1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Lepistes Anatomisi

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde Onur G. HİTİT tarafından 8 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Onur G. HİTİT

  Onur G. HİTİT

  Mesajlar:
  901
  Yer:
  İlkadım/SAMSUN
  İsim:
  Onur G. HİTİT
  Lepistes (Poecilia reticulata) anatomisi hakkında görsel bilgiler vermek istedim. Bu genelde bilinen bir şey olsa da, yeni başlayanlara faydalı olacaktır.

  Erkek lepistesin dış görünüşü:

  [​IMG]

  Görselin açıklaması:

  1- Gonopod: Poeciliidae ailesindeki balıkların erkeklerinde olan, üremeye yarayacak şekilde gelişmiş olan yüzgeçtir. Bu özelleşmiş yüzgeç, erkeğin dişiye spermlerini aktarmasına yarar. Bu aslında anal yüzgeçtir.

  2- Yan yüzgeç: Balığın temel hareketleri bu yüzgeçle sağlanır. Bunları balığın kolları gibi düşünebilirsiniz. "Pectoral fin" olarak da bilinir.

  3- Sırt yüzgeci: "Dorsal fin" olarak da bilinir. Bazı lepisteslerde kısayken, bazılarında pelerin gibi olur.

  4- Kuyruk yüzgeci: "Tail fin" olarak da bilinir. Lepisteslerin en çarpıcı özelliklerinden biri kuyruk yüzgeçleridir. Bazı soylarda kuyruk abartılı olarak büyüktür, hatta balığın yüzmesini bile zorlaştırır. Saf ve doğal soylarda ise bu yüzgen gösterişsiz ve küçük olur.

  5- Karın yüzgeci.

  Dişi lepistesin dış görünüşü:

  [​IMG]

  Görselin açıklaması:

  1- Anal yüzgeç: Erkeğin gonopoduyla aynı yüzgeç olmasına rağmen, bu yüzgeç dişilerde erkeklerdeki gibi üremeye yardımcı bir öğe değildir.

  2- Yan yüzgeç: Balığın temel hareketleri bu yüzgeçle sağlanır. Bunları balığın kolları gibi düşünebilirsiniz. "Pectoral fin" olarak da bilinir.

  3- Sırt yüzgeci: "Dorsal fin" olarak da bilinir. Dişilerde -bazı soylar hariç- erkeklere göre daha az gösterişlidir.

  4- Kuyruk yüzgeci: "Tail fin" olarak da bilinir. Lepisteslerin en çarpıcı özelliklerinden biri kuyruk yüzgeçleridir. Dişilerde genellikle sade ve küçük olur.

  5- Karın yüzgeci.

  6- Yumurta bölgesi: Dişilere özgüdür. Burada yumurtalar tutulur. Dişi lepistes çiftleştikten sonra bu bölge genişlemeye, yayılmaya ve kararmaya başlar. Yumurtalar burada olgunlaşır. Yavrular yumurtadan çıkarlarken buradan atılırlar ve bu olay bir doğum gibi gözlendiği için bu balıklara "canlı doğuranlar" denmektedir (aslında bildiğimiz anlamda doğum değildir).
   

Sayfayı Paylaş