1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Lepistesler ne zaman doğurur

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde emin123 tarafından 27 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

1. emin123

emin123

İsim:
    emin gençay
    Merhaba arkadaşlar 10 tane lepistes balığım.Var birkaç tanesinin arkası siyah ama çok değil,bazılarının ise kahverengi karnına doğru ilerlemiş rafya yaptım suni bitki var hazırlıkları yaptım sizce ne zaman doğururlarsaat:gif

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Cevap: Lepistesler ne zaman doğurur

Rafyayı makas ile kıvırcık yapın akvaryuma atın zamanı gelince yavrularlar...

3. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Balıkların doğurmaları ile ilgili genel bilgiler haricinde şu zaman doğrurur denemez çünkü buna birçok faktör etki eder....Balık sayısı,balığın yaşı,su yapısı,akvaryum yapısı gibi...İzlemelerinizi sürdürün genel olarak anüs bölgesindeki siyahlık ve karın şişlikleri arttığında doğumun çok yakın olduğunu gösterir....Bol yavrulu günler :)

4. emin123

emin123

İsim:
    emin gençay

Gün geçtikçe balıkların karnı şişiyor

5. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Güzel...doğum yakınlaşıyor demekki

6. emin123

emin123

İsim:
    emin gençay

Arkadaşlar ben 3 ay önce 2d 1e sp almıştım 2 dişi öldü aldığımda sadece kur yapıyorlardı şimdi erkek sp dipteki kumları temizleyerek kendine yer yapıyor ve hep orada bekliyor ağzıyla kumlara bişeyler yapıyor erkeğin yanına sp alayımmı

7. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Gebelik süresi yaklaşık bir aydır. Doğuma çok yaklaştığında karnı üçgenleşir bir miktar. Size tavsiyem rafya yerine iki tane tasarruflu ampülle bile büyütebileceğiniz bitkiler beslemektir. Kum da yoksa saksıda besleyebililirsiniz. Rafyaya giren yem artıkları belli bir süre sonra amonyak patlaması yapabilir ve tüm balıklar mefta olur. Bitkiler en azından sudaki fazla besinleri kullanır.

8. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT

Hamile olan lepistes, normal şartlarda ortalama 30 günde bir doğum yapar. Bu süre aslında 27-40 gün arasında değişir. Bu süreyi etkileyen etkenler; balığın ırkı, balığın yaşı, beslenme durumu, suyun özellikleri gibi etkenlerdir.

Yani hamile olan bir lepistes illa ki doğum yapacaktır. Dolayısıyla "Balığınız 3 gün sonra doğurur, 5 gün sonra doğurur, 10 gün sonra kesin doğurur" gibisinden ifadeler, bilimsel ve hobisel bir anlamı olmayan "sallama" ifadelerdir.

Lepistesin doğum süresini, başta da belirttiğim gibi "lepistesinizin ırkı, lepistesinizin yaşı, beslenme durumu, suyun özellikleri" gibi unsurlar belirler.

Lepistesim hamile mi? Lepistesim ne zaman doğurur?

9. Cemal5959

Cemal5959

İsim:
    Cemal
    Lapisteslerim ne zaman dogum yapar yavruluğa alma zamanım gelmis mi ?

Ekli Dosyalar:

10. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Ben yavruluk kullanma taraftarı değilim açıkçası. Senelerdir kulanmadım. Eğer akvaryumda tetra türleri gibi avcı balıklar yoksa, akvaryum yeterince büyükse, akvaryumda bol miktarda canlı bitki varsa, balıklar iyi besleniyorlarsa yavruluk kullanmanı önermem.

Ama sorduğun soruya direkt cevap vermek gerekirse doğum epey yaklaşmış görünüyor. Şişkinlik var. Arka kısım oldukça ararmış. Dahası, anüs kısmı sivrilmeye de başlamış. Fala bakmak gibi olacak gerçi ama; bir iki gün içinde de doğum gerçekleşebilir, on gün içinde de.

YIKIKTEMO ve Alparslan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş