1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Lepistes Balığında Şişkinlik Hastalığı

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde E.Özdemir tarafından 21 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

1. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir
    Lepsites balıkları karın şişmesi neden olur? Balık kabız mı ve şişkinlik hastalığı nasıl tedavi edilir.?

Canlı Türleri Sayıs
    ı :4 pembe tetra, 6 neon, 1 şeffaf boyalı tetra, 3 moly, 2 sterbai, 1 makrakanta 5 cm, 1 cüce vatoz, 8 lepistes, 3 zebra danio
    Akvaryum Ne zaman Kuruldu:10 May 2011
    Nasıl bir Beslenme şekli uyguluyorsunuz: Artemia ve pul yem. 10-15 gündür spirulina bitti veremiyorum.
    Akvaryumunuzda Oluşan Sorun Belirtileri : Erkek lepisteslerin karınlarındaki şişkinlik
    Akvaryuma En Son Yapılan İşlem ve Ekler: Bezelyeyi haşlayıp kabuklarını soyduktan sonra verdim. Ancak bir faydası olmadı.
    Akvaryumunuzun Ölçüleri: 60x20x30h
    Akvaryumda Kullandığınız Ekipmanlar
    Atman HF-300 Şelale filtre, Hava motoru

Fotoğraflar

lepisteslerde karın şişkinliği.jpg

Diğer Sormak İstedikleriniz
    Kabızlık mı yoksa başka birşey mi? Bezelyeyi bugün de vermeli miyim geçmeme ihtimali var mıdır?

Bu yazı E.Özdemir tarafından Hastalık belirleme formu kullanılarak bu adrese yazılmıştır. İzinsiz kullanılamaz.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2015
  2. penqun

penqun

İsim:
    Haktan KAYACAN
    Cevap: Lepisteslerdeki şişkinlik

Kabızlık belirtileri
    1-Balığınız olması gerekenden daha şişkin olur.
    2-Yüzerken arkaların uzun dışkılar bulunuyor mu?

Yem olarak hiç granül yem verdiniz mi balığın midesinde şişme yapmış olabilir.Bitkisel ağırlıklı yemler verirseniz kabızlığın önüne geçebilisiniz.

3. Cikletci

Cikletci

İsim:
    Ömer ADAK

Haktan beyin söylediği gibi bu şişlik kabızlık belirtileridir.

4. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

Granül yem vermedir ayrıca hiç dışkı görmedim fotoğraflarda şişkinlik gözüküyor.

5. penqun

penqun

İsim:
    Haktan KAYACAN

Pul yem olarak hangi yemleri kullanıyorsunuz.Bazı pul yemler yağlanma yapabilir.Balıklarınıza günde kaç defa ve ne ölçüde yem veriyorsunuz?

6. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

Tetramin pul yem kulllanıyorum. Haftanın 2 günü artemia veriyorum. 1 gün aç bırakıyorum.

7. penqun

penqun

İsim:
    Haktan KAYACAN

Bana bu balık dişi gibi geliyor.Balığın akvaryumun içindeki fotoğrafını koyarmısın.

8. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

Haktan Bey dişi olmadığından emin olabilirsiniz.

9. penqun

penqun

İsim:
    Haktan KAYACAN

Bence sorun yemden oluyor.Kabızlık belirtileri yok dediniz.Yeminiz yağlanma yapıyor olabilir.

10. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Egemen, sorun ne zaman başladı? Kaç tane balıkta bu sıkıntı var? Haşlanmış bezelyeyi yediler mi? Balıkların genel durumlarında (yüzme,soluma,yem yeme vb.) bir anormallilk var mı? Bu sorulara cevap yazarsan daha iyi yardımcı olabiliriz.

11. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

Tekrar merhaba herkese. Sorun hala devam ediyor. Resimde görülen balık öldü. Resimde görülen balık ile aynı gün karnı şişen lepistesim yaşıyor ve hareketli. Karnı hala şiş. Pembe tetralardan 2 tanesinin de karnı şişti. Bir tanesinin de 4 gündür şişkin. Yemleme zamanlarının dışında fazla haraket etmiyorlar bir köşede sabit kalmayı seçiyorlar. Karnı şişkin olan sabit kalamıyor. Sabit kalmak ve düz durmak için uğraşıyor. Yemleme zamanı gelince çok hareketililer bir problem yok. Bezelyeyide yediler 4 gün bezelye verdim hala aynı. Solumada da bir problem göremiyorum. Bir tane neonumunda sağ gözü japon teleskop balığı gibi oldu. Çok şişti. 2 haftadır yaşıyor. Karnında bir anormallik yok. Kavgadan da olabileceğini düşündüm. Dropsy veya iç parazit ihtimalleri üzerinde duruyorum ama ne olduğunu anlayamıyorum yardım edebilecek biri var mı:an:

12. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Egemen, eğer balıkların kabız olsaydı bezelyeden sonra mutlaka çözülürlerdi. Ama pullarda kabarma var ise dropsy olasılığı yüksektir.Benimde dişi kılıçkuyruk balığımda vardı.İlk önce ısıyı 27 ye çıkarıp sabitle. Flagyl'i ezerek az su ile karıştırıp , sürekli verdiğin yemi emdirerek balığa verirsen 2-3 gün gibi kısa sürede sorun kalmaz inşallah.
    Neondaki göz şişmesine gelince benim bu portala üye olmama neden olan hastalıktır(İyiki olmuş).Daha eski konulara bakarsan görebilirsin aynı sorun benim albino kribensis dede vardı,ama bende ilk başta sürtüşmeden kaynaklı olabilir diye müdahale etmedim,balık yemden kesildikten sonra müdahale ettim ama sonuç maalesef istemediğim gibi oldu.Sorunun kaynağına gelince yetersiz hacim ve kötü su şartları en önemli etkendir bu konuda.Eğer dip çekimlerini ve su değişimlerini düzenli yaptığını söylüyorsan bence sorun kesinlikle hacimle ilgili olabilir.Çünkü 36 lt.de 29 balık gerçekten fazla.Tedavi olarak balığı 4-5 gün contra ıyhtro (metilen mavisi)ilaçla banyo yaptırmayı denemelisin.Birde hacim konusunda gerçekten sıkıntı var bence akvaryumdaki balık sayısını biraz düşürmen lazım.Tekrar geçmiş olsun.

Sayfayı Paylaş