1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Lepistes Balığı Üretim Seti Bilgileri

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde srdrgkdmr tarafından 24 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. srdrgkdmr

srdrgkdmr

İsim:
    serdar gökdemir
    Evimde küçük bir Lepistes Balığı Üretim seti yapmayı ve tek varyete lepistes üretmeyi düşünüyorum elimde olan malzemeler:

1 tane 100*40*50h lik 5 bölüme bölünmüş akvaryum
    1 tane 100*40*50h lik 2 ye bölünmüş akvaryum
    2tane 60*20*25h lik akvaryum
    1tane 18* 40*35h lik ufak bir akvaryum mevcut

Öncelikle Lepistes Balığı Üretim Seti için aklımdaki düşünce 5 bölüme 1e3d damızlıkları koymak doğan yavruları 60cmlik akvaryuma almak 1-2ay sonunda dişi erkek ayrımı yapılıp 1mlik 2 bölümlü akvaryuma alıp boylandırmak diğer 60cmlik akvaryumu ıskartalar için kullanıcam ve ufak akvaryumda karantina olarak kullanılacak, Bütün akvaryumlar cama cam olucak ve hepsinde pipo filtre kullanılacak 5 bölümlü akvaryuma 2 ve 4. bölümlerine 100w lık ısıtıcı konulacak 2 bölümlü akvaryumada 2bölümünede 100wlık 2tane ısıtıcı konulacak ve akvaryumların etrafı izolasyon köpüğü(mavi renkli) kaplanacak, pipo filtrelere 4çıkışlı hava motoruyla hava verilecek bölünerek (yeterli olurmu bilmiyorum), her akvaryuma yeşil renk rafya konulacak, aklıma gelenler ve yapmayı planladıklarım bunlar şimdi sizlerin tecrübeleriyle eksiklerimi yanlışlarımı ve yapmam gerekenleri tavsiyelerinizi bekliyorum enkısa zamanda planlarımı hayata geçirmek istiyorum sizlerin sayesinde doğru adımlar atarak ilerlemek istiyorum vakit ayırıp okuyup cevaplarınızı paylaşırsanız çok sevinirim saygılar iyi hobiler.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Lepistes Balığı Üretim Seti Bilgileri

Lepistes Balığı Üretim Seti söz ettiğin şekilde de olmaz değil ama Lepistes üretimi demek bence sadece düz ve ne çıkarsa şansıma diyerek yavru almak değildir işin aslı. Damızlıkları renk, varyete, akrabalık, döl tutmuş ve tutmamış olarak ayırmak gerekir. Burada hedef elbette farklı renk ve güzellikte ırk veya Lepistes yavruları almaktır.

konusundaki gibi bir basit set buna uygundur. İhtiyaca göre hazne artırılabilir. Elbette ev ortamında kendine ait bir oda veya hobihane tarzı bir yerden çok salon gibi alanda olacaksa bilemem. Fakat söz ettiğin gibi de görüntü dağılacaktır zaten. Benzer bir örnek sadece fikir olarak tabii.

------------
    DIY üretimhane yapımı için yapı marketlerde satılan plastik kaplardan küçük bir üretimhane yapımına başlayalım.Bize lazım olan üretim hanemizin büyüklüğüne karar vererek,kapları sayı ve büyüklüğüne karar vererek satın almak.

Mesela bunlar çok uygun.

Bu üretim hanemizi yerleştireceğimiz stand basit olabilir.Veya yer durumuna göre daha farklı şekil yapabilirsiniz.

Bu stand çok basit bir stand.Ama işimizi fazlasıyla görür bence.Daha sonra plastik kaplarımızı deliyoruz. Daha sonra su tesisat borularından yapacağımız su taşıma sistemine geçeceğiz.

Su tesisat borularından fotoğarftaki basit şekilde üç tane yapacağız.Bu sistemde üç hazne kullanıldı.Bu açıdan üç tana hazırlayacağız.

Daha sonra haznelerin içinden yukarı basan suyun fazlalığını taşıması için fotoğraftaki başlıkları, işaretlenmiş yerlerden kesmemiz ve süzgeç haline getirmemiz lazım.Balık yavrularını çekmemesi için ince elyaf sarabiliriz.

Sonra deldiğimiz haznemize aparatı takıyoruz.yine haznemize yukarı temiz suyu taşıyacak hortum aparatınıda unutmadan takıyoruz.

Sonuç olarak, her hazneden fotoğraflardaki gibi filtreye kirli suyu taşıyacak aparatımız olacak.Tabi yine temiz suyu yukarı taşıyan hortumumuzla birlikte.Haznelerin içinde suyu aşağıya taşıyacak borunun ağızlarını süzgeç şekline kesmeyi unutmayalım.

Artık en alttaki filtremizi hazırlayabiliriz.Önce bir plastik ile filtrenin altında boş alan bırakıyoruz.Bu boruların pislikten tıkanmaması ve suyun süzülerek aşağı inerken oksijen kazanması için gerekli.

Temiz suyu yukarı basacak kafa motorumuzu hortumunuda takarak filtrenin en altına yerleştiriyoruz.

Daha sonra biyabol ve benzeri bir filre malzemesini yeterli miktarda ekliyoruz ve üzerine bir plastik tabaka daha ekliyoruz.

Üzerine yine plastik bulaşık teli ekliyoruz su süzülerek oksijen kazanacak.Su parçacıklara bölünecek, katı pislikler tutulacak. Üzerine ince bir tabaka elyaf koyarak filtremizi hazır hale getiriyoruz.Filtremizin üst kapağını haznelerden gelen boruların içindeki suyu filtreye boşaltacak şekilde kesiyoruz.

Sistemi çalıştırıyoruz.Suyun orturmasını bir hafta beklersek güzel olur. Kapağın keserek hazırladığımızın kısmından su filtremize giriş yapıyor ve kafa motoru ile temiz olarak yukaru,sisteme geri dönüş yapıyor.

Balıklarımızı artık ekliyoruz.Yavrular için haznelerimizin içine yavruluk ekleyebiliriz.Eğer küçük boru parçalarını haznelerin içine bırakırsak balıklar için korunak ve yumurtlma alanı olur.

Üretim hane faliyete geçiyor artık yavaş yavaş.

Hayırlı uğurlu olsun.

Düzenleme: 13 Mayıs 2016
  3. srdrgkdmr

srdrgkdmr

İsim:
    serdar gökdemir

Böyle bir sette 1m lik 200 lt lik akvaryumumu sineklikle ikiye bölsem ve dişi erkek burada boylandırsam ve bir dış filtre artı 300w ısıtıcı yeterli olurmu?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Söz ettiğin şekil ve filtrasyon ve yine ısıtıcı uygundur büyütmek konusunda.

5. srdrgkdmr

srdrgkdmr

İsim:
    serdar gökdemir

Temel bey çok teşekkürler peki sizce sineklikle bölmemin su dan döl geçişi ve dişilerin hamile kalma gibi bir probleme sebep olurmu?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Lepistes varyeteleri ile ilgili konuda Lepistes balıklarının sudan döl alıp almadığı baya bir tartışılmıştı. Sudan döl alır diyenlere oranla almaz diyenler daha fazla. Benim fikrim de almayacağı yönünde.

Düzenleme: 13 Mayıs 2016
  7. srdrgkdmr

srdrgkdmr

İsim:
    serdar gökdemir

Bende bu ve benzer konuları okudum dediğiniz gibi almayacagı yönünde daha çok fikir var inşallah öyledir, buarada 100*40*50lik bir akvaryum ikiye böldüğümde 100er lt düşecek dişi ve erkek balıklar için peki bu hacim sağlıklı bir şekilde boylandırmaya yetermi vede kaç balık için sizce?

8. srdrgkdmr

srdrgkdmr

İsim:
    serdar gökdemir

Şehir dışındaydım bu hafta sonu inşallah setimi kurmaya başlayacağım yardımlarınızı bekliyorum saygılar,,,

Sayfayı Paylaş