1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Lepistes üretimine başlayacağım, yardımınıza ihtiyacım var...

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde Silahşor tarafından 2 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

1. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Merhabalar...
    Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki, akvaristlik gerçekten insanı alıp götüren bir hobi :)
    Ben bu işe ilk başladığımda üretimini yapanlara vs. hayretle bakıyordum ama şimdi bende onlardan oldum :)

Konuya gireyim.
    Özel ırk lepistes üretmek istiyorum.
    Üretim için şimdilik yeterli yerim var. Daha sonra ürettiklerimi satarak daha da büyüteceğim alanı.

Üretim hakkında biraz araştırma yaptım.
    Ama tek sorun var, o da balıkları bulabilmek. Ki işin en zor kısmı da bu...

Akvaryumcularda rastlayacağınız klasik lepistesler var elimde ve yaklaşık 30 tane de 2 haftalık yavru var.
    Bu yavruları ve 3d 1e yetişkinleri de vererek karşılığında istediğim tür lepistesi alabilir miyim?

Ayrıca Ankara' da nereden bulabilirim?
    Hangi türü besleyeceğime neredeyse karar verdim. Tek sorun bulmak kaldı.
    Ankara' da bulabileceğim yerler biliyorsanız yardımcı olursanız sevinirim.
    Sizin elinizde varsa elden de alabilirim farketmez.
    Kargo ile başka şehirden gönderilmesi taraftarı değilim pek çünkü balık zarar görebiliyor.

Son olarak bu konu hakkında bilgi sahibi olmadığım diğer husus ise, ne kadar ücret karşılığı alabilirim aşağı yukarı bir fiyat verebilirseniz sevinirim. Şu anki param yetmezse daha biriktiririm :)

2. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Lepisteslerin hepsi özeldir. Öncelikle bu konunun altını çizmek istiyorum. Zamanında başka balık türleri için uygulanan ticari yöntem, son üç senedir tekrar popüler olmaya başlayan lepisteslere de şu an uygulanmaya çalışılmaktadır. Öyle bir hava estiriliyor ki; çok kolay bulunabilen lepistesler değersiz, ama albino olan ya da doğallığını tamamen yitirip yaratık haline gelmiş lepistesler değerli gibi bir hava estiriliyor.

Hatta ben bu konuyla ilgili iki makale yazmıştım kendi sitemde buraya da aktarayım:

3. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Sorularınıza cevap vermem gerekirse, söyleyeceğim şeyler (tavsiye niteliğinde diyelim) şunlar olur:

Balıkları hobicilerden alırsanız daha iyi olur. Diğer türlerde bu pek fark etmese de, hobicilerden alınan lepistesler daha sağlıklı oluyor.

Ankara'da nereden balık bulacağınızı bilmiyorum. Ankaralı arkadaşlar size bu konuda yardımcı olacaklardır.

Az önce yazdıklarım ukalalık olarak algılanabilir, ama ben canlıların "moda" olarak görülmesini onaylamıyorum. Burada elbette söz meclisten dışarıdır, ben genel anlamda bir şeylerin altını çizmeye çalıştım.

4. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Aslında ben özel ırk derken öyle bir şey demek istememiştim.
    Demek istediğim, beim elimdekiler her akvaryumcuda bulabileceğiniz türlern, ama ben kolay kolay bulunamayan ve özel olarak üretilen lepistesler demek istedim.
    Herhangi bir aşağılama ya da beğenmeme gibi niyetim yoktu kesinlikle. Ben şu anki balıklarımı da çok seviyorum ama elimdeki balıkları ürettiğimde diğerleri kadar alıcı bulamayacağımı da biliyorum. Alıcı bulamadığımda da bir süre sonra bakacak yerim yeterli olmayacağı için balıklara işkence etmiş olacağım.
    Ama tabu elimdekilerin alıcısı da var mutlaka, ama ben istediğim tür lepistesi, biraz daha alıcı renkli türleri beslemek istiyorum.

Umarım yanlış anlaşılmayı düzeltmişimdir... :)

5. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Estafurullah, ben sadece bu konuda görüş bildirmek istedim. Sizi kastetmedim. Öyle bir hava estiriliyor ki kolay bulunan (ve ucuz olan) lepisteslere "bir işe yaramaz" gibi tavır alıp az bulunan (ya da ithal olan ve pahalı olan) lepisteslere önem vermeyi akvaristlik sanan pek çok kişi var. Her zaman dedim, "akvaristlik" ve "balık koleksiyonculuğu" çok farklı şeylerdir. Bunları derken sizi ya da forumumuzdaki herhangi bir arkadaşımızı kastetmedim elbette. ;)

Ankara'dan bir kişi tanıyorum aslında, ama forumlarda takılmıyor pek. Elinde şu Moskova mavisi midir nedir, o lepisteslerden vardı bir ara.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Açıkcası yanlış anlaşılma olduğunu düşünmüyorum ben. Lepistes olarak değil ama bu tarz girişimlerde hedefin üretilmesi zor türler olmasını mantıklı buluyorum. Bir balığı sevmek veya türler içinde katagorilere ayırmak tamamen farklı konular ama gerçekler var.

Bugün siz elinize alın sarıprenses yavrularını bir esnafa gidin almaz veya 10 gr yem verir yollar. Neden mi ? çünkü bakın platformlara cichlid balığı dedin mi sarı prensesden geçilmiyor. Zaten üreyen balık ve ondan sonra 5 litrede gelişen ilk parti, sonrasında bir yavru daha onların yanına koyamazsın pet şişeye diğer yavrular. Ortada balık var ama hiç bir özelliği yok.

Lepistes türlerinin madem esnaf arasında ve hobici arasında pahalısı ucuzu var o zaman değerli türe yönelmeyi çok mantıklı karşılamak gerekli. Şahsen değerlendiremeyeceğim balıkla uğraşmak ancak sevgiden olur onunda sınırı var. İsterim ki balıklarımı almak için yalvarsınlar veya talep etsinler veya veya bir yerde resimlerini yayınladığımda milletin ağzı açık kalsın kıskansın.

Bu bence daha sağlıklı veya görsel ırk için de önemli bir konu. Bu gibi çalışmalar olmalı yani özel tür hedef yapılmalı ki belki ülkemize ait bir ırk çıkarabiliriz diye düşünüyorum. Onur Hocamın baktığı noktadan bakarsak elbette canlının değeri maddiyat ile ölçülmez ama kusura bakmayın da herkesin baktığına bakmak da herkese göre değildir.

7. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Haklsınız, akvaristlik yaptığını sanan bu şekilde çok insan var malesef, oysa balıkların hepsi birbiriden güzel hepsini beslemek, izlemek ayrı zevk veriyor..

Moskova mavisi değil ama, tam karar vermemekle birlikte Japan Blue Grass, Fullu Black, Half Black Tuxedo, Albino Oldfashion Blue ya da Snake Skin Blue almayı düşünüyorum Ah bi de isimleri Türkçe olsa :) ).

8. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Bu tür çalışmalar elbette yapılmalı, ben yapılmaması gerektiğini söylemedim zaten hocam. Hem benim ucuz lepisteslerin fotoğraflarını görenlerin de ağızları açık kalıyor. :yun:

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Onur Hocam balıklarına bakınca benimde ağzım açık kalıyor buna hiç şüphe yok. Fakat iş değerlendirme konusuna gelince sen de biliyorsun ki işler değişiyor. Bak 40 lira diyorsun bazı türlere. Hatta hatırlarsın bir resim yayınlamıştın bana bir ara fiyatı 150 dolarmıydı neydi hatırlamıyorum. Bence hobicinin bunu heveslemesi çok normaldir.

Biliyorsun her seferiinde ağzımızda tüy bitiyor ne diyoruz ; hedefiniz sadece yavru almak olmasın üst düzey olsun türünün özelliklerini tam anlamıyla taşısın buna mücadele verelim. Yoksa benim için 10.000 sıradan yavru birşey ifade etmez üst düzey 3 yavru yanında. Bundan daha açık ne olabilir ?

Onur G. HİTİT bunu beğendi.
  10. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Peki elimdeki 30 yavru ve 4 yetişkini versem karşılığında istediğim balığı alabilme ihtimalim nedir?
    Fiyatları hakkında pek bilgi sahibi olmadığım için...

Sayfayı Paylaş