1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Lepistesim doğurdu yardım !

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde sarıprenses tarafından 2 Haziran 2011 başlatılmıştır.

1. sarıprenses

sarıprenses

İsim:
    mehmet bilbay
    Merhaba ustadlar , damızlık olarak aldığım lepistesimi 2-3 gün boyunca akvaryumumun içindeki yavrulukta beklettim. Bugün baktığımda ise 4 adet yavru gördüm. Sorularım şöyle;

*Kaç gün sonra yemlemem musait olur (Elimde ki yem, Tetra hem ince hemde taş gibiler var)
    *Kaç ay veya gün. Sonra yavuluktan dışarı bırakmalıyım ?
    *Sıcaklık derecesi 28 sizce iyimi ?
    *Akvaryumum 50 lt İçinde tam ortasında hava tüpü çalışıyor sorun yaparmı ?

Not: Bitki önerisi yapmayın çünkü maddi sıkıntım var :ser:

2. methapor

methapor

İsim:
    Polat
    Cevap: Lepistesim doğurdu yardım !

1.?
    2.Kaç gün olduğunu bilmiyorum fakat boylanmaları lazım.
    3.20 ila 28 derece arasında tut.(Not:Yavrular için iyi)
    4.Boloncuk yoğunluğuna bağlı resimle veya çalışan cihazın markasını verirsen daha iyi yardımcı olabilirim.
    Yarsımcı olabildiysem ne mutlu bana...toka:gif

sarıprenses ve METİN SUVAR bunu beğendi.
  3. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Halil kimse balığı şu kadar süre sonra yavruluktan çıkar diye birşey diyemez. Çünkü balığın gelişimi tamamen sana bağlı iyi beslersen daha çabuk çıkarırsın yavruluktan.Eğer tül yavruluk kulanmıyorsan günde 1 defa akvaryumdan 1 bardak su alıp yavruluğa dök ki su azda olsa havalansın. Anaç balığı yavruluktan çıkardıysan yavruluğun yatay olan ara bölmesini kaldır.Sıcaklık bence 26 idealdir.Yemleme ise doğumdan sonraki gün yani balıkların keseleri eridikten sonra yapılmalıdır.Tabi azar azar ama sık sık yemleme apılırsa daha iyi sonuç verir.Hava tüp heralde taşı demek istedin, bence sıkıntı olmaz ama yavruluk hava taşının üzerine gelirse hava kabarcıkları yavruluğu devirir.

sarıprenses bunu beğendi.
  4. sarıprenses

sarıprenses

İsim:
    mehmet bilbay

Tamam doğalı 2 gün oldular. Bugun ince tetrayı veriyorum o zaman ?

5. methapor

methapor

İsim:
    Polat

Keseleri varmı?Fotoğraf eklersen daha iyi olur.

6. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Polat, 2 günlük yavruda kese olacağını zannetmiyorum.Canlı doğuranlarda kese en fazla 16-18 saat kalır.Zaten 1 günü aşmış olan yavruda kese varsa o yavru biraz zor yaşar.

7. methapor

methapor

İsim:
    Polat

Kısaca olmaz desen olmuyomu?:cekingen:

8. Yasin K.

Yasin K.

Yer:
    kayseri
    İsim:
    Yasin Kulak

Halil kardeş yakın zamanda lepistesler hakkında bişeyler paylaşmayı düşünüyorum. Vaktim kısıtlı olduğundan şimdi yapamıyorum ama lepisteslerin için 1adet damızlık akvaryumun en azından ufak tefekte olsa 1 adette doğum akvaryumun olsun. Doğum akvaryumun doğum olacağı zaman sıcaklık 28-30 derece arası olsun ki balığın rahatlıkla doğum yapabilsin. Ayrıca bir doğum gerecin yoksa rafya ipini tavsiye ederim. Kıvırcıklaştır bir köşeye tabandan yukarı doğru yerleştir doğum olduktan sonra yavrularda kese yoksa 12-24 saat sonra pul yemle besleyebilirsin. Artemia çıkarıp verebilirsin sıcaklığı 25-26 dereceye yavaşça düşür çok fazla sirkülasyon olmasın. Akvaryumunda havataşı ile havalandırma yeter zaten 2-3 güne gözleri açılır canavar olurlar :D Sağlıklı balıklar dilerim :)

9. sarıprenses

sarıprenses

İsim:
    mehmet bilbay

Tetra var ince 2 gün oldu doğalı ayrı bir akvaryuma aldım.İnce tetra versem sorun olurmu

10. Yasin K.

Yasin K.

Yer:
    kayseri
    İsim:
    Yasin Kulak

Hayır bi sıkıntı olmaz. Lepistes için etçil otçul farketmez. Ama ben yeni doğanlara pul yemle bir kaç hafta bakıp discus yemine geçiriyorum. Akvaryum büyük olunca ve erkek dişi ayrı ayrı tutulursa 4-5 ayda damızlık boya ulaşıyorlar.

11. penqun

penqun

İsim:
    Haktan KAYACAN

Yavruları günde sık sık ve az besle ve haftada su değişimi yap bu yavruların gelişimde etkili olacaktır.

12. Yasin K.

Yasin K.

Yer:
    kayseri
    İsim:
    Yasin Kulak

Evet Haktana katılıyorum. Canlı doğuranlar taze suyu çok severler ve aç kalmamaları için az ve sık sık yemlemelisin

13. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur

Genel olarak yapılacak işlemleri arkaşlar yazmışlar ama Polat kardeşimin ısı hakkındaki bilgisine müdahale etsem kızmaz umarım. Canlı doğuranların genelinde ısıyı 26 derecenin altına düşürülmemesi taraftarıyım. 26-28 aralığında olursa çok daha güzel olur.

14. sarıprenses

sarıprenses

İsim:
    mehmet bilbay

Peki Hepinize ayrıyetten '' Teşekkür Et '' tim.Pul yemi aldım , ayrıyetten yavruluk akvaryumuna bir adet ısıcı , pipon hava taşı , aldım.Pul yemlerini attım dibe düşürdüm şuan dipte yemler istedikleri zaman hırpalayıp az az yiyorlar.Isı 27 derece de.İçine herhangi bir taş felan koysam sıkıntı olurmu ?

15. Yasin K.

Yasin K.

Yer:
    kayseri
    İsim:
    Yasin Kulak

Sıkıntı olmaz zaten tropik balıklar taşla falan ilgilenmezler onlara ot çöp olcak :D Zevkine kalmış artık taş bitki koymak umarım sağlıkla büyürler :)

16. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Alıntının amacı o konuya cevaben yazılmış olmasıdır.:cekingen:

17. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Halil çok birşey yapmana gerek yok bence. Akıllı, sağlam ve çevik olan yavru kaçar ve büyür. Diğerleri anne-babaya yem olur ve protein olur.

Yemi çok atmışsın. Dipte kalan yemler zamanla birikerek sıkıntı yaratır sana. Çok çok az ver.

18. sarıprenses

sarıprenses

İsim:
    mehmet bilbay

O zaman dipteki yemleri almaya çalışayım.

Sayfayı Paylaş