1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Lepistesim Hasta

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde dumankolik tarafından 12 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. dumankolik

dumankolik

İsim:
    gokhan zeybekoglu
    Şimdiye kadar 3 lepistesim öldü. Kuyrukları daralıyor gibi oluyor yüzerken zorlanıyorlar. Zamanla kuyrukları 7 cm den 1 cm ye geldiği oldu, yani kuyrukları kapanıyor ve ölüyorlar. Ne yapmam lazım? Şuan öyle bi durum yok ama en son 3 gün önce oldu yine ölür ie korkuyorum.

2. balyoznuri

balyoznuri

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Aytekin Öztürk
    Cevap: Lepistesim hasta

Gökhan öncelikle akvaryum bilgilerini verirsen sorunu daha kolay anlaya biliriz.

3. dumankolik

dumankolik

İsim:
    gokhan zeybekoglu
    Cevap: Lepistesim hasta

50 20 30h filtre, ısıtıcı vb herşey mevcut ? Başka nasıl bilgi vereyim?

4. taygun

taygun Guest

Cevap: Lepistesim Hasta

Gökhan Bey,

Merhaba. Lepistesler pek çok nedenlerle ölebilirler. Belki hastalıklı olarak aldınız balıkları, belki balıklar sağlamdı fakat yorgundu olduğu için sizin akvaryumunuzda hastalanıp öldü, belki suyunu temiz değil, belki beslenmeleri iyi değil. Daha bunun gibi size beş altı tane maddeyi sıralayabilirim. Bunlardan ziyade balıklarınızın akvaryumunuzda hastalandığını düşünüyorsak, yani aldığınızda balıklar sağlamlardıysa bu durumda şunu gözden geçirin.

1.) Ne sıklıkta dip çekimi yapıyorsunuz?
    2.) Filtreniz ne kadar temiz?

Bu iki sorunun ortak noktasının su temizliği olduğunu dikkat çekmek isterim.

Bir de aşağıdaki linkte yazdığım yazıyı okumanız tavsiye ederim.

http://www.akvaryumportali.com/threads/9035-Sağlıklı-Lepistesler-İçin-12-Madde

Ben de 7-8 aydır lepistes bakıyorum. Sadece iki tane balığım öldü. O da akvaryuma konuduktan bir hafta sonra. Yani yol yorgunluğundan...

Saygılar

zgrkaralar ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  5. dumankolik

dumankolik

İsim:
    gokhan zeybekoglu

Makalenizi okudum.Söylediklerinizi dinyeceğim ama bu akvaryumda salgın olmus galiba onu temizlemek için yapıcam ben?

6. taygun

taygun Guest

Salgın dediğiniz nedir? Hastalık mı? Öncelikle hastalığı doğru teşhis edip tedavi yapın ve dış filtre kullanıyorsanız ilaç artıklarının sudan toplanması için dış filtrenizin en üst gözüne bir paket karbon yerleştirip bir hafta sonra çıkarın.

7. dumankolik

dumankolik

İsim:
    gokhan zeybekoglu

dış filtr kullanmıyorum ama kayatuzu attım 10 litreye 1 çorba kaşığı şuan beklemedeyim %30 luk suyu değiştirdim su düzenleyicileri kullanıyorum suan 1 hafta bekliyeceğim...

8. taygun

taygun Guest

Bence sorun burada olabilir. Yanılıyor olabilirim ama ben lepistes suyuna kaya tuzu tavsiyesi hiç okumadım. Molly'ler için hatta kılıç kuyruklar için tamam ama lepsiteslere kaya tuzunu kim önerdi? Hayret. Ben kullanmıyorum. O su da bitkinin de yetişmeyeceğini düşünüyorum.

Bu konuyu başka kaynaklardan da incelemeni öneririm.

9. dumankolik

dumankolik

İsim:
    gokhan zeybekoglu

Teşekkür ederim.

Sayfayı Paylaş