1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Lepistes Üreme ve Doğum Nasıl Olur?

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde MR_EREN tarafından 7 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. MR_EREN

  MR_EREN

  Mesajlar:
  145
  İsim:
  Eren Eroğlu
  Ülkemize girişi en eski iki balıktan birisi olan ve hemen hemen hepimizin beslediği balık olan lepisteslerde hamilelik süreci ortalama 28 ila 35 gün arasıdır.Bu rakam, profesyonel akvaristlerde 22 ila 25 güne dek düşmektedir.

  Hamilelik süreci şöyle meydana gelmektedir :

  1-) Rahimde önce dişinin yumurtaları oluşur. Bu oluşum takribi 2-3 gün sürer. Oluşum sonunda dişi lepistesin karnı bal rengine yakın bir renk alır.

  Yumurtaları oluşmuş bir dişi lepistes

  2-) Yumurtaları oluşmuş dişi, suya östrojen salgılar ve erkekleri çiftleşmeye çağırır. Erkek balıklar bu koku ile çıldırmışçasına çiftleşmeye başlar. Aynı anda 2-3 erkek dahi bir dişiyi dölleyebilir. Ancak önemle belirtmeliyim ki, bu çiftleşme süreci dişi doğum yapana dek sürer. Bunun nedeni ise, hamileliğe bağlı olarak dişinin artan östrojen salgısıdır.

  Çiftleşen bir çift lepistes

  3-) Yumurtalar erkek tarasından döllenince, hızlı br oluşum başlar ve 2-3 gün içerisinde dişinin karnındaki sarılık değişir ve pembemsi bir hal alır. Bu pembemsilik, döllenmenmiş yumurtlarda oluşmaya başlayan embriyolardan kaynaklanmaktadır. Lepistesin, en hızlı geliştiği dönem bu dönemdir.

  Döllenmiş yumurtalar

  4-) Dişinin karnındaki bu pembelik, yavruların vücudu oluşmaya başlayınca yerini kahverengiliğe bırakır. Bunun başlıca nedeni ise, yavruların yavaş yavaş kahverengiye renge yakın halde vücutlarının oluşması ve vücut renklerinden ötürü rahmin kahverengi halde gözükmesidir. Diğer bir neden ise bu oluşum zarfında dişi lepistesin rahminde biriken ve yavruların besin ihtiyacını sağlayan kahverengi sıvıdır.

  Yavru lepistesler yavaş yavaş meydana geliyor

  5-) Embriyoların gelişmesi ve vücutlarının oluşmasına bağlı olarak, dişinin rahmi yavrulara dar gelmeye başlar. Bunun sonucu olarak, dişi lepistesin karnı şişer ve yavruların anne karnındaki yumurtada büyümesiyle, dişinin karnı kahverengi renkten siyaha dönmeye başlar. Bu doğumun yaklaştığının sinyalidir. Genellikle 15. günden sonra dişinin karnı siyahlaşır Ancak burada önemle belirtmeliyim ki, her karnı siyahlaşan dişi lepistesin doğumu yakın değildir. Doğuma, ısı - stres - dişiye verilen proteinli yemler - su değerleri çok fazla etki eder.

  Doğumu yaklaşmış dişi bir lepistes

  6-) Dişi lepistes, yavrular artık rahme sığmayınca yani oluşumları tamamlanınca doğumu gerçekleştirir. Bazen bu doğum esnasında, yumurtalar dökülür. Bunun nedeni ise, bazı yumurtaların geç döllenmiş olması veya diğer yumurtalara nazaran tam gelişmemesinden kaynaklanır. Bu korkulacak veya üzülecek bir olay değildir. Ancak önemle belirtmeliyim ki, bazen çeşitli nedenlerden ötürü (Yetersiz beslenme, aşırı doğum, vücut yorgunluğu, hormon ilaçları) 4-5 doğum sonrası dişinin hamilelik, dişilik süreci sona erer. Dişi doğum yaptığında aşırı miktarda gelişmemiş yumurta dökmüşse ve suya sarımsı bir sıvı bırakmışsa, genellikle bir daha hamile kalmamaktadır. Bu olayı balığın menopoza girmesi olarak da adlandırabiliriz.


  7-) Dişi lepistesler genellikle doğum sonrası bel hizasında yamulurlar yani felç geçirirler. Bunun nedeni ise, dişinin rahminin yumurtaların gelişimi esnasında küçük gelmesi ve aşırı derecede şişmesinden kaynaklanır. Bu yamulma, diğer hamilelikte büyük oranda düzelir ancak tamamen geçmez. Siz değerli dostlarımızın yapması gereken ise, doğum sonrası dişi lepistesinizi, erkek lepisteslerin olmadığı ayrı bir akvaryuma almanız ve o akvaryumda 10-15 gün kadar bol proteinli yemlerle beslemenizdir.

  Doğum sonrası yamulmuş ve tekrar hamile kalmış dişi bir lepistes

  Bildiğiniz üzere, doğum sonrası bazen dişi lepistesler ölmektedir. Bunun nedenleri olarak :
  -Dişinin hamilelikte çok yıpranması
  -Yetersiz besleme
  -Su değerleri
  -Isı değerleri
  -Doğum esnasında strese girmesi ve erkek balıkların saldırması
  -Akvaryum suyunda bulunan iç parazitler ve mikrobik hastalıklardır.

  Doğum yapan lepistesinizin ölmesinde genellikle en etkili olan neden iç parazitler ve mikrobik hastalıklardır.
  Hepimizin bildiği üzere canlıların mikroplara en zayıf olduğu an ağır yaralanma, vücudun su ve kan kaybetmesi veya geçirdiği ağır hastalıklardır. Bu nedenden ötürü, doğum yapan lepistesin, hamilelik süresince harcadığı efor ve biyolojik değerler sonucu, dişi lepistes iç parazitlere ve mikrobik hastalıklara yenik düşmektedir. Bu durumu kısmen de olsa engellemek için, dişinin hamileliği esnasında vitaminler kullanabilirsiniz.
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 7 Mayıs 2015
  Homeros, vanlyy, yasemin elif ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 2. MELEK

  MELEK

  Mesajlar:
  33
  Ynt: Lepisteslerde Üreme Hamilelik ve Doğum

  Güzel bir yazı olmuş. Lepistesler bence en tatlı balıklar.
   
 3. Desert Falcon

  Desert Falcon

  Mesajlar:
  608
  Ynt: Lepisteslerde Üreme Hamilelik ve Doğum

  Endler değilmi bunlar Eren abi ? Yoksa bunların aynıları elimde var ve gördüğüm kadarıyla dişiler renksiz ve mukozaları parlak erkekler de bildiğimiz erkek endler işte :)
  Yoksa ben endler diye lepistes mi aldım akvaryumcudan :cekingen:
   
 4. MR_EREN

  MR_EREN

  Mesajlar:
  145
  İsim:
  Eren Eroğlu
  Ynt: Lepisteslerde Üreme Hamilelik ve Doğum

  Şahin ne endleri abisi ?
  Oradakilerin hepsi lepistes.

  Bunları diyorsan, bunlar sıcaklar ve hastalıklar-adaptasyon olamaması nedeniyle ölen F0 lepisteslerimden bir çiftti.Çiftleşirlerken çekmiştik fotoyu Tolga Çetin ile...
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2015
 5. Desert Falcon

  Desert Falcon

  Mesajlar:
  608
  Ynt: Lepisteslerde Üreme Hamilelik ve Doğum

  1. ve 2. resimdekiler ...
  Erkeği gördümde aynı endler.
   
 6. Assamite

  Assamite

  Mesajlar:
  24
  Ynt: Lepisteslerde Üreme Hamilelik ve Doğum

  [​IMG]
  Resimdeki endler's dir.
  Boyut ve renk olarak lepistesten çok farklıdır ve kuyruk olarakda lepistes erkeğinden ayrılır.
  Canlı doğuran ve birbiri ile çiftleşebilen türlerin aynı tankta tutulaması türün kırılıp yok olmasına neden olur bu yüzden uzman akvirisitler tarafından aynı tanı bırakın aynı suya dahi konmazlar.
   
 7. tusan

  tusan

  Mesajlar:
  18
  Ynt: Lepisteslerde Üreme Hamilelik ve Doğum

  Selam akvarist dostlarım , abilerim lepistes tuzu severmi acaba birde benim akvaryum da mercan vardı mercanda tuz olduğu içinmidr bilmm lepistes bakamadım :( :( :( :( :( :( :dusunceli: :dusunceli: :dusunceli:
   
 8. RuPTuR

  RuPTuR

  Mesajlar:
  1.483
  İsim:
  Cem
  Tatlı suya bir tuzlu su hayvanı mercan koymayı nereden akıl ettiniz hayret :)
  Lepistesler orta sertlikte ve nötr ph'a sahip suyu severler.Lepistes bakımına herkes kolay dese de ayrıntıya girdikçe boğulursunuz ve aslında kaliteli balıklara sahip olmak istiyorsanız bakımları zordur.Unutmayın:Afrika'daki açlıktan kırılan insanlar da ürüyor,kuzey Avrupa'daki refah içindeki insanlar da.Aradaki farkı herkes biliyor.
  Başlamadan önce biraz araştırma yaparsanız ilk önce öldürmeden yaşatmayı,sonra üretmeyi,sonra da mutlu etmeyi öğrenebilirsiniz.Bilinmeyen bir tür değil sonuçta.Başarılar...
   
  MOVACIKLI bunu beğendi.
 9. stablizer

  stablizer

  Mesajlar:
  278
  Eren bey şimdiye kadar okuduğum en net bilgi veren Lepistes makalesi olduğunu itiraf edeyim.Herkezin anlayabileceği basit bir dille çok kıymetli bilgiler vermişsiniz.Ellerinize sağlık
   
 10. Muzikopat

  Muzikopat

  Mesajlar:
  2.586
  İsim:
  Hüseyin ÇELİK
  Eren Abi emeğine sağlık güzel bir anlatım olmuş. Paylaşım için teşekkürler.  Saygılar...
   
 11. rappier

  rappier

  Mesajlar:
  320
  İsim:
  Mecit BAĞCI
  Bildiğim kadarıyla az tuzlu suyu seven canlı doğuranlar Moli türü. Bugüne kadar Lepisteslerin tuzu sevdiği konusunda herhangi bir yazı okumadım. Yinede çok hassas türler hariç tüm tatlı su balıklarının bir parça tuzlu suya karşı dayanıklılık gösterebileceğini biliyorum. Tuğsan Bey sizin akvaryumdaki durumunda bundan ibaret olduğunu düşünüyorum. Yinede akvaryumculuktaki amaç canlıya doğal ortamındaki şartları azami şekilde yaşatmaya çalışmak olduğundan lepistes türünün seveceği bir akvaryum ortamı yapmak daha uygun olur diye düşünüyorum.

  Bu arada Lepistes konusunda ki güzel yazı için Eren kardeşimize çok teşekkürler...
   
 12. Toprak Akalın

  Toprak Akalın

  Mesajlar:
  840
  Yer:
  MERSİN
  İsim:
  Toprak Akalın
  Benim dişinin karnı hiç siyahlaşmıyor (doğum sonlarına doğru siyahlaşmalar hariç). Hep bal renginde ve her ay doğuruyor. :nazar: Buna rağmen (5 ay falan oldu) bir yavrum bile yok. :D Son doğumda pet şişeden yaptığım yavruluk imdadıma yetişir gibi gözüküyor... Öncekinde aklıma gelmemişti...
   
 13. yasemin elif

  yasemin elif

  Mesajlar:
  267
  İsim:
  yasemin elif
  KATILIYORUM.
  :helalolsun:

  --- Ekleme; ---

  Bir şey sorabilir miyim?

  Üreme için akvaryum özelliklerim yeterli mi?
  1. 25 litre
  2. Bitkisiz
  3. 1 dişiye 3 erkek 8 lepistes
  4. 3 günde bir suyun 3'te birini değiştirmek
  5. Yeterli ışık
  6. düzgün bakım, hastalık tedavisi yeterli bilgi ve ilaçları
  7. bol vitaminli granül, ufalama, haşlama yemler
   
 14. Muhammet Bekci

  Muhammet Bekci

  Mesajlar:
  89
  İsim:
  Muhammet Bekci
  Cevap: Lepisteslerde Üreme Hamilelik ve Doğum

  1 dişiye 3 erkek mi ?
  Yani toplamda 2 dişi 6 erkek oluyor. :smiley33:
  Okuduğum ve bildiğim kadarıyla 3 dişiye 1 erkek gibi bir oran vardı.
  Kurduğunuz düzenle dişiniz erkekler tarafından sürekli rahatsız edilir ve kısa sürede ölebilir...
  Ki şahsen benim akvaryumda 4 dişiye 1 erkek olmasına rağmen nasıl yapıyorsa hepsini sürekli rahatsız ediyor... Bir de 3 erkeğin 1 dişiye yapacağını düşünün derim. :ay:
  Haklısınız dişiler erkeklere göre gösterişsiz ama.. :bilmem:
   
 15. yasinakdag

  yasinakdag

  Mesajlar:
  24
  İsim:
  Yasin Akdağ
  Cevap: Lepisteslerde Üreme Hamilelik ve Doğum

  Doğurmaya 1-2 gün kala balığın rahmi tam olarak ne renk oluyor?siyah mı? kırmızı mı?
   
 16. cagdas.

  cagdas.

  Mesajlar:
  70
  İsim:
  Çağdaş Gelen
  Cevap: Lepisteslerde Üreme Hamilelik ve Doğum

  siyah tabiki.. :):horon:
   
 17. piskopat57

  piskopat57

  Mesajlar:
  1
  İsim:
  sefa göçmen
  Cevap: Lepisteslerde Üreme Hamilelik ve Doğum

  Benim akvaryumda ısıtıcı yok ama lepistesim 1,5 aydır yaşıyo doğurur mu ışık sayesinde ısınıyor ?
   
 18. someye

  someye

  Mesajlar:
  177
  Lepistesim hamile ne zaman ayrı bir kaba koyayım..? lllll.jpg
   
 19. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  19.505
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Bence acele edin çok zaman kalmamış ...:)
   
 20. morburçak

  morburçak

  Mesajlar:
  3
  İsim:
  oya ceylan

  Arkadaşlar ben 3 adet hamile lepistesime 5 litrelik pet şişeden mini tank hazırladım ve rafyalardan saklanma yeri koydum içine. Acaba balıklarıma zarar verecek bir şey yaptım mı diye de merak ediyorum şimdi. Daha önce hamile lepisteslerim yavrulukta ölünce böyle bir şey geldi aklıma. İçinede eski küçük filtreyi koydum. Isıtıcı problem tabi o konuda ne yapsam bilemedim. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş