1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Lepistes Tür? ve Hamilelik hakkında yardım

Başlığı 'Tür ve Cinsiyet Belirleme Portalı' kategorisinde nightsun33 tarafından 1 Haziran 2011 başlatılmıştır.

1. nightsun33

nightsun33

İsim:
    Adem YURTOĞLU
    selam değerli arkadaşlar. Japon balığı besliyorum arkdaşların ve akvaryumcuların önerisi ile canlı doğuranları da beslemeye başladım. fakat bir kaç sorum var. ilk önce elimdekiler ;
    1 - 75 x 35 x 38 h büyük akvaryum ( japon balığı ) iç filtre ve hava motorlu
    2 - 60 x 30 x 30 h küçük akvaryum ( damızlık japon balığı ) iç filtre ve hava motoru
    3 - fanus
    4 - 2 lapistes 1e 1d

arkdaşlar elimdeki olanlar bunlar japonları bırakıp canlı doğuranlara geçiş yapacam ama biraz zaman alacak ( maddi açıdan ). elimde fazladan akvaryum olmadığı için bir arkadaşımın boşta duran fanus unu istedim.

lepistes in beslenmesi ve şartları ile ilgli forumdan gereken bilgileri detayı ile inceledim. diğer hobici arkadaşlar gibi bende fanusta balık beslenmesine karşıyım. lepistesler için temiz suya ve havaya ihtiyaç olduğunu öğrendim ve üstteki sistemi uygulamaya başladım. sistem i kendim çizdim.

resim : akvaryumlarımda filtre içerinde gerekli olan filtre malzemelerini kullandığım için ve 2 günde 1 dip çekimi yaptığım için akvaryumlarımın suları sürekli temiz ve berrak. büyük akvaryumdan hava hortumu ile ( muslukla kontrollü ) fanusa sürekli su akacak. hortumun bir ucu büyük akvaryumun içerisinde diğer ucuda fanusun içinde vantuzlarla sabitledim. Fanusu küçük akvaryumun seviyesine getirdim ( akvaryuun su yüksekliği fanusun su yüksekliğinden 3-4 cm aşağıda olacak şekilde )diğer bir hortumla fanustan küçük akvaryuma muslukla kontrollü bir hortum sabitledim. musluk ile su hızını çok yavaş olacak şekilde ayarladım. yani üstteki akvaryumdan sürekli su fanusa iniyor fanustan da küçük akvaryuma. küçük akvaryumun musluğunu kapattığım zaman fanus 2 günde taşırıyor. fanusa sürekli filtreden geçen temiz su geliyor. aynı zamanda hava motoruna bağlı bir hava taşı ile hava da veriyorum. arkadaşlar bu şekilde kullanmamın bir skıncası olur mu ?

geçici olarak bu şekilde kullanmayı düşünüyorum. yaklaşık 1 ay sonra damızlık japonları çıkarıp yerine lepistesleri ekleyeceğim. tabiki bitkili olacak. şu anki hali bitkisiz ve kum taş vs hiç bir şey yok.

aşağıdaki resimlerde lepisteslerin fotoğrafını çektim. akvaryumcu 1 e 1 d olduğunu söyledi. ithal olmadığını ve mersin den bir arkadşından aldığını söyledi.

Türlerini bilmiyorum. dişi balık için 15 gün sonra yavru çıkar dedi.sizce doğru söylemişmidir.

dişi balığım hamile mi ? hamile ise 15 günlük varmıdır? ( anüs bölgesinde siyahlık var ve erkek lepistese göre çok şişman )

NOT: fotografları cep teefonundan çektiğim için tam net değil.

SAYGILARIMLA ....

2. penqun

penqun

İsim:
    Haktan KAYACAN
    Cevap: Lepistes Tür? ve Hamilelik hakkında yardım

Adem abi 15güne kadar balığınız fanusta dayanmaya bilir,yani ölebilir. ( erkek lepistese göre çok şişman )demişsiniz.Erkek balığa göre lepistesler daha iri yapılıdırlar.Bu normaldir.Japon akvaryumunuz kaç cm?Akvaryumunuzu cam yardımıyla yada vb.yle ortadan 2'ya ayırsanız yarısına japonları yarısına lepsitesleri koyabilirsiniz.
    Resimdeki gibi:[​IMG]

3. kül-tigin

kül-tigin

İsim:
    Osman Kağan BARIN

Japonlar için bişey söyleyemem(çünkü çok kısa bi süre besledim)ama lepistesin biri dişi biri erkek ayrıca vahşi ırk lepistes veya endler karışımı da olabilir.Dişi balık hamile on beş günden önce yavrular.(Gerçi elpistesin ne zaman doğuracağını kestiremessiniz.Ama doğumdan çok kısa bir süre önce balığın anüs bölgesinde üçgenleşme olur.Dikkatli bakmanız lazım ama.)bu arada o balıklar asla fanusta yaşamazlar...

4. Dergi ArÅŸivi

Dergi ArÅŸivi

İsim:
    Berk öz

Benim de sorum var benim 4 adet lapistesim var ikisi dişi ikisi erkek dişiler doğrucak heralde nasıl doğrur neler yapmamız gerekir bilgi verirseniz sevinirim

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Adem selam,

Sistemi çok güzel çizmiş ve aktarmışsın aslında ama sakıncası yok denemez. Çünkü her ne kadar vana kontrollü olsa da aynı oranda su gelmez. Elbette taşırma süresini hesaplamışsın ve müdehale edilerek önlem alınabilir ama ilginç bir fikir gibi geldi bana. Lepistesler dayanamaz değil şartlara çünkü ana tankın suyu devridaim oluyor.

Çok daha sağlam bir sistem deneyebilirsin. Mesela çok basit şekilde üstteki akvaryumda Lepisteslerine bölme ayırabilirsin sineklik teliyle.

Yavruluklar var hazır olarak onlardan alabilirsiniz. Çok farklı yöntemlerde var ancak doğum süresi belli olmayan durumlarda yavruluk en güzelidir. Sözünü ettiğim yavruluklarda yavrular yavruluğun alt kısmına dar alandan düşüyor ve anne yukarda kalıyor, bu sayede yavruları olası yemesinin yanına geçiliyor ve elbette diğer balıklardan da korunmuş oluyor. Ancak doğum sonrası yavrulukta durmamaları gerek çünkü alan müsait değil, daha geniş tül veya pleksi yavruluğa aktarılmaları gerekir.

6. Yasin K.

Yasin K.

Yer:
    kayseri
    İsim:
    Yasin Kulak

berk kardeşim eğer dişi lepisteslerin doğumu yaklaşmışsa ayrı bi yere ayır ve içine rafya ipi koy yada annenin geçemeyeceği fakat yavruların düşeceği kendince bi yavruluk hazırla ayrı bi doğum akvaryumuna koy sıcaklığı 30 a kadar yükseltebilirsin fazla sirkülasyon olmasın akvaryumunda çok kısa sürede firesiz yavru alırsın

Sayfayı Paylaş