1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Lepistes - Gambusya Melezlemesine Dair

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde MR_EREN tarafından 23 Ekim 2008 başlatılmıştır.

1. MR_EREN

MR_EREN

İsim:
    Eren Eroğlu
    Eskiden bu iki balıkla çeşitli melezlemeler yapmış birisiyim.Tecrübelerimi,bu işe yeni başlamış arkadaşlarla paylaşmakta fayda görüyorum.

1-)Her ikiside Orta Amerika-Güney Amerika kökenlidir.Ancak Gambusya, lepistesin üyesi bulunduğu Poecilia grubunun bir alt üyesidir.Bu nedenle Gambusya-lepistes melezlemesi yapıldığında,doğan yavrular genellikle fosforlu renklere sahip olurlar.(Özellikle erkekler)

2-)Gambusya,lepistese nazaran çok dayanıklı ve güçlü bir balıktır. 3 dereceden,30 dereceye dek her türlü suda yaşar ve parazitlere,hastalıklara karşı aşırı dirençlidir.Bu durum,melez yavrulara da geçer.Çoğu melez 18-20 derece soğuklara çok rahat karşı koyabilmektedir.

3-)Gambusya-lepistes melezlemesi yaparken mümkün olduğunca kendi ürettiğiniz ufak hacimli gambusyaları kullanınız.Çünkü gerek dişi gerek erkek gambusyalar,akvaryumunuzdaki lepisteslerin kuyruklarını parçalamaya meyillidirler.Ayrıca,doğadan yakaladığınız gambusyaları kati surette akvaryumunuza sokmayınız.Taşıdıkları parazitler ve hastalıklar ile lepisteslerinizin ölümüne neden olabileceği gibi,kendileri ufak tefek olsalar bile lepisteslerinizi yaralayacak,öldürecektir.

Ayrıca melez yavruların da bazen,normal lepisteslere zarar verdiği de olur.

4-)Gambusya-lepistes melezlemesinde,doğan dişi yavrular,yetişkin olduklarında genellikle çok iri olurlar.Öyle ki, boyları 4 cm'i rahatlıkla bulabilmektedir.Erkekler de ise bu durum tam tersidir.Normal bir lepistes erkeğinden daha ufak olurlar.

5-)Bir dişi gambusya,bir doğumda 80-90 yavru doğurabilmektedir.Bunda balığın yaşı ve boyu etkili olsa da,6 aylık dişi bir gambusya asgari 45-50 yavru doğurur.Bu durum,gambusya geni baskın melezlerde de aynen devam eder.

6-)Gambusya erkekleri,bazen hamile dişi lepisteslerin karnını parçalamaktadır.Tahminimce bunun nedeni,kendiniz yetiştirseniz dahi genlerinde bulunan yabaniliktir.Diğer bir deyişle, canlı yem isteğidir.

7-)Gambusya-lepistes melezlemesinden doğan yavruların diğer bir özelliği de,baskın üreme isteğidir.Özellikle,erkek melezler üç aylık olduklarından itibaren faal bir damızlık haline gelirler.Dişilerde ise bu durum,sık doğurganlık halindedir.

2. Assamite

Assamite

Ynt: Lepistes - Gambusya Melezlemesine Dair

Gambuşya benim bildiğim yanında balık barındırmaz lepistesle melezlenmeside çok zordur.Ancak yavru boyda iken aynı tanka alınırsa saldırmaya başlayana dek döl almış lepistes dişileri ile melezlenir erişkin boy gambusya ile lepistesi değil hiç bir canlı doguranı aynı tankta barındıramazsınız.
    Bahsettiğiniz canlıların resimlerini yollarmısınız cidden merak ettim.

3. MR_EREN

MR_EREN

İsim:
    Eren Eroğlu

Gambusya, canlı doğuran türleri arasında erkekleri en aktif olan türdür.Bunu birçok canlı doğurancı bilir...Öylesine aktifdir ki, kılıçkuyruk dişisini dahi döllemeye çalışır...

Benim faydalandığım, Gambusya'nın daha az saldırgan olan diğer türü (Latince adı şu an aklımda değil...Gri tonlar daha belirgin olan Gambusya)...

Döl almak istiyorsan size tavsiyem, Gambusyalar arasında en az saldırgan ve ufak olan erkeği seçin ve en iri dişi lepisteslerinizin arasına koyun.

Fotoğrafları yollama imkanım yok.Çünkü bu melezlemeyi 12-15 yaşlarım arasında yapmıştım...

4. Assamite

Assamite

Türkiyeye devlet tarafından sokulan baskın tip gambusya, gambusya affinistir.
    Barındıkları akvaryumda kuyruktan başlar balık ölümüne dek sonlanan eylemlerde bulunurlar bu balıktan melez aldığını söyleyen 2 kişi gördüm bu güne dek biri sizsiniz diğerininde muhtemelen yukarıda anlatılan yöntemde melezleyebildiğini düşünüyorum.
    Melezlenme başarıldığı taktirde yukarıda bahsi geçen dayanıklılık bağışıklık gibi konuların gen aktarımı söz konusu olabilir.Bu konuda bir kaç denemem boşa çıktı elimdeki gambusyaları pufferlarla aynı tanka aldım ki puffer saldırgan ve dişli bir balıktır gambusya dişileri pufferı bile öldürdü .
    Ek olarak sudan çıkarıldıktan sonra 1,5 saat kadar yaşar gambusya.

5. MR_EREN

MR_EREN

İsim:
    Eren Eroğlu

Konuyu derinlemesine tartışmak şart oldu sanırım.

Gambusya balığı sudan çıkarıldıktan sonra sözcüğünü anlayamadım...
    Birkaç balık dışında hiçbir balık zaten sudan çıkarıldıktan sonra,susuz ortamda yaşayamaz...

Ama eğer bulunduğu ortamdaki suyu söylüyorsanız, 1.5 saat çok az olur.
    Daha fazlasını bile yaşıyor...

Örneğin başka bir şehirdeki akvaristin kendi ürettiği Gambusyalardan satın aldım ve kargo ile gelen Gambusyalar sorunsuz geldi...
    Fethiye'nin yaz sıcağı ile 2-3 ay yaşayıp öldüler...

Baskın tip Gambusya Affinis olabilir ama Türkiye'de sadece Gambusya Affinis D.S.İ tarafından bırakılmadı.Diğer türleri de bırakıldı...

Melezlenemez diye inat etmenizi anlayamadım.
    Gayet güzel melezleniyor.
    Bunu benden başka yapan ve internette de belirten bazı canlı doğurancılar mevcut.

Ben size benim uyguladığım ve başarılı olduğum taktiği, belirttim.
    Siz anlattığım en basit melezleme yönetiminden ayrı olarak, dişi gambusya-erkek lepistes melezlemesi de yaptım.

Eğer siz başarısız olmuşsanız, bunun suçlusu ben değilim veya başkası da değil.
    Bu nedenle burada inatla MELEZLENEMEZ diye dile getirmeniz biraz enteresan olmuş...
    Neden bu ısrar da bulunduğunuzu tam olarak anlayamadım...

Kaldı ki, Lepistes ile Gambusya aynı türün üyeleri ve melezlemeleri en basit olan türlerdendir...

6. Assamite

Assamite

Sudan çıkarıldıktan sonra demek yani yakalandığı andan itibaren.Melezlenemez demedim sadece bunun zor olduğunu basit karakteristik özelliklerini örnek vererek anlattım.

Başkalarınca kaleme alınmış makaleleri, makale sahibi olan kişilerin izni olmadan sitemize aktarmak yasaktır

İkisi her halukarda aynı özellik taşıyan aynı karaktere sahip canlılardır.(lepistes ve Endler) gibi.Yani aynı derece yırtıcı ;) .
    Amacım fikir alışverişi idi sizi gerdiysem kusuruma bakmayın.

7. MR_EREN

MR_EREN

İsim:
    Eren Eroğlu

Sitemizde izinsiz, kaynaksız, kişilerin haberi olunmadan akvaryuma dair makale aktarmak yasaktır.
    Mesajınız bu nedenle düzenlenmiştir.

Beni geren birşey yok.Gerilmeme neden olacak birşey de yok, benim açımdan...
    3-4 sene boyunca uyguladığım melezlemelere dair tecrübelerimi canlı doğurancı arkadaşlarla paylaşmak beni niye gersin ki :)

Yazdığım yazıya inatla karşı çıkmanızdan kimin gerildiği ortada sayın Assamite...

8. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Eren Hocam,

Dişi gambusya - erkek lepistes mi?
    Dişi lepistes - erkek gambusya mı?
    Sizce hangi çiftleştirmeyi denemek daha olumlu olur?
    İkisini de denemişsinizdir. Hangisi daha zor, hangisi daha kolay olur hocam?

Genetik olarak dişi lepistes ve dişi gambusya ile erkek lepistes ve erkek gambusyayı kıyasladığımızda hangilerinin karakterleri daha baskın bir fikriniz var mı? Yukarıda da yazdığım muhtemel iki çiftleştirmede, doğan yavruların fenotipine gambusyanın mı yoksa lepistesin mi özellikleri daha çok yansır?
    Biraz fazla soru sordum galiba, kusura bakmayın hocam. Gambusya bulabildiğim takdirde ben de denemek istiyorum, kafama takılan her soruyu sorayım dedim...

Saygılarımla...

9. MR_EREN

MR_EREN

İsim:
    Eren Eroğlu

Türker, ilk denemelerini döllenmemiş en iri dişi lepistes ile en ufak erkek gambusya arasında yap. Yalnız bu noktada, erkek gambusyanın çiftleşiyor olmasına dikkat et...

Yaparken sana diğer önemli tavsiyem, dişi lepistesin kuyruğunun renkli olmamasına dikkat et.Yoksa erkek gambusya, dişi lepistesin kuyruğu baya bir parçalayabilir.

Gambusya geni, tüm melezlemelerde daha baskın (Saldırganlık, hastalıklara ve olumsuz şartlara dayanıklılık).
    Özellik olarak ise, erkek lepistesin vücudunun az renkli ve fosforlu renklere sahip halini düşün.

10. Assamite

Assamite

Tebrik ederim muhteşem bir melezleme. :hepiniziseviyorum:

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Selam,
    Biz akvaristler;
    Eski olan arkadaşlar, akvaryumlar kurarlar, tür değiştirir sürekli arayış içerisinde olurlar. Öyle ya sonu olmayan bir deniz. İnternet yokken esnafta buluşulur sohbet edilir hatta tartışılırdı. Ramazan akşamları esnaf abilerimiz çayı demler bizi beklerdi. Birisi bir türün olmadığından yakınırken, diğeri çocuk oyuncağı olduğundan söz eder, bir birimizle dalga geçerdik. Ama sonunda hep biz kazanırdık.

İnternet ortamında çok eski sayılmam. Ama denemeyi , üretmeyi, zoru kolay yapmayı severim. Birilerinin olmayacağını iddia ettiğini başarmak, benim bu hobideki zevk aldığım duyguların başında gelir.

Ama malesef, internet ortamında yapılan tartışmalar bize bir şey kazandırmıyor. Elbette düzeyli tartışma olmalıdır ve doğrusu bazen böyle bulunmalıdır. Lepistes balıklarını akvaryumcularda görünce severim, besleyene saygı duyarım, ancak hiç bir zaman beslemedim. Ama malesef en çok tartışılan balık türü olduğunu görmemize ramen, hiç bir ilerleme alınamamış, Uluslar arası kabul ve hayranlık uyandıracak hiç bir varyasyonu da üretilememiştir.

Bunun sebebi yoksa, gerçek anlamda bir renk varyasyonunu üretmeye çalışmak yerine, isim statü, çıkar peşine koşmayı tercih etmemiz olabilir mi ?

Bir palatform kurmak zor değilmiş, bunu açık açık ifade edebilirim. Bir kişi hobiye yıllarını, gönlünü vermiş ise, aslında forumun, platformun başarılı olması umrunda da olmuyor. İnsan içinden yıllardır yapılamayanlar , üretilemeyenler burada bu platform altında üretilsin, başarılsın istiyor. Her yeni açılan platformu çakma forumlara, taklit forumlara benzeterek, gecelerini gündüzlerini hiç bir getirisi olmayan bir yere harcayanların emeklerini, bu kadar basite indirgemek yerine, yapılan işin yanlışlığını ortaya doğrusunu anlatarak koymanın erdemini anladığımızda... LEPİSTES'in değişik renk varyasyonlarının üretilebilmesi mümkün olacaktır...

Saygılarımla...

12. Assamite

Assamite

Doğrularımız sudan bahanelerle silinmezse gerçek ve bilimsel sonuçlara ulaşmamız mümkündür.Yazılanlarda kaynak belirtildiği sürece hiçbir akviristin buna itirazı olmaz.Ama kurallar lastik gibi sündürülebilir düzeyde olduğunda bu sonuçlar ortaya çıkar.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aslında bu konuda haklısınız. Evet kaynak belirtilirse paylaşımlar yapılabilir. Ancak, takdir edersiniz ki, makale sahibi çıkıp benden izin alınmadı derse, bu mesajı paylaşan siz üyelerimizde en az bizim kadar zor durumda kalabilirsiniz. Biz bunu istemeyiz. Kendimize ait bir içerik oluşturma çabasındayız, bize bu konularda aslında en büyük yardım sizlerden gelecek. Çünkü bir diğer hobi adına kurulmuş faydalı bir platformla aynı bilgileri içermek, hobiye çok fazla katkı sağlayamaz diye düşünüyoruz. Elbette konuyu aydınlatması açısından küçük bölümleri bazen kullanılabilir.

Aslında yaptığınız paylaşımın ne olduğunu tam bilemiyorum. Ancak bir hata varsa, tekrar paylaşabilirsiniz.

Saygılar...

14. MR_EREN

MR_EREN

İsim:
    Eren Eroğlu

Doğrularımız sudan bahanelerle silinmezse gerçek ve bilimsel sonuçlara ulaşmamız mümkündür.Yazılanlarda kaynak belirtildiği sürece hiçbir akviristin buna itirazı olmaz.Ama kurallar lastik gibi sündürülebilir düzeyde olduğunda bu sonuçlar ortaya çıkar.

-------------------------------------------------------

Kaynak benim...
    Eren Eroğlu...
    11 senelik akvaryum geçmişim, tecrübelerim, yaşadıklarım...

Mesajınızda sadece makale silindi.
    Site kuralları çerçevesinde !

Sitemizde kaynak kişilerden izinsiz makale yayınlamak yasaktır...

15. Assamite

Assamite

Canlı doğuranlar suda bulunan spermleri bünyesine alabilen balıklardır. Bu nedenle illaki dişi balıkların erkek balıklar ile çiftleşmesi gerekmez. Erkek balıklar dişilere yanaşır ve spermi onlara doğru püskürtürler. Bu sayede dişi daha kolay spermi bünyesine alır.

Ancak hiç erkek balık ile karşılaşmamış yani bünyesine döl almamış bir dişi lepistesi daha önce erkek lepisteslerin olduğu bir akvaryuma koyarsanız. O balık erkek balık olmasa bile hamile kalabilmektedir.

Bu durumda işte size basit ve etkili bir yöntem...

Öncelikle bize lazım olanlar;

Bir akvaryum ve akvaryumu ikiye bölmek için bir separatör... Tabi gambusya ve lepistesleride unutmamak lazım bu durumda

-Akvaryumu sinek telinden yapılmış separatör ile ortadan ikiye bölün
    -Bir tarafa dişi gambusyaları koyun ama yeni palazlanan daha önce bünyesine döl almamış balıklar olsunlar...
    -Diğer tarafa ise erkek lepistesleri koyun...

Bir süre sonra erkekler sinek telini etrafında gezmeye başlayacaklardır... Oradan diğer tarafa doğru yakındaki gambusyalara saldırıya geçecek ve spermlerini boşaltacaklardır. Gambusya dişileri ister istemez bu lepistes erkeklerinin suya bıraktıkları spermleri bünyelerine alacak ve hamile kalacaklardır...

Dişi balıkların ilk doğumlarında kırma yavrularınız olacaktır...

*Dişi balık bir kez dahi olsa kendi erkeğinden döl alırsa o andan intibaren kendi türünden balıkları doğracaktır... Kesinlike ve kesinlikle hiç döl almamış olması gerekiyor...

Yazan:Can Bakır
    Kaynak:İSAC
    Link:http://www.akvaryumkulubu.org/vbulletin/showthread.php?t=46431

Sanırım uygun Yazan ve Kaynak var.

16. Fatih fatih1

Fatih fatih1

İsim:
    Fatih
    Bu balıkların yavrusunu alan varmı konu çok eski yalnız ben dört aydır bununla uğraşıyorum dört adet dişi gambusyam var bunları yakaladım bir ve ikinci yavrularini aldım bakıyorum ikinci yavrulari doğmadan erkek lepisteşler ile ciflesme sağladım dört adet erkek lepistese bir dişi attım ikinci yavruları oldu şuan üçüncü kez doguracaklar. Tahmini 2.5 hafta sonra yavruluyacaklar.

Sayfayı Paylaş