1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Lehimsiz Led Armatür (Solderless Led)

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde Saruman tarafından 10 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Merhaba arkadaşlar, aslında uzunca bir süre önce ABD’den sipariş ile gelen, zamansızlık nedeni ile ancak geçen hafta montajını yaptığım şerit led armatürün kısa bir tanıtımını yapmak istedim. Bu ledler özellikle lehimle uğraşmak istemeyenler için büyük kolaylık, soketleri sayesinde rahatlıkla istenilen sayıda led çıkarılıp takılabiliyor.Başlık yanıltmasın, ledler kendi içinde ve soketlerine lehimli, sadece siz lehim kullanmıyorsunuz.

Ürünleri Rapid Led firmasından temin ettim.Aldığım ürünler ve fiyatları listede mevcut.
    Ürünün Adı Adet Toplam Tutar
    1.4" x 24" Aluminum Heatsink 2 34
    Solderless CREE XT-E Royal Blue LED 4,5” wire length 10 35
    Solderless CREE XP-G Cool White LED 4,5” wire length 10 42,5
    Mean Well LPC-35-700 constant current driver 2 32
    Driver Jumper 6 6
    Solderless LED Plug 6 4,5
    4,5” LED to LED Wire (Solderless) 10 2,5
    Shipping to Turkey 32
    Toplamda 188,5 dolar

Ürünlerin ABD’den gelmesi yaklaşık 1 ay sürdü, Ankara gümrük müdürlüğünden teslim aldım.. Ürünlerin toplam boyutundan daha büyük bir kutu içersine koymuşlar.

Led’ler

Led Sürücüleri

Bağlantı Kabloları ve kutu içinden çıkan bağlantı şeması

Ledlerin yakın görüntüleri

Bağlantılarda bana yardım eden Ufuk’a buradan da teşekkür ediyorum.İlk önce ledlerin kablo bağlantılarını yaptık.

Termal macun işleminden sonra soğutuculara birer birer yapıştırdık.

Yapıştırma bittikten sonra

İşlem bittikten sonra denemek için yaktık fakat o fotoları yanlışlıkla silmişim.. Akvaryum üzerinde de aşağıdaki şekilde duruyorlar, sigorta tipi zaman saati ile yakıp söndürüyorum. Özellikle mavi çok hoşuma gitti, fakat tekrar sipariş verecek olsam, normal mavi ve derin mavi seçeneklerinden de almak isterdim, böylece mavinin her tonunu işlemek güzel olurdu.

2. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Ne güzel Gökhan. İleride izlenimlerini de bekleriz mutlaka...

3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Gökhan abi eline sağlık güzel olmuş,farklı bir şeye benziyor yapımı kolay gibi randıman da iyi çıkar İnş...

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Harika bir işlem olmuş Gökhan hocam ellerinize sağlık. Profesyonel görünüyor, inşallah etkileri beklediğinden güzel olur.

5. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    En iyi tarafı lehim olmaması yanlış biliyor olabilirim ama ledlerde en büyük sıkıntı lehim, o bildiğimiz büyük firmalar lehim işini fırında yapıyorlarmış ve fiyatlar o yüzden bu kadar uçuk oluyormuş .

6. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Teşekkür ederim arkadaşlar, amacım basit bir kendin yap projesiydi, fazla bir beklentim yok çünkü mercanlardan ziyade balıklara yoğunlaşmak istiyorum. Ama led aydınlatmanın görselliğini de akvarymumumda herdaim görmek istediğimden uzun yıllar kullanabileceğim bir sistem olsun istedim. İlerleyen zamanlarda akvaryumun genel fotoğraflarını ekleyeceğim.

Tüm elektronik cihazlarda olduğu gibi ledlerde de lehimleme çok önemli bir işlem aslında, lehimin kalitesi bile devrenin sağlıklı çalışmasını etkileyebiliyor. Yine aynı şekilde ledleri doğru sürücü ile çalıştırmak, uzun ömürlü olmasının anahtarı.. Ben daha parlak yanması için LPC 60 seçmek istedim ama, satıcı firma yetkilisi uygun sürücünün LPC-35 olduğunu belirtti. Şu an soğutucu neredeyse ısınmıyor gibi.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok
    Gökhan harıka bende çok düşünmüştüm rapidi ama kısmet olmadı.
    hayırlı olsun
    ledleri profile sadece termel mecun la mı yarıştırıdın yoksa başka bir uygulama da var mı?

8. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Kendinden yapışkanlı termal macunlarda var, fakat benim kullandığım Cool Master CPU termal macunu. Ledlerin sadece 4 köşesine kaliteli japon yapıştırıcı sürdüm, orta kısımları tamamen termal macun, yani soğutucuya yapışma kısmını japon yapıştırıcı ile hallettim.Üzerinde 120 dereceye kadar özelliğini kaybetmez yazdığından Japon yapıştırıcı kullanmakta sakınca görmedim.

9. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Gökhan bey hayırlı olsun güzel tercih kaliteli ürünler. İleriye dönük iyi sonuçları okuruz inşallah senden.
    Japon yapaştırıcıya dikkat et diyecektim sonradan aklıma geldi sende buhar camı var dı diye :)

10. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok
    Halil'e katılıyorum bende silikonla yapıştırdığım yerler bile belli bir süre sonra dökülmüştü

Sayfayı Paylaş