1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Led veya T5 Armatur araniyor

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Malzeme İlanları' kategorisinde gokhandolen tarafından 15 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. gokhandolen

gokhandolen

Yer:
    avanos
    İsim:
    gokhan doelen
    Herkese merhaba. 50×50×40 olculerindeki akvaryumum icin uygun fiyatli led veya t5 armatur ariyorum. Yardimci olursaniz sevinirim. Simdiden tesekkurler.

2. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    uygunluk kişiye göre değişir ama düşünürseniz 120 watt ,gün similasyonlu twins marka led var elimde.ikinci el olarak forumdan 600e aldım o fiyata verebilirim

helios2007 ve Alparslan bunu beğendi.
  3. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Bende de 18x3 watt var DIY olarak yapılmış ama kullanılmamış. Fanı falan var üzerinde. Kullanılan malzemenin maliyeti 100 tl yi geçti ama 100 tl ye verebilirim.
    Simülasyon falan yapmıyor. Fişe takınca çalışıyor sadece, çıkarınca kapanıyor :D
    54 watt özelliğinde ve ecotech radion un bir bloğundaki renkler taklit edilerek yapılmış.
    Elimde toplam 3 tane var. Buradan duyurulur :D Bir daha DIY işine bulaşmayacağımı da bildiririm.

veysel bunu beğendi.
  4. gokhandolen

gokhandolen

Yer:
    avanos
    İsim:
    gokhan doelen
    Merhabalar. Fiyat olarak uygun benim icin peki isime yarar mi? Similasyonu cokta onemli degil yani demek istedigim bu armaturle ne tur canlilar besleyebilirim?

5. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Tecrübeme dayanarak belirteyim.
    Led armatürde kullanılan ledlerin markası önemli ve bu yüzden edison marka ledler kullanıldı. Işığı, çin malı ledlere göre ciddi manada güçlü diyebilirim.

50x50x40 bir akvaryumda, suyun yaklaşık 15 cm yukarısına konumlandırıldığı takdirde her türlü mercana bakabilirsiniz.
    SPS gibi ufak polipli sert mercanlar için yorum yapamayacağım. Ona da yeteceğine inanıyorum ama zaten SPS bakımı başlı başına ayrı bir konu...

Yeni başlayan bir hobicinin ihyitaçlarını karşılar, özetle...

Merakınız şu ise: Anemon, torch, xenia besleyebilirsiniz ;)

veysel ve Alparslan bunu beğendi.
  6. crazy_st

crazy_st

İsim:
    ersin abasıyanık
    Merhaba 0534 579 15 03resim gonderebilirmisiniz

7. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Foto merak edenler için: (Toplam 2 adet edison ledli kaldı)((2 adet de Cree ledli var)) That's all, hepsi o kadar. Önü arkası yok. Sağı solu sobe.
    Şık bir tasarım mı? Hayır :D Amaç ışıksa, bunu sağlıyor. Zaten bu amaçla yapılmıştı. Ancak kullanılmadı. Niye? Büyük tank kurulmadı.
    Sanırım tüm sorulara cevap verildi. Fotolar da aşağıda, ilişikte.
    Aklınıza takılıyor ise şunu da yanıtlayayım. Kar amacı güdülmemiştir ve yoktur. Zaten hesaplarsanız, maliyetinin daha yüksek olacağını görebilirsiniz.
    Yani işçilik sıfırın altında :)
    Hesaba katacaklarınız: Ledler, pcb, soğutucu, driver, lens, pasta, lehim, kalıp, kablo, fiş, bant, fan, fan adaptörü ve en önemlisi kargolar ;)

Edisonlu olanlar(18x3=54W): 100 tl : toplam 2 adet >> orta mesafeli aydınlatma... (Kendi halinde bir dalgalanma yapar.) Hemen hemen her rengi barındırır.
    Cree ledli olanlar(20x3=60W): 150 tl : toplam 2 adet >> derin ya da yüksekten aydınlatma... (Kessil benzeri shimmering efekti yapar.) Hemen hemen her rengi barındırır.

Ekli Dosyalar:

veysel bunu beğendi.
  8. crazy_st

crazy_st

İsim:
    ersin abasıyanık
    Ledlerin renk isi degerlerini soyleyebilirmisiniz( kelvin, nm v.s.)

9. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    royal blue 430-450 nm
    blue 460-470 nm
    beyazlar 10000 kelvin

dipnot: iyi bir firmanın 15000 20000 kelvin gibi değerlerde led ürettiğine henüz şahit olmadım.

Erdal bunu beğendi.
  10. Erdal

Erdal

Henüz led teknolojisi o kadar gelişemedi malesef :)

ka2n ve basma tulumba bunu beğendi.
  11. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Abi kelvin yükseldikçe ledlerin lümen ve par gibi ışık güçleri düşüyor. Adamların zaten hedefi az enerji ile yüksek ışık gücü oluşturmak olduğu için misyonlarına ters bir nevi. Ara ara sitelerini inceliyorum. 1 watt la şu kadar lümen yapıyoruz falan gibi iddialarını önplana çıkarıyorlar genelde. Kelvin ya da nümen ışık akısı, onu 2 gün sonra da yapıp ortaya koyabilecekleri için meseleleri o değil yani.

12. Erdal

Erdal

Mesele aslında led de beyaz ışık verdirememeleri hala beyaz gibi görünen led ışığının beyazla alakasız olması :D

13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Pcb li ledleri yabancılar sps mercanlar da kullanıyorlar araştırdığıma göre...;)

14. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Yok be hacım. Yapıyor adamlar iyi kötü kendilerince beyazlar :D Ama şu var ki, mavi kısmını lede, beyaz kısmını florasana ya da halideye yaslamak gerekiyor.
    Beyaz ledin besleyici bir tarafı pek yok.

Alpi, sps de olur lps de. Ancak onun içinde değişik parametreler dönüyor. Sözgelimi olayı aşmış bir hobici, ULNS sistem kurup aydınlatma işini led ile çözüyor. Besleyicilik almasa da görsele bakıyor adam. Yani zaten kurulumda adam sonuca ermiş oluyor. Büyütme gibi bir beklentisi pek yok. Bir nevi yapay mercan muamelesi ile canlı sps koyarak tanka, onları sadece hayatta tutma eğiliminde tanklar bunlar. ULNS bu demek değil! Yanlış anlaşılmasın. Böyle tanklar da yapıldığından bahsetmek istiyorum sadece. Hepsi nano tabii bunların.

Düzenleme: 17 Şubat 2015
    Alparslan ve Erdal bunu beğendi.
  15. gokhandolen

gokhandolen

Yer:
    avanos
    İsim:
    gokhan doelen
    Burhan abi cok tesekkur ederim. Cok guzel hicbir sikintida yok ☺

basma tulumba bunu beğendi.
  16. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Rica ederim Gökhancım. Güle güle kullan. Bir sorun olursa, direkt bana ulaş ;)
    Arkadaşlar elimde 1 adet cree ledli blok kaldı. Mavi ve beyazlar ayrı ayrı kumanda edilebiliyor.
    Alan arkadaşlar memnun. İhtiyacı olan özel mesajla ulaşabilir. Sorun çözüldüğüne göre ilan da kilitlenebilir sanırım.
    Herkese mutlu günler dilerim...

crazy_st ve gokhandolen bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş