1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Lepistes Balıklarım Yavruladı :(

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde apemepa tarafından 20 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. apemepa

apemepa

İsim:
    Hasan ÇOMUK
    Arkadaşlar 3 lepistesimde aynı anda doğurdu ve 80 kadar yavru var 20cm falan boyunda yavruluğum var ve hepsini bunun içine koyup yarısı su içerisinde kalacak şekilde akvaryum üzerine sabitledim.şimdi sorularım olacak arkadaşlar bu yavrulukta durması yaşama şansını nasıl etkiler veya bundan sonra hangi adımları izlemeliyim.Arkadaşlar acil yardımlarını bekliyorum.

2. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Hasan gözün aydın olsun. Desene bir ay sonra akvaryumun cıvıl cıvıl olacak. Yavruluğu kurtardığı kadar suya sokarak su hacmini artır. Kısa bir süre yavruluk idare eder, yaşamasına yaşar diyelim fakat, yavruların daracık yerde gelişemezler.
    En kısa sürede yavru akvaryumu kurman, yada akvaryumunu daha fazla bitkilendirerek yavrulara müdahale etmemen gerek diye düşünüyorum.

3. apemepa

apemepa

İsim:
    Hasan ÇOMUK
    sağolasın abi vala bir geldi pir geldi yavrular 80 in üzerinde:) abi valla 3 5 gün böyle kalsın bi tane kuracam abi akvaryum yoksa bunlar bu halde bile zor sığıyorlar:(abi nasıl bişey kurayım malzemeler falan bi akıl versen.

4. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Acil olarak 20 litrelik su damacanalarının üzerini geniş yerinden kes, ısıtıcısını ve bir pipo filtreyi tak, elin genişleyene kadar al sana yavru akvaryumu.

5. apemepa

apemepa

İsim:
    Hasan ÇOMUK
    burda bi arkadaşta 30 litrelik akvaryum varmış kullanmadığı onu verecek gibi olmazsa damacana süper fikir:) abi pipo filtre mi yoksa bu üretim filtresi diye geçiyor ondan mı alayım bide ısıtıcı farkeder mi abi

6. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Küçük yavruları içine çekmeyecek, fazla sirkülasyon yapmayan, herhangi bir filtre. İsmi o kadar önemli değil. Yavru akvaryumlarında ısıyı sabit tutmak için ısıtıcı da şart.

7. apemepa

apemepa

İsim:
    Hasan ÇOMUK
    abi baktığım kadarıyla bu pipo filtreler hava motoru ile çalışıyor buna herhangi bir hava motoru taksak olur mu veya bunların gücü wattı falan var mı?

8. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Herhangi bir hava motoru. Ne kadar güçlü hava verirse o kadar iyi olur.

9. apemepa

apemepa

İsim:
    Hasan ÇOMUK
    valla hezamanki gibi çok yardımcı oldun abi en kısa zamanda işe koyulacağım fotoları eklerim abi çok sağolasın...

10. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    hasan balıklar biraz yavrulukta dursun, daha sonra akvaryum boyundan daha fazla olacak şekilde rafyayı al 15 - 20 parça olsun. sonra rafyaları ortalarından 2 veya 3 parçaya böl boyuna doğru, daha sonra bıçak yardımıyla rafyaları dibinden boyuna doğru çek ucunu kayaya bağla akvaryuma at. yavrular onun içinde saklanır. ben lepistes akvaryumunda öyle yapıyordum.

Ekli Dosyalar:

• d1vcd.jpg
      d1vcd.jpg
      Dosya Boyutu:
      20,6 KB
      Görüntüleme:
      2.207
    Alparslan bunu beğendi.
  11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    En ucuz ve sağlıklı çözüm...

veysel bunu beğendi.
  12. apemepa

apemepa

İsim:
    Hasan ÇOMUK
    o da aklıma geldi ama benim kılıçkuyruklar o rafyaları bile deler tam bir yavru avcısı yavruları ayırırken birkaç yavru düşürdüm tanka saniyesinde götürdü akvaryumda bol bitki kökler ve kayada var ama fayda etmiyecek gibi kısacası riske atmak istemiyorum yavruları.

13. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    plastik bulaşık tellerini de deneyebilirsin. onların yapısı daha sert. bir kaç tanesini birbirinin içine geçir yumak yapıp akvaryuma at. benim tecrübelerim bunlar. ben bu iki şekilde yapardım. anaçlarada müdahale etmezdim hiç, akvaryumum büyüktü kendi kendine doğal yaşamdaki gibi dönerdi. büyüyenler büyür, yenenler yem olurdu. doğadaki gibi.

Alparslan bunu beğendi.
  14. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Bulaşık telini hiç denemedim, fakat bir kaç yerde duydum. Rafya'yı zaman zaman bende kullanmak zorunda kaldım.
    Doğum esnasında YEM OLMAMIŞ, HAYATTA KALABİLMİŞ YAVRULAR için ideal olmasa da saklanabilecekleri bir ortam yaratır. (Yavruların büyük bir bölümü, doğum esnasında diğer akvaryum üyeleri tarafından canlı yem olarak tüketilir.) Bıçak veya benzer bir aletle bükümlü bir hale getirilen rafyalar, aynı zamanda, rafyanın büklümleri arasındaki yavrulara hızla saldıran büyük balıklar için, ölüm tuzağı haline gelirler. Rafyalar, artık yemleri, akıntı ile yüzen balık dışkılarını ve kopmuş bitki yapraklarını da büklümleri arasında barındırdığı için, sık sık temizlenmez ise, zamanla pislik yuvası haline dönüşürler. Benzer nedenlerden ötürü, En doğru yaklaşımın, sizin için yeterli balık sayısına gelene kadar, imkanlarınız varsa doğum akvaryumu, yoksa yavruluk. Sonrasında ise ayrı bir büyütme akvaryumu. Bu kadar balık yeter dedikten sonra ise, yavru saklanmasına elverişli bitkili bir akvaryum ve saldım çayıra metodu olduğunu düşünüyorum.
    Belirtmeden geçmenin yanlış olduğu inancıyla itiraf etmeliyim ki, rafya ticari amaçlı üretim yapan kişiler ve yeni başlayanlar arasında en yaygın kullanılan bir metot olma özelliğini korumaktadır.
    Ben sakıncalarını belirttim. Takdir sizindir.

veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş