1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Lepistes yavrularım hk. da yardım

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde tedbir tarafından 25 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. tedbir

tedbir

Herkese merhabalar öncelikle,
    Benim 1 ay 1 haftalık lepistes yavrularım var, 22 taneydi,3 tane kaybettim 19 kaldı.malesef ayrı bir akvaryumum olmadığı için biraz irice fanustalar şimdilik :(
    2 günde bir mutlaka dışkılarını çekiyorum,sularını havalandırıyorum. ve sera mikron ile günde 4-5 sefer azar azar yemliyorum, bugün ilk defa da haşlanmış ıspanak verdim..Çok yeni olduğum için birkaç şey sormak istiyorum;
    Son 4 günde 3 yavru kaybettim,şuanda hemen hemen yavruların yarısının dışkıları boylarını geçmiş arkalarında sallanıyor vaziyette,buyüzden yemlemeyi azalttım, bugün sadece ıspanak verdim (çok az).
    Acaba bir hastalık mı var ve ben doğru yapıyor muyum?
    Diğer sorum; dediğim gibi yavrular bir ay bir haftalıklar ve hala sapsarılar, bir balığa benzediler ama henüz hiçbirinde renk yok, yavrularım ne zaman renklenir ? ve ben bunların cinsiyetlerini ne zaman ayırt edebilirim ? şuan belli değil,

Not: Bu işe gönül vermiş insanların fanus konusundaki düşünlerini biliyor ve destekliyorum ama çok az daha vakit gerek bana,bu konuda eleştiri olursa anlayışla karşılarım. :)

Saygılar.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı olsun öncelikle yavrularınız sağlıkla büyültmenizi dilerim. Lepistes konusunda benden önce size mesaj yazacak çok arkadaş var ama ben size beslenme öğünlerine ilave etmeniz açısından bir öneride bulunabilirim. Haşlanmış bezelye tanelerinin kabuğunu soyarak ve ezerek uygun boya getirerek menüye katmanızı öneririm. Ispanak yine aynı amaçla veriliyor ama bezelyenin yanında etkisi malesef çok sönük kalacaktır. ;)

3. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem

Yavuz bey lepistesleriniz hayırlı olsun.
    Yavrularınızın boylanmamasının en önemli sebebi fanusta olmaları, sanırım bir filtreleme sisteminizde hali hazırda yok. Filtreleme yapmadığınız içinde su değişimi ile bu sıkıntıyı gidermeye çalışıyorsunuz. Size tavsiyelerim şunlardır: Öncelikle su değişimi yaparken eklediğiniz suyun (en az 2 gün) dinlenmiş su olamasına dikkat ediniz.
    Eklediğiniz suyun akvaryum suyu ile aynı ısıda olmasına özen gösteriniz.
    % 30 dan fazla su değişimi yapmayınız (balıklarınız yavru olduğu için).
    Yemlemeyi az ve sık yapmanız güzel ancak yavrularda kabızlık başlangıcı var gibi...
    Kabızlığı gidermek için Temel hocamın bahsettiği şekilde yemleme yapabilirsiniz.
    Mümkünse canlı artemia vermeye çalışınız (Yavru gelişiminde canlı yemin önemi tartışılmaz).
    Ve en önemlisi balıklarınız daha da büyümeden onları fanustan kurtarmanızdır... İleride daha fazla kaybıınız olmaması için bu malesef şart.
    Sağlıklı balıklar dilerim.

4. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Yavuz Bey yavrularınız hayırlı olsun...

Yapılan tavsiyelere katılıyorum. Muhtemelen filtrasyonsuz fanusta su değerlerinin kötü olmasından dolayı kayıp yaşıyorsunuz. Tavsiyeleri yerine getirmeniz faydalı olacaktır.

Yavruların hepsi sarı renkte olabilir elbette. Boylanmaları ve renklenmeleri fanusta gereğinden fazla zaman alabilir.
    Uzayıp giden dışkı benim kafamı karıştırdı aslında...Kötü olduğunu tahmin ettiğim su değerleri iç parazite neden olmuş olabilir mi?

5. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur

Yavrular ana tankınızda olsa daha iyi olur bence. Gereken bilgileri vermiş arkadaşlar. Benim öğrenmek istediğim fanuse neden aldığınız olacak. Ana tankınızı bitkilendirerek yavrulara saklanacakları ortam yaratırsanız ayrı yerde bakmanıza gerek kalmaz ve büyümelerini gözle görülür bir şekilde fark edebilirsiniz.

6. safak

safak

Aslında yavruluğa koysanız daha iyi olacaktır çünkü lepistes yavruları için su değişimi su oturmuşta olsa ilk doğduğu gibi çıktığı sudan başka suya konulduğunda balık için zararlıdır.Bu yüzden yavruluk tavsiye ederim.

7. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Merhaba Yavuz Bey ; yavrularınız 1 ay bir haftalıklar. Bu zaman dilimi lepistesler için uzun bir zaman dilimi. Eğer hala renklenmemişler ise ( ki ben bir buçuk ayda lepistesleri neredeyse damızlık yapan insanlar tanıyorum ) ciddi bir problem var demektir.

Bu ciddi problem yer darlığı ve iyi bir filtrasyonun olmamasıdır. Fanusta lepistesler anca bir boya kadar gelişebilirler. Ondan sonra gelişimleri duracaktır. Ben 10 litrelik akvaryumlarda sadece bir filtreleme sistemiyle balıkları öyle renklendiriyordum ki hayret ederdiniz. Size tavsiyem 20-30 litrelik minik bir akvaryum daha kurun. Bu maddi olarak sizi sarsmaz ekstra bakıma da ihtiyaç kalmaz. İki günde bir suyu havalandırmaktan da kurtulursunuz. Yemleme diğer iş. Acilen ( eğer imkanlarınız el veriyorsa tabii ) dediğim şekilde bir akvaryum kurun. Sonra renklendiklerine şahit olup , mutlu olacaksınız. :)

Saygılarımla...

8. tedbir

tedbir

Bütün yorumlar tavsiyer için teşekkür ederim, ilk işim ana tank ı büyütmek, yavruları şuan kullandığım minik akvaryuma almak, ve inşallah güzel fotoğrafları burada paylaşmak istiyorum.

Hazır yardımsever hobici ler bulmuşken küçük bir soru daha sorayım, yetişkin erkek lepistesim dişi kovalamıyor hiç, acaba bir sorunu mu var :D

9. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem

Canlı yem verirseniz (özellikle su piresi) erkeğiniz, dişileri kovalamaktan yorulacaktır :)

10. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Yani Akgün abimin değindiği nokta proteindir. Balığa da insana da güç kuvvet veren protein ve yağlardır. Canlı yem bulamazsanız da bir miktar yumurta sarısı da aynı işi görecektir. Yani protein sağlayacaktır. Ama az miktarda kullanmaya ve kullandıktan sonra kısmi su değişimine dikkat edilmelidir. Aksi takdirde suyu zehirler ve kaş yapalım derken göz çıkarırız.

Saygılar...

11. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem

Hüseyin'e katılıyorum, hatta canlı yem artıklarıda suyu çok çabuk bozar, canlı yem ile yemleme yaptıktan sonrada bir miktar su değişimi yapmanızı tavsiye derim.

12. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Canlı yem atıkları suyu bozmaz... Bunların eni boyu ne ki? Bence akvaryum şartlarını en iyi idare etmenin yolu kesinlikle canlı yemle beslemek...

13. tedbir

tedbir

Evet arkadaşlardün bu satırları yazdıktan sonra gittim kendime 100lt bir akvaryum-filtre-ısıtıcı vs aldım ilacımı attım suyun çökmesini bekliyorum. yavrularımı fanustan kurtarıcam inşallah.

Abdullah Bey, buarada beyaz kap yönteminizi okudum,elimde bir iki günü kalmış bir lepistesim var, dün kaba koydum balığı bekliyorum, yöntem için teşekkür ederim.

Saygılar..

14. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Bol yavrular dilerim....

15. tedbir

tedbir

Teşekkür ederim Abdullah Bey, Henüz bir şey yok,hayvan karaya oturmuş gemi gibi karnının üstünde duruyor.Buarada bir arkadaş a tavsiye ettiğiniz üsküdardaki yer balıkçılar çarşısına yakın mıdır ?

16. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem

Abdullah hocam, canlı yem lepisteslere her gün verilecek bir yem değildir, sizde bilirsiniz. Haftada 1 veya 2 gün canlı yemle yemlemek gerek lepistesleri. Lepistesler hem etçil hemde otçul olmalarına rağmen...
    Dikkat ederseniz Yavuz arkadaşımız balıkları fanus ta beslemekte, elbetteki yemler ve atıkları sıkıntı yapacaktır (canlı yem olsun, olmasın). Eğer canlı yem suyu bozmuyor olsaydı; pekçok üstad tank kurulum aşamasında döngüyü sağlamak için akvaryuma kuru yem yerine canlı yem atardı diye düşünüyorum. Velhasıl, tankda yenmemiş ölü artemia, tubifex gibi canlı yemlerin suyu nasıl bozduğunu yakından gören ve bilen birisi olarak bu tezinize katılamıyorum.
    Artık - atık kavramlarını yanlış anlamış olabilirmisiniz?

17. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Canlı yem atık ya da artıklarının bozunma hızı yemlerdekinden daha azdır... O nedenle zaten akvaryuma döngü oturması için hızla çürüyüp iyi bakteriler için besin oluşturacak kuru yemler kullanılmaktadır...

18. tedbir

tedbir

Yavruları 30lt lik küçük akvaryumuma aldım,
    Şimdiye kadar toplam 4 yavru kaybettim onuda doğal görüyorum zayıflar ölecektir elbet,
    3 tanesinin kuyruklarına renk gelmeye başladı,
    tankın ortasında bölme var erkeklerle dişileri bir süreliğine araya cam koyarak ayırmayı düşünüyorum.
    Şuan 1 ay 10 günlükler, sizce bu ayrımı ne zaman yapmalıyım?

19. tedbir

tedbir

Yok kardeşim yok,benim erkekte başka sorunlar var :cekingen: elinden tutup gezmeye çıkarmam lazım pala.gif

20. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Erkek balıklarda bazen o sorunlar olabiliyor.Bende bir tane cobra lepistes almıştım sözüm ona bende ki diğer dişilerle çiftleştirecektim ama dişilerin yanına bile yaklaşmadı.Sizde ki şüphelerin aynısı bendede olmuştu yani bu konuda yanlız değilsiniz. saat:gif

Sayfayı Paylaş