1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ledler Sudan Ve Canlılardan Kaç Cm Yukarıda Durmalı ve Ledler SPS Yakıyor mu

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde Eser tarafından 14 Haziran 2012 başlatılmıştır.

1. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas
    Merhaba;

Ledle SPS bakılmaz inancı var ya, ledler T5 lere göre çok yüksek PAR (fotosentetik radyasyon) değerine sahip olduğundan SPS leri yakıyor deniyor. PAR değeri de ledlerden uzaklaştıkça düşen birşey. O zaman ledlerin su seviyesinden ve canlılardan olan uzaklığını azar azar artırarak canlıların mutlu olabileceği, "yanmayacağı" mesafeyi bulabiliriz mantıken?

Piyasada en çok kullanılan markalar Cree, Edison ve Bridgelux. Bridgelux ledlerin PAR değerlerinin en yüksek olduğu söyleniyor.

* Mesela uç limit olan Bridgelux ledleri su seviyesinden ve en üstte duran SPS den kaç cm yukarıda tutmalıyız ki canlılar "yanmasın"?
    * Ledlerin önüne odaklayıcı lens takmazsak ve takarsak bu mesafeler nasıl değişir? Lenslerin derecesine göre nasıl değişir?
    * Mesela sudan 20cm yukarıda duran led + suyun 20cm altında duran SPS diyelim, toplam mesafe 40cm. Bu toplam 40cm yi değiştirmeden mesela ledi suyun 5cm üstünde tutsak ama SPS i suyun 35cm altına koysak veya ledi sudan uzaklaştırıp SPS i su seviyesine yaklaştırsak (toplam mesafe hep 40cm) bir fark olur mu yoksa 40cm = 40cm dir ve fark olmaz mı?

Selamlar

2. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Cevap: Ledler Sudan Ve Canlılardan Kaç Cm Yukarıda Durmalı ve Ledler SPS Yakıyor mu

Bu konuyu sevdim yararlı olacağı kesin ,cevapları ben de merak ediyorum.

3. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas
    Cevap: Ledler Sudan Ve Canlılardan Kaç Cm Yukarıda Durmalı ve Ledler SPS Yakıyor mu

Naçizane merak ettiğim bir konuydu, beğenmenizi beğendim :)

Forum forum, başlık başlık gezdim yerli yabancı forumları sabahtan beri ama bu mesafe konusunu güzelce tartışıp bir sonuca bağlayan bulamadım (bu forum dahil). Ben de konuşulsun istedim :)

Kuzenime aldığım 3watt x 53 adet Bridgelux marka ledli (12 x 12000K + 12 x 14000K + 12 x 445nm + 12 x 460nm + 5 x UV) bir armatürü deneme amaçlı 3 gündür akvaryumun üstünde tutuyorum. Aynı 3 günün başında tanka 6 adet büyük-oturmuş frag SPS ekledim (Caliendrum, Seriopora ve Birdnest). En güzel polyp açan Seriopora. Caliendrum lar yarım açıyor. Birdnestler ise az açıyor. Ledlerin suya mesafesi 15cm, ilk SPS de su seviyesinden 20cm aşağıda, yani toplam 35cm mesafe var. SPS ler inceden inceden soyulma başladı. Şu şartlarımdan tek anormal olan aşırı nöri beslemeden ötürü ani oluşan Fosfat dı ama onu da şuan çiviyle max. 0.50 ppm lere düşürdüm, birkaç güne kadar sıfırlanır ve çivileri çıkarırım.

Sizce bu soyulma aşırı ışıktan olabilir mi? Akvaryum 70 x 55h x 50cm ve bu aydınlatma galiba fazla mı geliyor ki?

4. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Konunuzu resim ile desteklerseniz daha çok yardımcı olabilirler.

5. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas

Amatör fotoğrafçıyım ama eşim 2 makineyi birden + çocuğu alıp memlekete gitti, bende 15 gün daha fotoğraf çekecek birşey yok :-(

6. saruhan

saruhan

İsim:
    Saruhan Genel

Açıkçası bunları bende merak ediyorum. Led ve sps görmedim ama lps soft ve marin tanklarında gayet başarılı ve 1.5 2 seneye kadar t5 bitecek herkes Led sisteme dönecek. Tahminimce enerji tasarrufundan, ömür bakımından ve fiyat bakımından..

7. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    15 cm su yüzeyine çok yakın, benim hazır ledlerimde üretici tarafından minimum 19 cm yükseklik öneriliyor. aynı ledlerle (ecotech radion) sps bakanlar var yurtdışında. Yükseklik genelde su yüzeyine 22-23 cm gördüğüm kadarıyla. Yüksekliği bu seviyelere çıkarırsanız düzelir mercanlar tahminim.
    Ek bilgi;
    Işığın suyun içerisinde kırılmadan dolayı par kaybı daha fazla olacaktır. Mercanı su içerisinde alt bölgelere yerleştirmek ile armatürü yukarı kaldırmak aynı etkiyi yapmaz.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

8. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas

Anladım Bülent Bey;

O zaman kuvvetli ışık veren led armatürler su seviyesinin 20-25cm gibi yukarısında olacak ve SPS canlılar da normal mesela 20cm gibi su seviyesinin altından başlayacak?

9. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Tamamen led lensinin yapısına bağlı bir durum lensiz led kullanıyorsanız suyun hemen üstünde, floresanlar gibi dursa da olur,

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Led aydınlatmanın mercanları yakması bence aşırı yüksek aydınlatma ve su yüzeyine iyice indirilmiş olmadan yaşanacağını düşünmüyorum. Zaten söz ettiğim şekilde metal halide de buna neden olarak mercanların korumaya geçmesine neden olabilir.

Özellikle led aydınlatmaların hazırları olsun veya yapılan armatürler olsun Deniz Mercanları Led Aydınlatma Uyumu konusuna göz atmasında fayda var.

Makale Bülent kardeşimizin ön destekli paylaşımı baz alınarak hazırlanmış.

11. vkguven

vkguven

İsim:
    güven

Ledlerin yüksekliği ile alakalı olarak kişisel görüşüm kullanıcıların öncelikle akvaryumun üst kısımlarının aydınlatılması olduğunu düşünüyorum.Ledlerin önüne konulan lensler genel olarak (piyasada kolay bulunan) dar açılı, buna bağlı olarak akvaryumun üst tarafları özellikle cama yakın olan, ışık kaynağının merkezine uzak olan kısımları yeterli ışık alamıyor.Bu nedenle kullanıcıların armatürleri yükseğe asarak ışık alamayan bölümleri aydınlatma çabasında olduklarını, en azından öncelikli hedefin bu olduğunu düşünüyorum.

Mercanlar üzerindeki etkileri burada da bahsedildiği gibi hala tartışılıyor.Unutulmaması gereken en önemli konu; onlarda bizim gibi bu dünyada yaşayan yaratıklar ve atmosfer onlar içinde vazgeçilmez bir şemsiye.Bu açıdan bakıldığında UV ışık muhtemelen bu canlılar içinde pek aranan bir ışık türü olmasa gerek.

12. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas

Günaydın;

250lt akvaryumumda toplam 150watt led yakıyorum (3watt x 48). Ledler 12 x 12000K + 12 x 14000K + 12 x 445nm + 12 x 460nm. Armatür oldukça güçlü ışık veriyor, çıplak gözle falan bakılamıyor. Sudan 30cm yukarıya astım ve ilk SPS de suyun 20cm altında; yani aralarında 50cm var. Ledlerin markası Bridgelux. Sabah 3 saat 18 mavi + 6 beyaz olan seriyi yakıyorum. Öğlen toplam 7 saat herşeyi birden yakıyorum. Akşamüstü de 3 saat yine mavi ağırlıklı seriye düşürüp gece de ay ışığı yakıyorum...

Su değerlerimde anormal olan hiçbirşey yok, herşey güzel. 2 hafta önce 6 tane SPS aldım. Frag değiller, hemen hemen küçük koloni boyuna yakınlar, oturmuş mercanlar. 2 tip Birdnest var kırmızı-pembe, onlar çok kötü oldu, çok az polyp açtılar ve yavaş yavaş beyazlamaya başladılar. Seriopora ve Caliendrum var onlar biraz daha iyi ama diğer hobicilerde gördüğümün yarısı kadar polyp açıyorlar, şimdilik pek bir beyazlama yok. Bir tane adını bilmediğim Acropora var, o hiç polyp açmadı ama belki de türü öyledir bilmiyorum, onda bir sorun görünmüyor hiç polyp göstermemesine rağmen...

******* Akvaryum' a gittim, adamlarda $5000 lık markalı led vardı **** akvaryumlarında 3 aydır falan, şimdi onu çıkarıp T5 + MH li Giessmann a geçmişler. Denedik, bu markalı süper sistem sayılan ledle bile olmadı dediler :-( SPS olmuyor mu acaba gerçekten ledle? :-(

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Eser acropora coral polip açmama nedeni sadece ışık ile alakalı değil ne yazık ki, su değerlerin, fosfat varlığı küçük polip açılımı veya hiç açmamak gibi olumsuzluklar yapar. Bir süre önce fosfat varlığından söz ediyordun bu düzeldi mi? Biraz su değişimi ile değerleri toparlarsan iyi olur.

Led ile acropora coral ilişkisi benim akvaryumda sadece mavi led kullanımı ile devam ediyor ama beyaz renk metal halide ile alınıyor. Bu açıdan kıstas olmayabilir, fakat tamamen led armatürlerin etkilerinin iyi olduğunu yazanlar yok değil, tam fikrim yok bu konuda.

14. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas

Abi o çivi konusunda da yazmıştım ya, çiviler Fosfat' ı 0.35ppm e kadar indirdi ve oradan aşağıya katiyen indiremedi, çakıldı kaldı 1 haftadan fazladır, ben de çıkardım çivileri :-( Ama 0.35ppm de öyle çok çok aşırı bir Fosfat değil ki. Artık o pahalı Fosfat medyalarından mı alacağım, ne yapacağım bilmem...

15. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Fosfatın sıfır olması reef tanklar için hiçte sanıldığı gibi iyi değil. Az miktarda canlıların ihtiyacı var. İdeal fosfat seviyesi reef tanklarda 0.07 dir. Sendeki değer idealin 5 katı. Sps leri olumsuz etkilemesi mümkün.
    Pahalı medyalara vereceksin parayı yada yurdumun gariban hobicisinin bulduğu yöntemleri gerçekten deneyeceksin.
    Benim kullandığım ledlerle sps yapan var yurtdışında. Küçük küçük ben de denemeye başladım. Sonuçları konumda paylaşacağım. Şimdilik yorum yapmak için çok erken.

16. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas

Bülent Abi ben zaten çiviye güvendim ve çok da iyi düşürdü Fosfat' ımı ama 0.35in altına indiremedi, orada çakıldı kaldı nedense :-(

17. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Uygulamalarınızı fotograf/video ile desteklerseniz olası hataları düzelten üstadlar olur. Çivinin türünden sayısına kadar gözden kaçan birsürü küçük etken olabilir.
    Bence videolu resimli yeni bir deneme daha yap, birlikte görelim sonucu.

18. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas

Çivileri ekledikten hemen 1-2 gün sonra Fosfat azalmaya başlamıştı. Çiviler ilk 1 hafta-10 gün çok iyi düşürmüştü Fosfat' ı ama sonra durdular üstleri mis gibi kıpkırmızı pas tutunca...

Bugün yeni bir 10 tane çivi daha alayım bakayım ve herşeyi yine aynen yapayım, belki tazesi makbuldür :)

19. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Resim video desteklersen, biz de takip ederiz süreci.

20. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas

Abi son 2 haftadır makinem yok, fotoğraf vb. çekip koyamıyorum ama yeni çiviyle bu akşam aynı şeyi baştan başlatayım ve kendi Çivi Çiviyi (Fosfat'ı) Söker başlığımda paylaşayım yeni çiviyle ne olduğunu...

Sayfayı Paylaş