1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Lepistes aldım, lütfen yardım edin?

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde hca tarafından 18 Nisan 2009 başlatılmıştır.

1. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    lepistes aldım lütfen yardım edin

Kanka kusura bakma da ben senin 5 gr yem eklemene yemi boca etmek derim... Ha, ne ile kıyasla söylüyorum bunu hemen belirteyim... Benim 0 gr yem eklememle... Gereksiz ama ucuz bir uygulamayı gereksiz ve pahalı bir uygulamaya yeğ tutacağını söylüyorsun... Ama ben de diyorum ki ikisi de GE-REK-SİZ... Bilmem anlatabildim mi? Bir daha söylüyorum... GE-REK-SİZ...

Tamam mı kankacığım?

2. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Kankacığım lütfen yazdığım yazıyı tekrar okurmusun :) 5 gr'lık yem almayın o zaman dedim hani sen hemen bitiyor diyorsun ya 5 gr atın demiyorum 5 gr'lık yem almayın o zaman diyorum.anlatabiliyormuyum kankacım :) kusura bakma kanka sana katılamıyorum.. biyolojik döngüyü inkara giriyor senin ki balıkların tanrısı affetsin seni artık ne diyim :)

3. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Kanka yemle biyolojik döngünün ne alakası var... Sen yemi atmasanda zaten biyolojik döngü oturuyor... Bakteriler için 48 saat ne demektir bir düşünü ver istersen... Yapma etme kanka... (Bak üçüncü kez yazdım bunu... :D )

4. hca

hca

İsim:
    Hüseyin

deniz kabukları ne sorun çıkartıyor abdullah abi?

5. hca

hca

İsim:
    Hüseyin

Arkadaşlar balıklar akvaryumda 1. haftasını doldurdular ve sağlıklılar. Bu başlıkta temizlik konusunu konuşmuştum. Kız arkadaşıma soruyorum her gün bir şeyleri yok diyor. Ama kanımca dışkıları su içinde dolanıyorlardır. 1 hafta sonunda yapabileceğim şeyler nelerdir? Dip çekimi yapamayacağımdan dolayı ne yapabilirim? Çöpçü ve vatoz balıklarını yavrulamadan sonra almayı planlıyorum biraz büyüdüklerinden sonra? Lütfen yardım edin :cekingen:

6. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Kalsiyum karbonat salıp suyu sertleştiriyorlar...

%30 oranında dip değişi yapıp yerine en az 2 gün dinlenmiş su koyacaksın... Yalnız suyu çok yavaş bir şekilde hatta mümkünse damlatma yöntemi ile koyman lazım... Lepsiteslerin büyük kısmı da maalesef ilk su değişimlerinde kaybedilir aman dikkat...

"Damlatma" diye aratırsan heralde bulursun...

7. radenko

radenko

%30 su değiştirirken önemli bir hususta akvaryum sıcaklığını 1 derecen fazla sıcaklık farkını olmamasına dikkat etmektir.

8. hca

hca

İsim:
    Hüseyin

Şöyle yapsam nasıl olur?
    - Damacana suyunu bir kaba koysam. kabın içine de ısıtıcımı koyarak su sıcaklığını akvaryum ile eşitlesem?
    - Ve su ısındıktan sonra ısıtıcıyı tekrar akvaryuma yerleştirip suyu akvaryuma ilave etsem?

Abdullah abi? DİP ÇEKİMİ NASIL YAPACAĞIM ki?

9. radenko

radenko

Zahmetli olur sizin onun yerine %30 sizin akvaryumuzda atıyorum 15 lt tekabül ediyorsa 5lt ekledikten sonra yarım saat bekleyip tekrar 5lt ekleyerekte yapabilirsiniz.

10. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Çok sayıda ısıtıcı kaybedersin... En ufak dikkatsizliğinde yani ısıtıcıyı suyun içinden fişten çekmeden çıkardığında ısıtıcı patlayacaktır... Damlatma yöntemi ile ne suyu ısıtmana gerek kalır ne de balıklar ani su değişimi yüzünden osmotik düzensilik yaşarlar....

Dip çekimini şöyle yapacaksın... Önce yeterli uzunlukta bir hortum ve bir de kova alacaksın... Hortumun bir ucunu akvaryuma sokacaksın öteki ucundan ağzınla içine hafifçe hava çekeceksin ve hemen kovanın içine sokacaksın... Tabii kova akvaryumdan aşağıda bir seviyede duracak... Yaklaşık %30 su kovaya dolduğunda akvaryumun içindeki hortumu çıkaracaksın... Bu işlemde tek dikkat etmen gereken akvaryumda çöpçü varsa çöpçünün hortumun içine kaçmaması... Çöpçüler neden bilmiyorum hortumları çok seviyorlar ve genellikle burnunu dibine kadar girerler... Bazı dikkatsiz olanları bir anda kendilerini hortumun içinde bulabilirler...

11. hca

hca

İsim:
    Hüseyin

Umarım hortumla havayı çekerken burunlarını işin içine sokmazlar :D

12. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI

Dip çekimi için tüm akvaryumcularda basit bir pompa sistemi satılıyor. 8-10 tl fiyata edinebilirsiniz. Ayrıca akvaryum tarafına gelen kısımdaki delikleri küçük olduğundan akvaryumdaki yavru balıkları hortumun içerisine ve oradanda boşalttığın kapa gönderme derdin olmaz.

13. hca

hca

İsim:
    Hüseyin

ve erkek balığımız öldü :( dün akşam haberini aldım

14. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

İlk etapta ki balık ölümleri bu hobinin en kötü olmassa olmazıdır ne yazık ki Hüseyin kardeş.. Şartlar yerine oturmaya başladığında bu üzücü olayları daha az yaşayacaksın.. Ama tabii herşey zamanla yerleşecek.. Sabır.. Aramıza hoşgeldin Hüseyin kardeş ;)

15. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Kaldı 99 lepistes, öldürmen gereken... :D

Bu tarz şeyler yaşamayı öğreneceksin Hüseyin... 100. lepistesi de öldürdüğün gün artık bileceksin ki Lepistes konusunda "Master" olmuşsun...

16. hca

hca

İsim:
    Hüseyin

Abdullah abi erkekten zaten bekliorduk 2. haftasında öldü. :) sanırım böyle böyle öğreneceğim.

17. hca

hca

İsim:
    Hüseyin

Bugün su değişini yaptım su sapsarıydı. Taze suyu da koydum ancak 1 saate yine sarardı. Sanırım kütükten. 2 çöpçü balığını da yerleştirdim. Erkek balık almadım nasıl olsa doğurcak. Yosun büyüyor. Ve yavrular buna saklanıcak öyle değil mi? Bir yavruluk ya da bunları ayırmalı mıyım? Yoksa zaten akvaryum küçük yesinler mi diyeceksiniz?

18. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Yavruluğa da ayırabilirsin... Ama bence yavrular kendi başlarının çaresine baksın... Işıkları pek açmassanız karanlıkta kolayca bulup yiyemezler...

Sudaki sarılık kütükten ve normal... Çok sık su değişimi de yapma... Haftada bir... ;)

19. hca

hca

İsim:
    Hüseyin

tm abdullah abi çöpçüleri koydum yalnız bir saat kadar izledim biri yosuna yapışmıştı. yavrular 2 dişi balık ve 2 çöpçüden kaçabilirlermi sizce?=

20. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Çöpçülerin bişey yapmaz yavrularına direk olarak merak etme.. gece gece çöpçüler çalışırken tabanda yatan yavrun olucakta çöpçü oraya denk gelicekte senin yavru farketmicekte çöpçü onu yutacakta ;) Çöpçülerden (corydoras) yana bir korkun olmasın..

Sayfayı Paylaş