1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Lepistes yavrularım büyümüyor

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde Toprak Akalın tarafından 8 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Benim lepisteslerim doğalı 3 ayı çoktan geçmesine rağmen hala 2-2.5 cmler. Renkleri güzel, normal fakat hala küçükler. Büyümeleri için ne gibi tavsiyeler verirsiniz?

2. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan
    Cevap: Lepistes yavrularım büyümüyor

Ben hiç lepistes beslemedim ve hiç bir bilgimde fazla yok sadece genel bilgilerini biliyorum. Bildiğim kadarıylada lepistesler fazla büyümüyorlar.Büyümesi için bir şey istiyorsan ne kadar büyük hacimli akvaryuma koyarsan o kadar çabuk büyürler diye biliyorum.Büyük bir hacim onlar içinde daha çabuk büyüme anlamında.

3. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Çok büyümediğini biliyorum ama normal boyutlara ulaşamıyorlar bile. Akvaryumun litresi yeterli (55).

4. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan

Akvaryum da kaç balık besliyorsun peki belki kalabalıktır akvaryumun içi ondan da olabilir.

5. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Sanırım ondan, 30-40 civarı (kardeşlerdir kendileri :D ) lepistes var.

6. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Büyük akvaryum olayını bende doğru sanırdım ama özel tür lepistes getirip üretip büyüten eski üyelerimizden Uğur abi (kinglepistes) ufak tanklarda bile yavru boylandırabilineceğinin bir sürü örneğini balıklarının fotolarıyla göstermişti.. Güzel havalandırılmış ve taze tutulan sularda birde canlı yem takviyesi yapıldığı zaman o balıkları tutamıyorsunuz.. Su piresi , artemiz , dilimlenmiş tubifex gibi...

7. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Havalandırma yetersiz sanırım. Daha doğrusu doğduğu zamanlarda yetersizdi. Yedikleri yemler kaliteli, ama daha canlı yem tadına bakmadılar. Doğranmış tubifeks deniyeceğim ama daha yeni novotabs aldım. Önce ledler geldikten sonra alcağım bitkilerimin kargo parası ve ondan sonra da gübre parasını ödedikten sonra canlı yem almayı düşünüyorum. :D

8. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Lepistesleri canlı yemlerle besle kesin ve etkili bir çözüm...

9. yasinakdag

yasinakdag

İsim:
    Yasin Akdağ

Kesinlikle canlı yem öneririm.

10. taygun

taygun Guest

Volkan'ın dediğine ben de kayılıyorum. Herşey temiz ortam ve iyi beslenmeden geçiyor. Kalabalık ortamlarda balık başına düşen temiz su az olunca balıklar küçük kalıyor. Bu durumda farkına varmadan faturayı akvaryumun ebatlarına kesiyoruz.

Alabalık çiftililerini düşünün. Balıklar havuzlarda alt alta, üst üste. Ama devamlı temiz su içinde yüzüyorlar.

11. Disturbed

Disturbed

İsim:
    Furkan

Evet benimkilerde büyümüyodu.Bende canlı yem ile besledim.

12. penqun

penqun

İsim:
    Haktan KAYACAN

Akvaryum'unun ısıtıcı derecesini arttır 27 derece olabilir.Hafta'da suyun %20'sini değiştir canlı yemle besle. Az ve sık sık besle.

13. Muhammet Bekci

Muhammet Bekci

İsim:
    Muhammet Bekci

Gerçekten canlı yem benim gözlemimde de hızlı büyümelerinde etken.
    Geçen hafta ilk artemia deneyimimi gerçekleştirerek besledim. Gerçekten hem renk konusunda, hemde büyüme konusunda bayağı bir gelişim gösterdiler.

14. frekaze

frekaze

İsim:
    Ahmet Yasar

Eğer balıkların büyüdüyse artemia kesmelisin faydası olmaz. 3 günde bir su çek (Ben hergün çekiyorum en az 10 litre neden dersen akvaryumda sadece 1000'i geçik dişi var). Değişik yemler kullan. Ben kendim yaptığım en az 10 çeşit yem sistemi ile hergün düzenli (arada bir düzensiz oluyor ) yem veriyorum. Sizde bu şekilde yaparsanız balıklarınızı büyütürsünüz.

15. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Ahmet bey,kendi yaptığınız 10 çeşit yem in tarifini yazsanız portaldaki arkadaşlarda bunları öğrense daha iyi olur bence.Hatta yem araştırma forumunda konu açıp bunu yazarsanız daha iyi olur.

Sayfayı Paylaş