1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Lepistes aldım, lütfen yardım edin?

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde hca tarafından 18 Nisan 2009 başlatılmıştır.

1. hca

hca

İsim:
    Hüseyin
    lepistes aldım lütfen yardım edin

oyna: kargodakiler için sabırsızlanıyorum

------------------------------------------------------------

yarın ne zaman orduda olur pala:

2. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Hüseyin,

Kargoyu teslim ettim... Yarın saat akşam 4'e kadar teslim edileceğini söylediler... Alıcı olarak verdiğin ismin yanı sıra senin adını da yazdım, ne olur olmaz diye...

Kargo ücretini de ödedim... Ondan da yırttın yani... :D Ücret ödemeyeceksiniz kargoya... Sadece teslim alacaksınız...

Sazları heme çıkar ve aç... Şu top halde sıkış tıkıştırlar... Mümkünse bir leğenin içine boylamasına yatır ve birkaç gün bekle... Sazların arasında ufak kırpıntı sürgünler de var... Onları da eğer yaprakları varsa yaprak kumun üstünde kalacak şekilde dik...

Hadi hayırlı uğurlu olsun...

3. hca

hca

İsim:
    Hüseyin

Bitkiler hakkında bilgiler alayım :) Teşekkür ederim ya :) kargo ücreti de yok :horon:

2 farklı bitki mi geliyor şimdi bana?
    Hepsini leğene koyup 2 gün bekleteceğim.
    Moss' lar için birşey yapmam gerekli mi? Nasıl bir bitkidir bu ? :=)

Bir yosun türüymüş ve bunu tabana sabitlemem gerekecek, gelen kütük buna yardımcı olur mu ?

4. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Sadece sazları dinlendir... Moss'ların bir kısmını gelen kütüğe sarıp koy... Diğer ksımını salınım yapmayan bir kaya ya da taş bulup ona sarabilirsin... ("Taşı da yollayın" de de kafanı kırayım... sopa: ) :D

Sazları diktiğinde ilk başlarda eriyebilirler... Sakın sökeyim bunlara ne oldu deme... Öyle bırak... Su değiştirdiklerinde böyle bir müddet çürümeleri normal... Adapte olduktan sonra hızla gelişmeye başlarlar...

5. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Hüseyin moss paketini açınca eline al şöyle bir kokla mossları :) işte o anda akvarisliğin tadını alacaksın yada yağmur sonrası toprak kokusunu :)

6. hca

hca

İsim:
    Hüseyin

Hepinize çok çok ama çok teşekkür ederim. Paket elime geçince moss'ları kokluyorum . Ardından güzelce kütüğe sarıyorum. Ve bir taş buluyorum. Peki bir sorum olacak.. Paketle birlikte gelen metilen mavisini bütün bitkileri diktikten sonra mı koyacağım? Yoksa hiç bir bitkiyi koymadan mı?

Yani şu sıralama doğru olur mu?
    -Sazları dinlendirmeye bırak.
    -Moss'ları kütüğe ve taşa sar.
    -Akvaryuma yerleştir.
    -Kaya tuzunu akvaryuma dök.
    -Metilen mavisini akvaryuma dök.
    -Filtreyi çalıştır.
    -Işığı yak.
    -Pazartesi sabahı sazları akvaryuma dik.
    -Pazartesi akşamı balıkları evlerine getir.

Bir yanlış bir tereddüt edebileceğiniz noktalar nedir?

7. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Sıralam şu:

1. Mavi ilacı akvaryuma dök 1-2 saat bekle...
    2. Filtreyi aç...
    3. Kaya tuzlarını pakete koymayı unutmuşum... Akvaryumcundan bir küp kaya tuzu al... Akvaryuma koy...
    4. Filtre 2 gün boyunca kesintisiz çalışsın... Isıtıcıyı tak 25-27C bir sıcaklığa getir...
    5. Daha sonra mossları kütüğe sar ve akvaryuma koy...
    6. Sazları dinlendikleri yerden alıp dik...
    7. Salı akşamı balıkları alıp getir...
    8. Balıkları bir kabın içine koy... Akvaryumcudan gelen suyu azıcık ama balıkalra yetecek kadar azalt..
    9. Daha sonra akvaryumdan bir çay bardağı su alıp balıkalrın kabına koy...
    10. 10 dakika sonra bir çay bardağı akvaryum suyu daha koy... Bu şekilde 5-6 kez yap...
    11. Sonra balıklaır torbalayıp akvaryumun içine ısıya alışsınlar diye bırak... 20 dakika bekle...
    12. En son torbayı akvaryumdan çıkar temiz bir kabın içine koy... Kepçe ile balıkalrı yakalayıp akvaryumun içine koy...
    Kesinlikle akvaryumcunun suyunu veya senin balıkları alıştırıken kullandığın suyu akvaryuma karıştırma...

8. hca

hca

İsim:
    Hüseyin

Aynen böyle yapacağım :) Bugün bir süpriz oldu ve kız arkadaşım :) Bana sarı prenses alırmısın bunun yerine dedi :) bir sorun olmaz yani eksik birşey?

9. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Hüseyin sizin akvaryumda sarı prenses bakılmaz çok küçük akvaryumunuz ayrıca sarı prenses olan akvaryumda bitkide olmaz, lepistesle bir başlayın hele ilerde akvaryumu büyütürseniz o zaman karar verin chıcletmi yoksa canlı doğuranmı bakacağınıza, kargon geldimi bu arada

10. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem

Moss için endişelenmen gereken tek şey kuru kalması.Bir kap içerisine koyacağın çeşmeden taze su ile aylarca ölmemelerini sağlayabilirsin.

11. hca

hca

İsim:
    Hüseyin

Aksiliktir ya olcağı varmış paketi alamadım :hink:. Diyeceksiniz ki neden? O saat kursum çıktı. Sağolsun abdullah abi kargo parasını da vermiş minnettarım ona aradım teşekkür ettim. Ancak kargo paketi saat 18.30 da getirmiş. Bende o saatte kursta olduğumdan alamadım ve çıkışta gittim kapanmış. Saat 20.00 de kapanır mı bu ya :? İllet oldum bir ton yol koştum yetişebilmek için ve bana 2. darbe. Pazar kapalıymış.. Bitkiler çürüyecek ya inanamıyorum yaa :(

Yani sarı prenses veya yunus asla olmaz mı diyorsunuz? Bitkilerle beraber?

12. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem

Sazlara elveda de,moss sorun çıkarmaz.Nemli koydunuz değil mi Abdullah Abi?

13. hca

hca

İsim:
    Hüseyin

Umarım bir şey olmaz :( Sazlar için de o kadar uğraşmıştı Abdullah abi. Sıradaki planım renkli lepistesler. Ordu'da imkansızdır eminim başka renkte balıklar bulabilmek ama bir sorayım diyorum ne olur ne olmaz. Ne yapmam gerekir?

14. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Lepistes varsa bir yerde merak etme hep aynı renkte kalmaz sık sık farklı renkte balık görürsün akvaryumcunda

15. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Moss'lar sağlamda ancak Cem'in dediği gibi oradan sağlam saz çıkmaz... :hasta:

16. hca

hca

İsim:
    Hüseyin

Hay aksi ya :( bu kadar mı şanssız olurum :( Herşey o kadar güzel gidiyordu ki :hink:

17. hca

hca

İsim:
    Hüseyin

Arkadaşlar uzun bir kavgadan sonra :) lepistes almaya ikna ettim ancak yanında melek de istedi :) olur değil mi?

18. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Melek olur ama lepisteslerden pek yavru alamazsın bu seferde

19. hca

hca

İsim:
    Hüseyin

Çarşamba günü 15 lt lik akvaryuma 2 dişi 1 erkek koyacağım. Yavruları büyüttükten sonra betta ya da melek koymayı düşünüyorum?

20. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem

Akvaryum kaç litreydi?Kız arkadaşının melek yanında lepistes yaşatmak için benim kadar ilgili ve bilgili olabileceğini düşünmüyorum.O yüzden ya melek alsın ki o tanka onu önermiyorum,ya da lepistes alsın.

Sayfayı Paylaş