1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Lepistesler Nasıl ve Ne Zaman Renklenir?

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde Katubime tarafından 16 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Katubime

  Katubime

  Mesajlar:
  6
  Yer:
  Bursa
  İsim:
  Kadir UZUN
  Lepistesler Nasıl ve Ne Zaman Renklenir?

  Lepistes, uygun ortamda ortalama 1,5 ayda renklenmeye başlar. Bu durum balığın beslenme şekline, su dengesine, ışık sistemi ve seviyesine göre değişim gösterir.

  Sağlıklı bir şekilde yavru büyütmek ve güzel renklere sahip balıklar yetiştirmek istiyorsanız sizlere naçizane birkaç önerim olabilir.

  1.) YAVRU TANKI
  Yeni doğan lepistes yavruları için her ne kadar ana akvaryumda kalmaları taraftarı olsam da daha sağlıklı ve fazla yavru büyütebilmenin bir yolu küçük ölçülerde bir yavru tankı kurmaktır. Benim önerim en az 25 litre olmasıdır. İlk etapta bu 25 litrelik tankı büyük görebilirsiniz. Ama yavrular büyümeye başladıklarında az bile olduğunu düşünebilirsiniz. Sonuç olarak yavrular bu tankta 1,5 ay kalacaklar (dişiler biraz daha uzun süre).

  Yavru tankınız cama cam olsun ve bir pipo filtre, uygun bir ısıtıcı ve aydınlatma sistemi dışında ekstra bir ekipman koymayın.

  Bu tankınızda dip çekimi ve filtre temizliğini 10 günde bir yapın. Su değişimlerinde ekleyeceğiniz suyun, akvaryum içindeki sudan +/- 1,5-2 dereceden fazla olmamasına özen gösterin.

  2.) YEMLEME

  Yeni doğan yavrularınıza ilk iki gün yemleme yapmayın. Sonrasında günde en az 4 öğün olacak şekilde ve az miktarda yemleme yapın. Bu miktarı çok iyi ayarlamalısınız ki artan ve minik ağızlar tarafından yenilemeyen yemler dibe çöküp su kimyasını bozmasın. Şu yöntemi uygulayabilirsiniz:

  1. öğün için artemia kullanın. Artemia besin değeri çok yüksek bir canlı yem çeşididir. Yumurtadan çıkarma işlemi biraz zahmetli olsa da balıklarınızın bağışıklık sisteminin gelişimi, daha sağlıklı ve hızlı büyümeleri, daha canlı renklere sahip olmaları için önemlidir.

  2. öğün için ve 3. öğün için iki farklı çeşit yavru yemi veya iki farklı çeşit yetişkinlere verdiğiniz klasik yemleri kullanın. Yetişkinler için kullandığınız yemi bir havan ya da öğütücü yardımıyla yavruların kolayca yutabilecekleri kadar ufalayın. Bu iki öğünde asla aşırıya kaçmayın. Artan yemler dipte toplanacak ve suyu kirletecektir.

  4. öğün yine artemia verin.

  3.) AYDINLATMA

  Günde 10 saat kadar akvaryumu aydınlatın. Aydınlatma sisteminizi günün öğlen saatlerinde çalıştırın ve yaklaşık 10 saat kadar akvaryumu ışıklandırın.

  Tüm bunlar yavruların renklenmesinde önemli rol oynar. Nasıl mı?

  Kendisini tehdit altında bulmayan yavru balıklar daha rahat yüzerler. Yavru balıklar saklanma ihtiyacı duymadan ne kadar çok yüzerse, iskelet ve kas yapısı o kadar güçlü bireyler olurlar. Az dalgalı bir ortam oluşturmanız büyümeye başlayan erkek yavruların kuyruk yapılarında normale oranla daha gösterişli bir yapı oluşturur. Stres faktöründen uzak büyüyen yavruların hücrelerindeki renk pigmentleri (canlı bir organizmanın oluşturduğu, ona özel bir renk veren kimyasal madde) daha çabuk açığa çıkar.

  Artemialar besin değeri ve kalitesi nedeniyle akvaryum balıkları, tatlı su balıkları ve deniz balıkları üretiminin yavru besleme ve büyütme aşamasında en yoğun olarak kullanılan canlı yemdir. Bunun sebepleri:
  Çeşitli büyüklüklerdeki çok sayıdaki balık türünün ağız açıklıklarına uygun canlı yem olması (400 mikron civarında)
  Vücut örtüsünün, sindirim salgılarınca kolayca sindirilebilir olması
  Besin maddeleri ve özellikle de protein yönünden çok zengin olması
  Vitamin, yağ asitleri ve renk maddeleri (pigmentler) bakımından çok zengin olmaları

  En az iki çeşit klasik yem kullanın. Yemlerin kalitesi kadar renkleri de önemlidir. Çünkü bu yemlerdeki renk maddeleri hücredeki renk pigmetleri tarafından emilir ve yavru renklenmeye başladığı zaman %30 oranında yemlerinizin, %70 oranında da anne babasından aldığı genlerin etkisini görür.

  Lepistesler ışınsal yüzgeçli balıklar sınıfına girer. Bu sınıfa giren balıklar ışığın etkisiyle daha canlı ya da daha mat renklere sahip olurlar. Günde 10 saat kadar akvaryumunuzu aydınlatmanız, yavruların daha sağlıklı renklere sahip olmasını sağlayacaktır. Işık seçiminizi gün ışığı veya beyaz olarak seçmeniz en iyisi olacaktır.

  Şunu asla unutmayın: Çok renkli balık değil, çok sağlıklı balık güzeldir. Sağlıklı balıklar dilerim.

  Not: Artemia hakkında font değişimi yapılarak verilen bilgi Meb.gov.tr sitesinden alınmıştır.

  Konunun aslı www.lepisteskulubu.org sitesindedir.
   
  ßy Mirac Küçükerdem bunu beğendi.
 2. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Merhaba bilgiler için çok teşekkür ederim...:)
   
  ßy Mirac Küçükerdem bunu beğendi.
 3. Katubime

  Katubime

  Mesajlar:
  6
  Yer:
  Bursa
  İsim:
  Kadir UZUN
  Ben teşekkür ederim. Yararlı olursa da sevinirim. ;)
   
 4. Ankaraguclu

  Ankaraguclu

  Mesajlar:
  2.716
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Miraç küçükerdem
  Bilgi İçin Teşekkürler... Yalnız 10 Saat Aydınlatma Fazla değilmi ? 7-8 Saat Aydınlatmanın normal ve iyi Olacağını düşünüyorum.
   
 5. Katubime

  Katubime

  Mesajlar:
  6
  Yer:
  Bursa
  İsim:
  Kadir UZUN
  Günde 10 saat kadar akvaryumu aydınlatın. Aydınlatma sisteminizi günün öğlen saatlerinde çalıştırın ve yaklaşık 10 saat kadar akvaryumu ışıklandırın...

  Tam 10 saat demedim. Kış aylarında çabuk kararan hava 10 saati de gerektirebilir. Azamisi budur. ;)

  Yorumunuz için teşekkürler.
   
 6. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Ellerine sağlık, güzel bilgiler var, yeni başlayanların merak ettikleri bunlar.
   
  ßy Mirac Küçükerdem bunu beğendi.
 7. Katubime

  Katubime

  Mesajlar:
  6
  Yer:
  Bursa
  İsim:
  Kadir UZUN
  Sağ olasın abi.
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş