1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Lepistes Balık Varyeteleri

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde stablizer tarafından 25 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. stablizer

stablizer

Lepistes akvaryumlarda beklide en uzun zamandır beslenen balık türlerinden biridir.Senelerdir akvaryum ortamında çeşitli varyasyonları türetilmiş ve türetenler tarafından farklı isimler anılmıştır.Akvaryumlarda beslediğimiz çoğu diğer türlerin aksine Lepistesler mevcut varyasyonların insanların müdahalesi ile çaprazlaması sonucunda elde edilir (doğal ortamında fonotip ve genotipde geçirdiği mutasyonlar haricinde) .Tür elde etmedeki amaç çıkan yavruların gövde rengi,kuyruk rengi ,kuyruk şekli,vucut şekli,üst kuyruk şekli gibi özelliklerinin kontrol altına alınmasıdır . Kontrol altına alınıp üretilmesi tasarlanan fenotipdeki balık uzun zaman içerisinde tekrar ve tekrar eşleştirme ile fenotip stabil hale getirilir. Stabil hale gelen tür düzenli olarak aynı yavruları vermeye başlar.Görünüşte bir denk getirdim mi iş biter gibi görünse de aslında çok uzun zaman,emek ve maliyet gerektiren bir çalışmadır.

Lepistes Varyeteleri

Ana Renkler(Base Colors):Lepistes üzerindeki ana renkler sınıflandırılmıştır.Bunlar Gri,Sarışın,Altın Rengi,Mavi,Pembe,Albino,Beyaz,Gümüş ve Krem dir
    Ön ve arka gövde rengi,kuyruk rengi gibi özelliklerine göre birçok adlandırılmış tür vardır ve çoğalmayada devam etmektedir.Mevcut olan türleri imkanım ve kapasitem yettiğince açıklamaya ve örneklemeye çalışacağım.

Gövde renklerine göre sınıflandırmalar:
    Yekpare Renkliler(Solid colors):Vucut renginin tamamı yada tamamına yakını aynı renkdedir. (Full Red, Full Black vs.)

Smokin Lepistesler(Tuxedo):Arka gövde(Caudal Peduncle) rengi siyah,çoğu zaman maviye calan renkde olur.Siyah olanları kimi otoritelerde Yarım siyah(Half Black),siyahlık gövde önüne doğru daha fazla uzanıyorsa ¾ siyah olarak ayrı bir tür olarakda adlandırılır.

Yılan Derisi Lepistes(Snake Skin):İsmindende belli olacağı gibi vucudunun bir kısmı yada tamamına yakın bir bölümü yılan derisine benzer desenlidir.Snake Skin varyetesi,Tiger yada Leopar olarakda adlandırılır.

Moskov Lepistes(Moscow):Görüntü itibariyle Yekpare renklilere benzerler yani kuyruk ve gövdeleri tümüyle aynıdır.Moskov’lar farklı olarak bu renkleri kafaları ön üst kısımlarına kadar baskın bir şekilde gösterirler.Black,Blue,Gren,Purple bilinen türlerinden bazılarıdır.

Lepistes Varyeteleri

Kuyruk renklerine göre sınıflandırmalar:
    Tek Renk(Solid Tails):Kuyruğun tamamı hiçbir desen ihtiva etmeksizin tek renkdedir.Birçok varyasyonu vardır(Black,blue,red,green,white,neon blue,yellow,pastel vs.)

Çim desenli(Grass):Mavi ve Kırmızı türleri vardır.Bu renklerin aralarında küçük siyah noktalar vardır

Mozayık(Mosaic):Çim Desenliye benzer fakat siyah noktalar daha iridir.

Anlatılan tüm türler üzerinde zamanında oluşmuş bir mutasyon(novo mutasyon) neticesinde Ribbon ve Swallow olarak adlandırılmış 2 farklı fenotipe rastlanmıştır.
    Ribbon:Anal fin,Ventral fin ve bazen Dorsal fin’in normalden fazla arkaya doğru kılıç şeklinde uzar(Erkeklerde anal fin olmadığından Gonopdium uzar).

Swallow: Swallow özelliği gösteren Lepisteslerde Ribbondan artı olarak arka kuyrukda bölgesel olarak düzensiz uzamalar gözlenir.
    Bu açıklanan türler temel hatlarıyla mevcut olanların sadece bir kısmıdır.Açıklananlar haricinde standart olarak kabul edilmiş veya henüz kabul edilmemiş birçok tür bulunmaktadır.(Japan,Platinyum,Medusa,Glass,Metal,Flanigo Danser vs.)Bu türleri zaman içerisinde arkadaşların yardımlarıyla açıklayıp,örneklendirmeye çalışacağız

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2015
  2. serkan223

serkan223

arkadaşlar bu resimleri görüyorum imreniyorum..ama koskoca ankarada bunların 10 da 1 güzelini bulamadım..ahhh bulabilsem hiç affetmiyeceğim..nerde bulabileceğimi bilen varsa lütfen yardımcı olsun..çok güzel renkleri var bunlarınnn...

3. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Lepistes Varyeteleri

Aynen katılıyorum, hangi akvaryumcuya girsem hep aynı tür benzer balıklar... Hepsi aynı, hiç burdaki kadar güzel ve gösterişliler yok. Bende imreniyorum gerçekten, çok güzeller...
    Kız gibiler aşık olmamak elde değil :D

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Lepistes Varyeteleri

Bunlardan bir sürü var aslında tanesini 25-35 TL arası satıyorlar...

5. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Lepistes Varyeteleri

Paylaşım için teşekkürler Serdar abi, güzel bir konu olmuş ellerine sağlık.

6. serkan223

serkan223

Smokin Lepistesler(Tuxedo): arkadaşlar işte bu balığı uzun süre aradıktan sonra buldum ..muhteşem turuncu renkte...yakında foto koyucam..tabii becerebilirsem :)

7. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Lepistes Varyeteleri

Nerede buldunuz?
    Bende bulmak istiyorum :)
    Yerini söylerseniz çok sevinirim.

Sayfayı Paylaş