1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Lepistes karnındaki yarılma(Fotoğraflı)

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde Yunus A tarafından 22 Kasım 2008 başlatılmıştır.

 1. Yunus A

  Yunus A

  Mesajlar:
  34
  İsim:
  Yunus ARPAÖZÜ
  Merhaba arkadaşlar;
  Yaklaşık 4 gün önce aldığım 5 lepistesten 1 tanesinin karnı 2 günde resimlerdeki hali aldı.
  Forumlardaki araştırmalarımdan hastalığın kesin ne olduğunu anlayamadım.
  Akvayumumdaki diğer balıklar çok sağlıklı ve hiç bir hastalık geçirmediler daha önce.
  Su değerleri su ısısında hiç bir problem yok.
  Balığımın karnı bu haldeyken bile çok rahat hareket ediyor yem yiyor.
  Sizce hastalık nedir?Nasıl tedavi edilir?
  Yardımlarınız için teşekkür ederim.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 2. DuncaN

  DuncaN

  Mesajlar:
  211
  Ynt: Lepistes karnındaki yarılma(Fotoğraflı)

  Genel olarak yaralanmalara karşı edilen tavsiyeleri sizede yazmak uygun olur sanırım.
  Özellikle cichlid gibi sert veya orta sert balıklarınız varsa yaralanmalara hazırlıklı olmalısınız. Genelde yaranın enfeksiyon kapmaması için kullanabileceğiniz en doğal ve yan etkisiz ilaç tuzdur. Yara çok derin değilse tuzu ekledikten sonra yaranın kendiliğinden iyileşmesini bekleyin. Yüzgeçler ısırıldığında da aynı yolu izleyin. Zaten bu tür balıklar bölgesel olduklarından bölgelerine giren her türlü yabancıyı ısırma eğilimindedirler, en kolay ısırılan yerler de yan yüzgeçler, kuyruk, ve anal yüzgeçler. Bu tip yaralanmalar zaman zaman meydana geliyorsa ve balık canlılığından birşey kaybetmemişse normal olarak karşılayın. Yara derin veya büyük olabilir, fakat balık streste olmadığı müddetçe uzun sürse de kendiliğinden kapanır. Yüzgeçleri ve yaralanmış bölgeleri sık sık pamuk oluşumlar ve kırmızı şeritler için kontrol edin.

  Öyle bir durum varsa Yüzgeç Erimesi bölümüne göz atın. İltihap kapmasını önlemek için balık elle tutulacak kadar büyükse bir pamuk vasıtasıyla yaranın üzerine mercurochrome bazlı bir ilaç veya tentürdiyot sürebilirsiniz. Yara size fazla derin geldiyse ayrı bir tanka alıp 10 litreye 1 damla metilen mavisi veya malachite yeşili damlatarak balığa duruma göre 2 veya 3 gün tedavi uygulayın, böylece balığınızın hem kafası dinlenmiş olacak hem de yaranın enfeksiyon kapma riski azalmış olacaktır.

  Eğer balığınız sürekli saldırıya uğruyorsa, bir köşeye sinmişse, strese girmeye başlamış demektir, bu durumda yapılacak tek sağlıklı iş onu tanktan çıkarmaktır. Saldırılar genelde durmaz, daha çok artarak devam eder, bu genelde balığın tanktaki diğer balıklara oranla daha sakin karakterli olduğunu ve onlarla başa çıkamadığını gösteriyor. Sakin bir balığın farklı bir türden olması gerekmez, çok sert bir türün de sakin yapılı fertleri olabilir.
   
 3. bmehmetyavuz

  bmehmetyavuz

  Mesajlar:
  301
  Ynt: Lepistes karnındaki yarılma(Fotoğraflı)

  Yunus Bey geçmiş olsun. Çetkiğiniz fotoğraflar bulanık çıktığı için net bir fikir sahibi olunamıyor. Ancak ifadelerinizden ve fotoğraflarınızdan anlaşılabildiği kadarıyla akla iki sebep geliyor. Birincisi deri ülseri ikincisi deri kanseri. Deri ülserinde deri oyuluyor ve iç organlar dışarıya çıkıyor. Deri kanserinde ise önce çıkıntı şeklinde bir oluşum oluyor daha daha sonra yarılıp(patlayıp) iç organlar dışarıya çıkıyor. Fotoğrafınızda görünen siyah oluşum balığın bağırsakları mı? Ama sonuçta her iki hastalık içinde şuan itibariyle birşey yapılabileceğini zannetmiyorum! Geçmiş olsun.
  Saygılar, keyifli paylaşımlar...

  Deri ülseri:
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 4. Yunus A

  Yunus A

  Mesajlar:
  34
  İsim:
  Yunus ARPAÖZÜ
  Ynt: Lepistes karnındaki yarılma(Fotoğraflı)

  İlginize Teşekkür ederim.
  Fotoğrafta görülen balığın bağırsakları sanırım.
  Sanki iç organları dışarı çıkmış gibi şu anda.
   

Sayfayı Paylaş