınlatma için tüm kapak şerit led ile kaplanır. Fakat tropheus için 1,5/4 yeterli gelecektir. 1 metre 20 cm'den 22 sıra led gereklidir. Bunların 10 tanesini gün ışığı yani daylight, 10 tanesini soğuk beyaz, 1 sıra mavi, 1 sıra kırmızı kullanabilirsin. Şerit ledler 5 metrede 1,5 - 2 amper çektiği için 12 volt ve 10 amperlik bir adaptör içini görecektir. Bağlantılar ve püf noktalar için aşağıdaki linke göz atabilirsin.

http://www.akvaryumportali.com/threads/8832-Adım-Adım-Led-Aydınlatma

3. technofear

technofear

İsim:
    İhsan Cingil

5 metreden fazla mı almamı tavsiye ediyorsunuz tam anlayamadım. Ayrıca 3 ayrı anahtar bağlayıp ayrı ayrı yakmayı planlıyorum.
    Yanlardan açılan kapaklara ayrı led bide ortaya 3ünü farklı anahtarlara bağlayıp ışığın fazla aydınlatmasını kesmek için. Bitki olarak gene bu hafta içinde amazon ve anübias ekleyeceğim. Onların çok fazla ışığa ihtiyacı yok sanırım.
    Fakat 10 tane beyaz demişsiniz burada ne demek ıstediğiniz anlayamadım. Power ledlerın seritlerini kullanacağım alıp elimde dizmek vakit kaybı olacağı için

4. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

10 adet dediğim sıra babındaydı. yani 10 sıra 120 cm'lik soğuk beyaz renk. Yukarı ilettiğim konuya baştan sona göz atabilirsen anlayacaksın ne demek istediğimi.

5. technofear

technofear

İsim:
    İhsan Cingil

O zaman 10-15 metre almam gerek biraz fazla değilmi...

6. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

İhsan karar sana bağlı. Benim öngördüğüm bu ;) Power şerid led ise bu miktarı 3/4 oranında düşürebilirsin.

7. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Yalnız power ledlerde bildiğim kadarıyla şerit olarak yok.

8. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
  9. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu

Selamlar. Basliklari incelerken bayagi bi okudum ledleri. Led kullanimi elektrik faturasina nasil yansir? Ben 18 wattlik 2 adet flo. kullaniyorum. Birisi daylight digeri grolux. Bunlara esdeger led ler hangileridir ve avantaji ne olur?

10. technofear

technofear

İsim:
    İhsan Cingil

benim biri 36 biri 40 biri 18 :) Bakalım artık aydınlatmazsa yapacak bişey yok... 5 metrelik bi bütçe ayırdım yetmezse sonradan ekleme yaparız artık

Sayfayı Paylaş