1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Lepistes yavruları bakımı hakkında...

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde Silahşor tarafından 16 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Merhabalar...

3 lepistesim hamile, ne zaman doğuracaklar bilmiyorum ama sanırım yakın zamanda doğuracaklar...

Benim akvaryumumda hiç bitki yok.
    50 lt akvaryumum ve sadece bir küp var ortada (testi eklinde).
    Bazı yerlerde hamile dişiyi ayırmamak gerektiğini, yavrulardan bir kaçını yediklerini ancak daha sonra alışıp ellemediklerini birlikte yaşadıklarını okudum.
    Ama dediğim gibi benim akvaryumumda hiç bitki yok, benim balıklar aç gözlü çıkar da yavruların hepsini talan ederse ne yapacağım bilmiyorum. :)

Sizce de yavuları akvaryumdan ayırmamalı mıyım?

Ayrıca bitki alsam fiyatları hakkında bilgi verebilir misiniz ortalama... Daha önce hiç bitki almadığım için bi fikrim yok... Ve akvaryumcudan da kazık yemek istemiyorum :) Ön bilgim olsun...

Ve bir diğer sorum ise, yavruları ayırabileceğim küçük bi akvaryumum var. Gerekirse ona ayırabilirim.
    Ama ayıracağım zaman o akvaryuma yeni dinlemiş su mu koyayım yoksa ana akvaryumdaki sudan mı koyayım?
    Ama sadece tek ısıtıcım var... İki akvaryuma da ayrı ayrı ısıtıcı gerekir değil mi?

Ve :) yavru balıklara yumurta sarısı verildiğini biliyorum. Onun haricinde normal pul yem atsam onu yerler mi? Yemezlerse ne ile besleyeyim?

2. HeRo_57

HeRo_57

Ben 25ltlik küçük bir akvaryumda lepistes besliyorum yavruladılar yavruları hiç ayırmadım ama benim tankım bitkili oldğu için yavrular bolca saklanacak yer buluyorlardı. Ben ayırmadım ama sizin balıklarınız ne yapar bilemem.

Bitkiler çeşit çeşittir alacağınız bitkiye göre ve bulunduğunuz ile göre fiyatlarda değişir ondan fiyat konusunda bişey söyliyemiyece.

İkinci bi akvaryumunuz varsa su değerleri ve şartları aynı olması en iyisidir bu yüzden büyük akvaryumdan diğerine su aktarın geriye boşluk kalırsada dinlenmiş su ile doldurun.
    İkisinede kesinlikle ısıtıcı gerekir mutlaka ikinci bir ısıtıcı alın.

Ben yavrulara özel bir bakım yapmadım akvaryumdaki alglerle ve dibe düşen yem artıkları il beslendiler. Biraz irileşincede anaç balıklarıma verdiğim pul yemden yemeye başladılar.

3. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Yavru balıklarınıza saklanacak yer yoksa yem olmaları kaçınılmazdır. Ufak akvaryumunuza aynı şartlar sağlandıktan sonra daha iyi olur, yok illede anaçların yanında kalsın derseniz, pastanelerin kullanmış oldukları renkli rafya dan bir bıçak yardımı ile bolca kıvırcık yapıp akvaryumun içine sabitlerseniz yavrulara saklanma yeri sağlamış olursunuz.

4. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses

Peki 50 lt lik bir akvaryuma uygun, mütevazi bir bitki var mı önerebileceğiniz?

Ayrıca ışıklandırmam normalde daldırma. Ama ben daldırma balıklara zarar veriyor düşüncesiyle (akvaryumun için fazla ışık yaydığı için balıklar rahatsız oluyor) kapaktaki bölmeye koydum. Yani daldırma olarak kullanmıyorum.
    Işıklandırmanın bitkiyle alakası varsa diye söyleyeyim dedim...

Önerileriniz varsa çok sevineceğim...

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Hakan kardeşim, tankını bitkilendirme konusu sırf aydınlatma ihtiyacı değildir. Bitki gereksimleri arasında, taban kumu, filtre, aydınlatma, vs gibi tankını hazırlaman gerekir.

Bunları hazırladığın takdirde tankını bitkilendirebilirsin, bitkiler hakkında fikir edinmen için portal bitki rehberine göz atmanı tavsiye ederim....

http://www.akvaryumportali.com/forum/portal-bitki-rehberi-b121.0/

6. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses

Şöyle bi göz attım ama sandığımdan zor bir süreçmiş... :)

Mesela bazılarında uygun taban malzemesi olarak ince çakıl, dere kumu yazıyor.
    İnce çakıl derken, bildiğimiz ufak parçalı akvaryum kumları oluyor mu?

Ayrıca melesa bitkinin ihtiyacı olan taban malzemesi bütün akvaryum tabanında mı olacak, yoksa, bir bez parçasının içine gerekli malzemeler koyulup bitkinin kökünü de buraya dahil edip bağlarayarak tabana mı koyulacak?

Örneğin Buradaki Rotala Rotundifolia isimli bitkiyie bakabilmek için bütün akvaryum tabanına ihtiyacı olan kum vs. yaymak zorunda mıyım yoksa dediğim gibi bir bez vb. şey ile mi olacak...?

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Günümüzde içeriği zengin bitki kumları bulunmakta, Eğer nano tank diye adlandırdığımız ufak hacimli ve gereksimleri minumum seviyede bir tank kurulumlarında taban malzemesi zengin olanlar tercih edilmelidir. Bunun için bitki toprakları, göbreli hazır harışım toprakları koyarsanız daha iyi olur, tabi bunlar size extra maliyet getirecektir.

Genelde bu gibi tanklara dere kumu kullanıp daha sonrada taban gübresi ile takviye edenler var, buda bir seçenek, ve ucuz yollu.

Sorunuz ise bir torba nın içine değilde komple tabana sererek üzerine kum döşemektir.

Tabiki sadece taban ile bakılmıyor bitkilere......

8. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses

Anladım...
    Şimdilik bu işten vazgeçtim... :) Ta ki bi iş bulup maliyet sorunum olmadan ki en kısa sürede bi işe girmeyi düşünüyorum okulumla birlikte götürebileceğim :)

Gecenin bu saatinde gittim pastanelerden rafya istedim :D
    Biraz buldum, 10 metre kadar kırmızı, 5 metre kadar da sarı rafya aldım :)
    Sıra geldi bunları şekle sokup akvaryuma yerleştirmeye.
    Dipte durmaları için ne kullanabilirim?

9. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses

Ya bunları akvaryuma uygun şekle nasıl sokacağım bunun yolu yöntemi nedir yapamadım ben bunu :) :) :)

10. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Bir bıçak yardımı ile kıvırcık olana dek çek ortadan ip ile bağla.

11. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses

vauv son derece güzelmiş bu :)
    Ben suyun dibine tutturulacak sanıyordum, üstüne de oluyormuş, daha kolay o zaman.
    Teşekkürler yarın yaparım bunu artık...

Peki akvaryumcularda, akvaryum tabanına koymak için plastik bitkiler vardır sanırım, bunlardan kullansam işe yarar mı onlar da...?

12. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Ben plastik yapay dekorları tasvip etmiyorum kendi adıma. Bol gözenekli salınım yapmayan kaya koyabilirsiniz.

13. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses

Anladım.
    Peki son bir şey daha sorayım (umarım son olur :D)
    Bu resimdeki kadar kıvırcık olursa balıklar içinde kalırsa ne olacak? O tehlike yok mu?

Ve bu resimdeki gibi yaptıktan sonra yavruları ayrı bir tanka falan almayacağım.......?

14. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses

Merhaba, bir soru daha soracağım :)
    Cevaplarsanız sevinirim...

ben bu rafyayı yaptım.
    Ancak bunu suyun dibine mi tutturayım yoksa resimdeki gibi suyun üstünde mi olsun?
    Yavrular bulamazsa diye aklıma takıldı da...
    Hangisi daha iyi olur?

15. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Fark etmez bir suyun dibinde kalmasını istiyorsan, bir vantuz yardımı ile arka veya yan cama tutturabilirsin.

Kafanı yorma yavrular bulur onu, yemleme yaparkende anaçlar haricinde raftanın üzerine doğruda yemleme yaparsan, yavrular yerinden çıkmadan yem yemiş olurlar.....

Hakan'cığım lütfen üyelik profil bilgilerinide tamamlarsan sevinirim.....

16. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses

Teşekkür ederim...

Tamam Murat abiciğim hemen :)

17. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses

Merhabalar, bir kaç yeni fikrimi sizlere sormak istiyorum.

Bu resimdeki gibi bir ortam yaratsam uygun olur mu? Balık burada da strese girer mi?
    Bulabilirsem o beyaz kabın biraz daha büyüğünü de alabilirim ben.

Bir diğeri ise, iğnenin ucunu ısıtıp 2,5 litrelik pet şişede ufak delikler açsam (yavruların çıkamayacağı büyüklükte), onu da akvaryuma yerleştirsem ve yavruları da o pet şişenin içine koysam olur mu?
    Hem sıcaklık sorun olmaz, hemde yem olmazlar...?

18. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Hakan kısa sürede yavruların büyüyünce pet şişe etkili kalmaz. Ha sen abi şöyle yenmeyecek boya gelsinler sonra akvaryuma salayım dersen o olur. Ama balıkların fazla yavru verirse o zaman yine sorun olacağı kanaatindeyim. En iyisi rafya...

Ayrıca örnek olarak gösterdiğin sistem de çok hoşuma gitti. Bence uygulanmasında herhangi bir sakınca yok.

19. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses

Zaten yenmeyecek boya gelince akvaryuma salacağım.
    O halde pet şişe ya da resimdeki sistemi kurabilirim.... Bunlardan birisini yaparım sanırım :)

Yine biri aklımı çeliyor, saz bitkisi al diyor bakımı kolay diyor ama pek niyetim yok bakalım bunlardan birini yaparım sanırım. Ama bu balıklarında doğal ortamları bitkili olduğu için de niyetim bozuk biraz, madem kolaymış bakımı alayım demiyor da değilim :) Neyse bakalım...

20. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses

Merhaba :)

Sizce resimdeki kadar rafya yeter mi?
    Yoksa biraz daha ilave edeyim mi?
    3 dişi hamile lepistes için bu kadar rafya...

Sayfayı Paylaş