1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Lepistesler için canlı yem ve dondurulmuş yem verme aparatı

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 18 Mart 2009 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selam arkadaşlar,

Süper bir fikir olduğuna inandığım ve sizlere çok faydalı olacağını düşündüğüm bir yapımla sizi tanıştırmak istiyorum. Bu aparatın en büyük özelliği canlı yem larvalarının, yeni çıkmış yavrularının akvaryuma dağılmaması, balıkları oyalaması ve avcılık iç güdülerini yaşamaları, filtrenin kapatılmasına gerek olmaması, eşit beslenme olanağı sağlaması vs vs.

Artemia için kullanırken artemiaların bir süre sonra tatlı suda öleceğini unutmamalıdır. İçeri sürekli dolan su artemia yavrularını deliklerden çıkaracak ve tüketileceklerdir. Dondurulmuş yemlerde ise yapılacak belli. Altından hava hortumu girmek ve yanlara iğne ile 4-5 delik delmek. Hava taşı olmadan verilen her kabarcıkta su üst deliklerden dondurulmuş yem ile çıkar. Eksilen suyu yanlara delinen deliklerden mecburen geri alır kutu. Bu uygulama tabi tüm canlı yemler içinde kullanılabilir. ;) Tatlı su türü canlı yemler yine aynı şekilde dışarı çıkarken, bazı türler ışığa geleceğinden yine rahatca balıklar tarafından toplanacaktır. Yapanların faydalanacağı, yapmayanların kumda top oynamaya devam edeceği bir paylaşım. ;)

Gerekenler:

Akvaryum portalı, Plastik bir kutu ( ilaç kutusu olur), yem kutusu olur vs vs. Bir kalın iğne ve bir adet uygun büyüklükte çakıl taşı, batmasını sağlamak için. ;)

İğne ile fotoğrafta görüldüğü gibi ve sayıda deliyoruz. Balık sayınız çoksa hadi bir tanede fazla delin.

Çakıl taşını içene koyuyoruz.

Çıkardığımız artemia veya tatlı suda yaşayan canlı yem yavrularını içine koyuyoruz.

Akvaryum tabanına oturtuyoruz. Deliklerden içeri giren su zaten kutu içini sürekli dolduruyor ve deliklerin önüne ışık için gelen canlı yemler tek tek toplanıyor. ;) Artemialar ilk etapta ışığa geleceğinden toplanabilirler, bir süre sonra tatlı suda ölecekleri unutulmamalıdır.

Yapamayanlar haber versin, yapanlar yapımını paylaşsın, hem yapmayanlar, hem yapıp paylaşmayanlar kumda değil çamurda top oynasın. :hasta:

www.akvaryumportali.com bak:

Saygılarımla...

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Lepistesler için artemia gibi canlı yem verme aparatı

Hocam gerçekten zekice bir çalışma. :helalolsun:

Ayrıca son cümlene harfiyen katılıyorum ;)

3. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Lepistesler için artemia gibi canlı yem verme aparatı

Temel abi süpersin em34:

4. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Lepistesler için canlı yem verme aparatı

Çok güzel bir paylaşım Temel Hocam...

Acaba bu DIY'ı ben de yapabilir miyim? Zor görünüyor da... :D

Temel Hocam, bir de dondurulmuş/kurutulmuş artemia veren arkadaşlar (mesela ben gibi) için de bir DIY paylaşımı yapacak mısın?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Abdullah hocam, yorumuna öncelikle teşekkür ederim. Bunu yapmak kolay elbette ve yaparsında sanırım.

Yukarıda bir isteğini okudum ' Dondurulmuş yem verenler içinde bir dıy yapabilirmiyiz'

Abdullah hocam, buranın önemli bir parçası ve emeği olan biri olarak kesin olarak senin bildiğin birşeyi diğer arkadaşlarında bilmesi açısından belirtmek isterim. Burası akvaryum portalı. Elbette ona da çözüm var.

Hocam bunun aynısını yapacağız ve sadece altından hava hortumu girecek şekilde deleceğiz. Hava hortumu sıkı girecek veya yapışacak. Birde alt taraflardan iğne ile 3-5 delik deleceğiz. Sıkıca girecek veya yapıştırılacak olan hava hortumunu ile kutu içerisine hava taşı bağlamadan sadece dondurulmuş yem vereceğimiz zamanlarda hava vereceğiz bu havanın şiddeti çok düşük olacak. Her kabarcık yaptığında su üstteki deliklerden bir miktar çıkmak zorunda kalacak ve tabi yanında dondurulmuş yem ile çıkacak. Çıkan suyu alta iğne ile deldiğimiz yerlerden geri alacak mecburen.

Akvaryuma dağılmak yok, filtre kapatmak yok, akvaryumportalı burası. Sanırım yapabilirmiyiz diye sormassın artık. Yapalım dersin. ;)

Bu yeni portal imzalı fikrime düşüncelerini almak isterim. naz:

6. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Aslında şaka yapmıştım Temel Hocam... :D

Ama fikrin çok güzel... Gerçi dondurulmuş/kurutulmuş yemlerde kullanılmaz çünkü bu yemleri çok uzun süre suda bırakırsak bozulur... Ama yeni jenerasyon suda çok az kirlilik yapan ve bu nedenle uzun süre tutulabilecek yemler var... Önerdiğin sistem bunlarda kullanılabilir sanırım... Açıkçası hoş bir fikir...

Bir de acaba aynı sistemi başka şeyler için de kullanabilir miyiz? Biraz kafa patlatayım ben buna bakalım...

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Abdullah hocam, kabarcık artırılırsa kutunun içerisinde 10 dakikada dondurulmuş yem kalmaz ve hepsi balıkların karnında olur. İddaa ediyorum bu konuda. Bu fikir bu kadar net sonuç verir. Sanırım kabarcık oranının elimizde olduğunu unuttun. Kabarcık artırılırsa su üst deliklerden o kadar çok yem ile çıkar. ;)

Bence tekrar düşün.

8. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Artemia çıkarmayı bir becerebilsem ilk etapta yapacağım dıy ekipmanı bu olacak :( Şu artemia olayı sinir ediyor beni , çıkaramadım gitti :(

9. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Lepistesler için canlı yem ve dondurulmış yem verme aparatı

İşte Temel Hocam o konuda hem fikirim seninle... Ama kaba koyduğumuz yemi bir kerede bitirmek zorunda kalacağız... İkinci bir sefer vermek istediğimizde yine kabı çıkartıp elle dolduracağız... Bu açıdan sıkıntı olur...

Hani bu yemler canlılar gibi değil, suda çok kalırlarsa bozulurlar... Ama dediğim gibi yeni jenerasyon yemlerde pek hala kullanılabilir bu yöntem...

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Volkan, ben de ilk defa çıkardım çok çok basit. Bir kavanoza Sera hazır paketi döktüm ve çok az hava verdim taş olmadan. 26 saat sonra tamam. Anlamadım açıkcası neden çıkaramadığını?

11. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Abi bende o sera paketinden almıştım ama 1-2 çay kaşığı atmıştım, ısısını 28 dereceye getirin dediler boş yavru tankımı ısıtıcıyla 28 dereceye getirdim , 1 gün beklettim havalandırarak hem hava taşı ile hemde taş olmadan yaptım ama aydınlatmayı mı eksik yaptım bilmiyorum yok yani olmadı.. tüm paket fazla gelmez mi ? 1-2 çay kaşığı bile bana çok gibi gelmişti ?

12. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Beni de ekleyin artemia çıkaramayanlar listesine ekleyin... Zaten o yüzden dondurulmuş/kurutulmuş artemia kullanıyorum... ;)

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayır Volkan, yanlışın var. Ne aydınlatması ne çay kaşığı anlamadım.

Sadece bir kavanoza paketi boşaltıyorsun, bunun sebebi, paketteki tuz bir kavanozda olması gerektiği kadar tuz yoğunlu yaptığı için. Paketi boşalt kavanoza hava sadece saniyede bir kabarcık olsun, masanın altına koy ve 25-26 saat sonra tamamdır.

14. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Ben senin tarif ettiğin gibi yapmıştım Temel Hocam (tabii masa altı hariç)... Ama çıkaramadım... Acaba keramet masanın altında mı? :D

15. yasarhakan

yasarhakan

Keramet kullandığınız kapta. İnce uzun bir kap olmalı, şişe gibi yani. Böylece artemyeler hiçbir yere toplanamaz ve suda dolaşıp durur. Yüksek ısıda 24 saatte, 21-23 derecede 36-48 saate çıkarlar. Seranın ürünü hepsi bir defada ve yarım litre su içinde kullanılmalıdır, yoksa tuz oranı uygun olmaz ve yumurtadan çıkmazlar.

16. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Aydınlatıcı bir çalışmaya daha imza atmışsın hocam. Bize teşekkür etmek düşer.

Saygılar...

17. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Teşekkür Hakan abi birde senin dediğin gibi deniyeceğim , gene çıkaramassam o şekilde yediririm artık :p şaka tabi :)

18. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Uzun,ince kap konusunda hemfikirim.Isıyı da 27-28 derecede sabitlerseniz geriye sadece yumurtaların kalite sorunu kalıyor.Seranınkilerde bir sorun yaşamadım ama açık olarak satılanlarda sorun yaşadım ara sıra.Paketin hepsini kullanmak istemiyorsanız yarım litre suya paketin içindeki kadar tuz koyup üstüne istediğiniz kadar yumurta ekleyebilirsiniz.

19. Molly_Oscar

Molly_Oscar

Eski fotoğraf makinelerinde kullanılan filmlerin kutusu da olur. Hem de süper olur! dance:

Sayfayı Paylaş