1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Lepistesin Şişen Gözü

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde lepistes tarafından 20 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Dün gece farkettim gözüne ne olmuşsa artık bu hale gelmiş.

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Lepistesin Şişen Gözü

Geçmiş olsun Muhammed.

Diğer balıklardada göz şişmesi yada deride bir anormallik varmı ? .8.

Birde o şişen gözü biraz daha yakıncan çekebilirmisin ?

3. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Lepistesin Şişen Gözü

Abi yakından çekmem biraz zor. Daha doğrusu pozisyon vermiyor yinede denerim. Diğer balıkları kontrol ettim hiç birinde göz şişmesi yok fakat bir balıkta halsizk var. Ayrıca derisinde hafif siyahlık olmuş. Artı olarak bir kaç gün önce dropsiye yakalanmış bir balık çıkarttım.

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Lepistesin Şişen Gözü

Muhammed,eğer gözde darbe belirtisi,kanlanma vs yok ise büyük ihtimal suyunda sorun var. .8.

Balıklarda göz şişmesi genelde kötü su şartlarından kaynaklanan bir hastalıktır. Ama diğer balıklarda bir etkilenme olmaması daha yolun başında olduğumuzu gösteriyor ve bu iyi haber.

Muhammed,akvaryumunda 3 gün boyunca %30 su değimleri yap ve filitre malzemelerini iyice denzenfekte et.Akvaryumun ısısını 28 dereceye ayarla. Ve 500 litre suya yarım su bardağı ölçüsünde iyotsuz kaya tuzu ekle. ve mümkünse hasta balıkları ayrı bir akvaryuma al ve günlük su değimi ile tedavi et.

İnşallah sorun kalmayacaktır.

5. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Lepistesin Şişen Gözü

Muhammed kardeşim geçmiş olsun şimdi sana birkaç tavsiye vereceğim fakat eksiksiz uygula hastalık benimde başıma geldi iyi bilirim bunu muhtemeklen bikaç gün içinde şişik gözlü balık sayısı artacak, balıklarda halsizlik olacak sanki yaşlanmış gibi renk solacak, bellerinde bükülme ve kamburluk olabilir özellikle yavru olanlarda.
    İlk yapman gereken kesinlikle %50 su değişimi bir iki gün sonra tekrar %50 su değişimi bu kısmen yararlı olacak
    ikincisi balıkları bir gün boyunca aç bırakmalısın ve tekrar yemlemeye başladığında daha farklı bir yem ile başla.
    Bu hastalık dropsy nin bir çeşididir aslında fakat öyle zannediyorumki balık katı atığı değil sıvı atığı atamıyor vücutta şişme olmayabilir ama kamburlaşma, deride tahribat, gözlerde şişiklik olabilir ama her balığın aynı belirtiyi göstermeyecek kiminde göz şişecek kiminde kamburluk olacak, iş daha başlangıçta hemen müdahale etmessen deride tahribat oluşmuş olanları kaytbedeceksin gözü şişenlerin gözleri inebilir ama derisi bozulanlar mefta olacaklardır
    Umarım sandığım hastalık değilde daha hafif bir durumdur göz şişmesi ve deri tahribatı suda aşırı atık birikimindede söz konusu olabiliyor neyse çok yazdım şimdi Temel hoca görecek nazar değdirecek bana Emrah bu kadar yazmazdı ne oldu diye :D ama senin balıklarına ayrı biz zaafım var o güzelim balıklara bişey olmasını istemem iyi bak onlara Türkiyenin en güzel lepisteslerini besleyenlerden birisin bunu samimiyetle söylüyorum maşallah çok iyiler naz: bende dahi böylesi başarılı bir koloni hiç olmadı.

6. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Lepistesin Şişen Gözü

Verdiğiniz tavsiyeler için size çok çok teşekkür ederim Olcay abi ve Emrah kardeşim. Olcay abi ısıtıcıyı sabitledim. Dün % 30 civarında bir su değişimi yapmıştım. Emrah kardeşimin tavsiyesini uygulayarak yarın sabah inşallah % 50 değişim yaparım.

Artı olarak dropsye yakalanmış balığı görünce akvaryuma ilaç attım. Balıkların canlılığı arttı. Deneme olarak yapmıştım. İlaçlar; Zimaks 400mg tablet(antibiyotik), Nidazol 500 mg tablet(bağırsakla ilgili bir ilaç ).

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Lepistesin Şişen Gözü

Bence şimdilik ilaç tedavisine girme. Sadece su değişimi yap bir iki gün daha ve filitre malzemelerini dezenfekte etmeyi unutma. ;)

8. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Lepistesin Şişen Gözü

İlaç kurtarmaz bu işi Olcay abinin dediği gibi filtreni bi güzel temizle su değişimi yap ıspanak yedir bir gün aç bırak daha sonra tekrar ıspanak yedir ve normal yemlemene devam et istersen yemini değiştir ben seranın açık yemini kullanıyorum o bile hasta etmişti.

9. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Lepistesin Şişen Gözü

Gözü şişmiş olan balığı kaybettik. Şimdi daha büyük bir sorunla karşı karşıyayım. Akvaryumu dropsy sarmış durum da akşam eve geldiğimde ışıkları açtım dona kaldım. En az 10 tanesi dropsy yakalanmış. Tabi ilk anda gördüklerim. Akvaryum şu an sağ tarafımda ve dönüp bakmak bile istemiyorum. Dinlenmiş suyum yok. Yarın için beklemeye aldım. Damacana su ile karıştırıp yarın akvaryumu tamamen boşaltıp temizleyeceğim. Bakalım baş edebilecekmiyim. ağla:gif

10. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Lepistesin Şişen Gözü

Sana dropsy demiştim Muhammed, dediklerimi uygulamadınmı sen ?

11. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Lepistesin Şişen Gözü

Muhammed'in lepisteslere nazar değdi resmen ya :bilmem: Muhammed kardeşim ne yap et onları ayır ve ayrı bir şekilde hızla tedaviye başla..

12. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Lepistesin Şişen Gözü

Ayırmaya imkanım yok şu anda. Tedaviyi tamamına uygulayacağım. Bütün akvaryumu sarmış galiba. Balıkların genelinde bir anormallik var.

13. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Lepistesin Şişen Gözü

Aslında en doğrusu bu olur artık şu saatten sonra... İnşallah kurtarırsın.. Bendede var aynı dert bende ayırcam diğerlerine bulaşmadan.. Bol şans kardeşim..

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Lepistesin Şişen Gözü

Öncelikle geçmiş olsun Muhammed. Lepistes beni aşsa da konu hastalık ve göz şişmesi gibi ve nedeni bilinmeyen hastalıklara dayanamam. Bu hastalığın adı Exophthalmos, olası belirtileri nacize ise, gözde veya her ikisinde de şişme görülebilir.

İltihaplı nodül olan tüberküloz, bakteriyel sepsis ve hatta parazitler bile neden olabilir. Gelelim çözüme tabi varsa Muhammed ama malesef yapılabilecek fazla birşey yok. Bu hastalığın nedenleri genellikle düşük kaliteli su, kazara göze darbe, balıkların enfeksiyona maruz kalması. Mücadele edilmesi yani balıkları kurtarma çabası uygun bir antibiyotik ile sürdürülmelidir. Ayrı bir akvaryumda bu süreç geçirilmeli. Eğer kaynak tüberküloz veya parazitler ise, exophthalmos hastalığı üzgünüm ama tedavi edilemez Muhammed. em32.gif

15. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Lepistesin Şişen Gözü

Abi sanki benim dişi kılıçkuyruğumun resmini koymuşsun. Biyo ichtiyo diye bir ilaçla ayrı bir yere ayırdığım balığı bugün tedavi etmeye başlamıştım. Kaybedersem üzülürüm valla :( Muhammed'in balığının gözü pörtlüycek gibi şişmiş onunkinin durumu daha kötü ama inşallah düzelirler.. Onlara çok emek harcadı.

16. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Lepistesin Şişen Gözü

Abi o gözü şişenle birlikte dün üç tane mefta oldu zaten ondan umutlu değildim. Bu sabahta üçü erkek olmak üzere dört tane de damızlık attım. Hangi hastalık olduğu garantileşti "dropsy". Su kalitesinin düşük olduğunu sanmıyorum. Düzenli dip çekimi, filtre temizliği ve akvaryuma giren ellerimin temizliğine dikkat ederim. Şu anda şüphelendiğim bir durum var. Aslında asıl suçlular gibi geliyor bana, geçen hafta iki adet komando çöpçü eklemiştim. İki yıl aradan sonra ilk defa akvaryuma dışardan balık ekledim. Şu an ki en büyük şpheliler onlar ama şimdilik onlarda bişey yok canavar gibiler. Taşıyıcı olabilirler diye düşünüyorum.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Lepistesin Şişen Gözü

Dropsy olduğuna eminmisin ? Eğer eminden haşlanmış bezelye tanelerini kabuklarını soyarak balıklara verirsen büyük oranda fayda sağlar. Ancak dropsy hastalığında tek göz şişmek bana göre.

18. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Lepistesin Şişen Gözü

Gözü şişene bişey demiyorum da abi. Dün on tane kadar dropsye yakalanmış hasta balık gördüm.

19. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Lepistesin Şişen Gözü

Dropsy nin farklı bir çeşidi bu ben ilk baştan söyledim Muhammed ne olduğunu, ne olduğunu anlayana kadar çok balık kaybettim çoook bu hastalık yüzünden akvaryumu bozup tetra tankına çevirdim canlı doğuranları küçük akvaryuma aldım şimdi has balıklarım tetra ama iş işten geçtikten sonra anladım olayı ve kurtulmak çok basit oldu benim için,beni bu kadar uğraştıran bi hastalığı yukarıda daha önce saydığım yöntemleri uygulayarak yenebileceğimi bilseydim akvaryma ilaçları vitaminleri dayamazdım boş yere.

20. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Lepistesin Şişen Gözü

Muhammed ben evde bir tane gözü şişen moli'mi biyo-ichthyo ilacı ile tedavi ettim.Gözü davul gibi olmuştu.. 5 lt'lik plastik su şişesinin içine 2,5 ml bu ilaçtan atıp bolca havalandırıp balığı ekledim.. Havalandırmayı kesmeden 3-4 gün boyunca orda bıraktım yemledim 2 günde 1'de suyunu sıfırdan yeniledim ilaçladım.. Şuanda balığım eskisi gibi , başlarda çok hızlı nefes alıp veriyordu tanka geri koyduğumda fakat şimdi normal.. Aynı ilacı ve yöntemi iş yerinde ki balığımada uyguluycam. Baktopur adlı ilacın prospektüsündede göz şişmesi tedavisinde kullanıldığı yazıyor..

Kayıplarına çok üzüldüm.Çok emek verdin ama kurtarabileceklerin için yaptığım yöntemi deneyebilirsin.İş yerinde ki balığıda kurtardım mı tamamdır. pardon:gif

Sayfayı Paylaş