1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Lepistesim Hasta !

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde shadow9513 tarafından 25 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. shadow9513

shadow9513

İsim:
    Murat Doğan
    4 gün önce akvaryumuma 3 d 1 e 4 balık aldım.dişilerden biri 1.5 gündür filtrenin altında öylece duruyor.sadece yüzgeçlerini oynatıyor.elimle cama tıklatınca uzaklaşıp bir süre sonra tekrar yerine geri dönüyor.dikkatli bakınca balığın gövdesinde beyaz bir leke gördüm.beyaz benek olabilir mi diye araştırdım ama resimlerde birsürü küçük benek var.balığımda 1 tane daha geniş bir leke var.ayrıca
    lekeli kısmı akvaryumun arkasına dönük duruyor sürekli.zar zor birkaç resmini çektim :

sizce nesi var?tek akvaryumum var burda tedavi etmem mümkün mü?

2. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir
    Selam Murat;
    Balıkların hayırlı olsun.Balıklarını yeni almışsın,bir adaptasyon sorunu yaşıyor olabilirler.Korkuyor ürküyordur.Yem verince yeme geliyor mu?Beyaz benek hakkında pek birşey söyleyemeyeceğim,ama göründüğü kadarı ile beyaz benek değil.Sen balığını iyi gözlemle,yeme geliyorsa adaptasyon sorunu yaşıyor olabilir.Gerekli bilgileri hocalarım vereceklerdir..
    Saygılar..

3. shadow9513

shadow9513

İsim:
    Murat Doğan
    En son yem attığımda gelmişti. Bir tek bu sindi köşeye, diğerleri yerinde durmuyor. Az önce bir daha baktım derisi soyuk gibi, cama elimi yaklaştırınca uzaklaşıp biraz yüzüyor daha sonra tekrar eski yerine geri dönüyor.

4. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Öncelikle balığın görüntüsü çok hoş .

Balıkta dış parazitte olabilir. !

5. shadow9513

shadow9513

İsim:
    Murat Doğan
    internetten biraz araştırma yaptım ve Saprolegnia olabileceğini düşünüyorum.elimde contra-ıchthyo diye bi ilaç var.karantina akvaryumum yok acaba bu ilacı ana tankta kullansam olur mu?

6. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    İlaç iyi de hastalık tam olarak teşhis konulmadığı için niye bu ilacı almakta bulundunuz ?

7. shadow9513

shadow9513

İsim:
    Murat Doğan
    sonradan almadım.akvaryumu alırken petshopçu suya damlatmamı söyledi.daha sonra internetten gerek olmadığını okudum.su akvaryumun içinde yaklaşık 3 hafta dinlendi(filitre çalışır durumda).ayrıca salyangozlar oluşmaya başladı şu anda 1 tane büyük var.biyolojik dengenin oturduğunu düşünüyorum.

8. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Akvaryumcu neye dayanarak önerdi acaba ?

9. shadow9513

shadow9513

İsim:
    Murat Doğan
    su dinlenirken temizlenmesi için sanırım.az önce akvaryuma bir daha baktım.rengi solmuş(maviden siyaha dönmüş yüzgeçleri).ve beyaz kısım daha çok pembe gibi.

10. shadow9513

shadow9513

İsim:
    Murat Doğan
    Durumu daha kötüye gidiyor biri yardım etsin lütfen.Beyaz kısım kırmızı olmuş yara gibi duruyor.ayrıca yanlış görmediysem gövdesinin yan tarafında beyaz çıkıntı var.Akvaryumdan küçük bi kaba aldım.ölmemesi için hergün su değişimi yapacağım.iyileşmesi için contra-ıchthyo damlatmalı mıyım? Ayrıca hastalığının diğer balıklara geçmemesi için bu ilaçtan ana akvaryuma da damlatmayı düşünüyorum ama filtrenin kapatılması gerektiği yazıyor.filtre çalışmadan ne kadar süre dayanabilir balıklar?lütfen biri yardım etsin daha 1 hafta olmadan balıkları kaybetmek istemiyorum.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Geçmiş olsun öncelikle. Lepistesler küçük balıklar ve balık üzerindeki yaralara dışarda müdahale etmek çok zordur. Balığı kaybedersen üzülme olağan bir durum bence çünkü Lepistesleri satın alırken çok dikkatli olmak gerekiyor, fazla sayıda alındığından aralarında bolca yaşlı, hasta balıklar çıkabiliyor.Akvaryumdaki diğer balıklar sağlık ise akvaryumda ilaç kullanmakta doğru olmaz çünkü yeni alınmış bir balık ve hasta gelmiş büyük ihtimalle. Diğer balıkları korumak adına hasta balığı akvaryumdan alman ve akvaryuma imakna varsa damacana su ile su değişimi yapman iyi olur.

Balığı ayrı bir kap içerisinde tedavi etmeye çalışman çok daha doğru olur, balığı 10-20 litre arası bir kap içerisine alırken bu kabın suyu %30 akvaryumdan alacağın su olursa iyi olur. Bol oksijen sağlamalısın, ısıyı orada 29 cıvarına ayarlayabilirsin. Pipo filtre kullanabilirsin filtre olarak.

Balığı bu yeni hazırladığın yere alırken kepçe üzerinde mantarlı bölgesini kulak pamuğuna dökeceğin yakmayan tentürdiyot ile silebilirsen iyi olur.

12. shadow9513

shadow9513

İsim:
    Murat Doğan
    Çok teşekkürler.Küçük akvaryumum yok onun yerine başka bi kaba aldım.Kap çok küçük olduğu için suyu her gün damacana suyu ile değiştireceğim.Bir de tentürdiyot ile silmeyi deneyeceğim.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hergün tamamını değişme kaptaki suyun yarısına yakınını değişirsen yeterli. Aşırı yem vermemeye bak. Dediğim gibi balığı kaybedersen olağan karşılamalısın.

14. shadow9513

shadow9513

İsim:
    Murat Doğan
    Çok teşekkür ederim umarım diğer balıklara bulaşmaz.dişilerden birinin karnı şişmeye başladı doğumu sabırsızlıkla bekliyorum : )

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Balıkların olduğu akvaryuma damacana içme suyu ile % 30 kadar su değişimi yapsan fena olmaz. Bu olası hastalık bulaşmasını engeller.

Sayfayı Paylaş