1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Lepistes Akvaryumu Kuruyorum Yardım..

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde shadow9513 tarafından 31 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. shadow9513

shadow9513

İsim:
    Murat Doğan
    Herkese merhaba,

Biraz araştırma yaptıktan sonra lepistes akvaryumu kurmaya karar verdim.Petshoptan,

-44 lt. tank
    -Shark 25 W ısıtıcı(fişe takınca on ışığı yanmadı en kısa zamanda değiştireceğim)
    -Aleas IPF-408 iç filtre
    -Contra-Ichthyo aldım.

1-Filtre akvaryumum için yeterli mi?
    2-Petshopçu akvaryuma su koyunca suyu düzenlemesi için Contra-Ichthyo şişesinin yarısını boşaltmamı söyledi ancak kutudan çıkan kağıda bakınca beyaz benek hastalığı için olduğunu öğrendim yine de petshopçunun dediğini yapayım mı?
    3-Isıtıcı akvaryumum için yeterli mi?
    4-Aydınlatma için 38 W tasarruflu ampul aldım yeterli mi?

Bugün kalan malzemeleri alacağım onlar hakkında da sormak istediklerim var.

-Dere kumu
    -Bitki (java moss,subulata,çam)
    -Sera aqutan
    -Termometre
    -Yem

5-Dere kumunun temizliğini nasıl yapacağım?(çeşme suyunda yıkayacağım ama akvaryuma damacana suyu koyacağım karışmasının bi sakıncası var mı?)
    6-Alacağım bitkilerden hangisinde yavrular daha iyi saklanır ve bakımı kolay olur?(bunların dışında alabileceğim daha iyi bir bitki var mı?)
    7-Contra-Ichthyo yerine sera aqutan alacağım.Contra-Ichthyo ilacını sadece hastalık olursa kullanacağım ?
    8-Son olarak , herşeyi aldıktan sonra kurulumu nasıl yapmamı önerirsiniz?

Yorumlarınızı bekliyorum : )

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Merhaba Murat kardeşim, aramıza hoşgeldin.

Akvaryumunun hacmi ufak olduğundan dolayı, iç filtre yerine şelale filtre kullanmak daha başarılı olur, iç filtre debisinden Lepistes'lerin etkilenebilir.

Isıtıcının çalışmama sebebi, suyunun sıcak olmasıdır, ayarını yükselterek dene değiştirmeden önce.

Contra mavi benek ve dezenfekte olarak söylenir, dezenfekte ile alakası yoktur, kullanma. Aqutan da almana gerek yok, onun yerine kütük kaya alabilirsin. Zaten damacana kullanacağım diyorsun.

Dere kumunu musluk suyu ile yıkayabilirsin, temizlendiğinden emin olduktan sonra tabana yayabilir suyu damacana kullanabilirsin.

Akvaryumunu kurduktan sonra hemen balık alma, bir hafta sonra al balığını, bitki daha sonra eklersin.

Yavru balıkların saklanması için Java moos iyidir, diğer seçtiğin bitkilerde kolay sayılabilecek türlerdendir.

Taban kumunu akvaryuma yaydıktan sonra, kütük, kaya ile dekorunu yap, suyu yavaş olarak boşalt. Filtreni ve ısıtıcını takarak, sistemi çalıştır. İki gün sonra binik bir parça yemleme yap balık varmış gibi, 3-5 gün sonrada %20 su değişimi yaptıktan sonra, gidip balıklarını alabilirsin.

Hayırlı olsun.

3. shadow9513

shadow9513

İsim:
    Murat Doğan
    Teşekkür ederim : )

Son bir soru daha : ) Akvaryumu mutfağa koymayı düşünüyorum çünkü,
    - salona göre daha az ışık alıyor(çok yosun olmaz)
    -prizlere daha yakın
    -göz hizasına en yakın yer
    ayrıca aktif kullanılan yere uzak olacak (ocağa,diğer dolaplara).Bi sakıncası var mı?

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Sıkıntı olmaz, mutfakta seyredeceğim dersen.

Direk güneş ışığı almıyorsa salonada alabilirsin.

Sayfayı Paylaş