1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Lepisteslerde Büyümeme , Doğum Sonrası Ölüm ve Mutantlaşma

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde volkantr34 tarafından 16 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Canlı Türleri Sayısı :5
    Akvaryum Ne zaman Kuruldu:1 March 2008
    Nasıl bir Beslenme şekli uyguluyorsunuz: Markalı ve karma yemler.. Bitkisel yemler , sera spirulina tablet vs
    Akvaryumunuzda Oluşan Sorun Belirtileri : 3 senedir bende büyüyüp çoğalan lepisteslerde olgunluğa ulaşamadan ölümler, omurgalarında bozulma.. Doğum sonrası bünyelerini toparlayamama ve ölüm sebebiyle erişkin boyda dişi lepistes büyütememe
    Akvaryuma En Son Yapılan İşlem ve Ekler: Her hafta rutin olarak 1/3 oranında damacana içme suyu ile su değişimi dışında her hangi bir işlem yapılmıyor.
    Akvaryumunuzun Ölçüleri: 80*30*45
    Akvaryumda Kullandığınız Ekipmanlar
    Atman 828 Dış Filtre

Fotoğraflar

Diğer Sormak İstedikleriniz
    Tankın 3 senedir tabanına el sürülmedi. Dış filtrede 1 senedir temizlenmiyor. Bugün temizlenecek. Yeni dişi lepistesler eklendiği halde sonuç değişmedi.Bol yavru var fakat erişkin olamadan ölüyorlar.Tankın suyu cam gibi temiz.. Az bitkili , havalandırma takviyesi yapılan ve gübre kullanılmayan bir tanktır.

Bu yazı volkantr34 tarafından Hastalık belirleme formu kullanılarak akvaryumportali.com adresine yazılmıştır. İzinsiz kullanılamaz.

2. penqun

penqun

İsim:
    Haktan KAYACAN
    Cevap: Lepisteslerde Büyümeme , Doğum Sonrası Ölüm ve Mutantlaşma

Yeni doğum yapan dişiyi diğer balıkların yanına salmayınız.Dişi balık doğum sonrası suya bir sıvı salar bu da erkekleri çıldırtır ve sürekli dişiyi kovalarlar bu yüzden doğum yapmış dişi doğum yaptığı için yorgundur bi de erkek balıklar takışırsa yorulurlar ve ölürler.Bu yüzden dişi balığı ayrı bir tanka ayırarak vitaminli yemlerle beslemelisin.

volkantr34 bunu beğendi.
  3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Volkan geçmiş olsun kardeşim ya. Bu durum nezamandır böyle gidiyor? Dış filitreni bir senedir temizlemediğini yazmışsın.Acaba bundan dolayı olabilirmi ? bir başkası olsa birçok neden düşünebiliriz ama konu sahibi sen olunca işler değişiyor.Sana verebileceğimiz fikirleri sen yalayıp yutmuş birisin sonuçta.Ne desem şaştım kaldım.:bilmem:

4. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Valla Olcay'cım bayağıdır böyle bişey yoktu ama hadi bunlar kardeş balık dedik 3 senedir aynı aileden balıklar çiftleşiyorda böyle oluyor dedik türleri karıştırdık.. Gene aynı mevzu devam ediyor.. Gerçi ben 1 seneye yakındır ofiste ki tankla ilgilenemiyorum.Bu bahsettiğim tank ofiste ki tankım.. Geçen sene düğünden önce temizlemiştim sağolsunlar kimse elini sürmemiş.. Atman'da taş gibi filtre banamısın demiyor.. Akvaryum cam gibi duruncada kimse bir sorun aramamış.. Zaten kimseninde uğraştığı yok. ):( 200'e yakın endler lepistes ve kırmaları vardı.. Üreme var ama büyüme yok.. Belli bir yere kadar geliyorlar sonra doğuranında doğurmayanında belleri bükülüyor.. Acaip şekillere giriyorlar.. Sıcaktan oluyor desem 24 - 26 derece arasında akvaryum..

Olcay'ım bitkilere o kadar çok eğilmişim ki lepistesleri gözardı etmişim açıkçası.. Acaba yemler mi ağır yada hafif geliyor bilmiyorum.. Dış filtreden olabilir belki diye düşünüyorum.. Vatoz ve çöpçülerin hiçbişeyleri yok.. Maşallah semiriyorlar ama lepistesler kuyruk büzüp saçma sapan vücut şekillerine bürünüyorlar.. Ne güzel balıklarım vardı hepsi tarımar olmuş.. Bugün geldim gördüm çok sinirim bozuldu..

Bu arada Haktan kardeşimede yorumu için teşekkür ederim.. Aslında dediği doğru dişileri ve erkekleri ayırmak gerekiyor. Fakat onuda yaptık zamanında.. Dişileri koyar koymaz endler's erkekleri (zaten dişili ortamda azgınlar , birde dişisiz geçirdikleri süreden sonra dişileri kepçeyle ekler eklemez saldırıyorlar.. :) ) anında çiftleşmeye çalışıyorlar. Bi aralar cimbomlu endler'sleri üreticem sadece diye heveslenmiştim.. Oda elimizde patlamıştı.. Lepistes besleyen arkadaşların diyet ve kürlerinide arada öğrenirsem güzel olur aslında..

5. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Geçmiş olsun Volkan Abi, Hakikaten Olcay Abinin de dediği gibi konu sen olunca söylenecek pek birşey kalmıyor. Benimde aklıma filtre geldi acaba çok fazla ağır metal birikimi sebep olabilir mi?

6. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Dün filtreyi temizledim içi resmen bildiğiniz katı çamur olmuştu. :) Bildiğiniz balçık.. Filtre temizliğinden sonra balıklar resmen canlandılar.. Bakalım birde bundan sonra ki gelişmeleri takip edelim.. Omurlarında ki eğilmeye takıldım ben açıkçası.. Arkadaş her hafta düzenli bir şekilde yarı su yada 1/3 oranında su değiştirir.. Suyu geçersek eğer geriye filtre ve yemmi kalıyor yoksa balıkların genetiği ile ilgili bir bozulma söz konusu olabilir mi ? Yani 3 senede balıkların fiziksel özelliğinde bozulma bu kadar kısa sürede olur mu ?

Valla arkadaşlar kişinin ben olup olmaması önemli değil aslına bakarsanız.. Bu sorun yaşadığım evre enteresan bir evre.. 3 yıllık bir tank ve aynı aileden gelen balıkların 3 sene sonra ki şekil bozuklukları ve erken ölümlerine takılmış durumdayım.. Olabilir yani gözümüzden kaçan bişey olabilir , temel bişeyi atlıyor olabilirim.. Volkan'da insan canım :) Sadece akvaryum fotoğrafımı paylaşıcaz :))

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Volkan tam olarak emin olmamakla beraber balıklarında mineral eksikliği,kötü beslenme geliyor aklıma.Yada bacteriel bir hastalık ta olabilir.Su değişimleri yapıyormusun ?

Sen daha iyi bilirsin ama lepisteslerde kamburlaşma genelde ya erken üreme faaliyetlerinde bulunması yada yaşlılıktan meydana geliyor.Seninkiler daha yetişkin olmadan bu durum olduğu için acaba erken üreme faaliyetlerinden bu durum meydana geliyor olabilirmi ? Dişileri ayırıp beslesen bir faydası olurmu acaba Volkan? :bilmem:

8. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

İnşallah düzeleceklerdir abi. Filtre temizliğinden sonra canlanma var dediğine göre bir süre sonra toparlanmaya başlarlar herlade. İnşallah çabuk düzelirler de seninde bizimde keyfimiz yerine gelir.

9. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Valla Olcay'cım bu tanka arkadaşım bakıyor ve dediğim gibi her hafta yarıya yakın yada 1/3 oranında su değişimi yapıyor. Sudan zannetmiyorum olsun.. Bakalım filtreyide temizledik yeni yemde getirdim.. Bide bundan sonra takip edip kalan sağlamları gözlemlemek kalıyor geriye.. Nerde o eski lepistesler ya , şimdikiler resmen şaka gibi.. 1 liralık yemlerle beslerdik ve defalarca doğururlardı bana mısın demezdi.. Şimdi 2. kez doğurur mu diye balığın gözünün içine bakıyoruz.. Tankla ben ilgilenebilsem belki dişi erkek ayırımı yapıp ayrı ayrı bakabilirim ama sağolsun arkadaşlar sabırsızlar , dayanamayıp aynı tankta bakıyorlar.. Belkide dediğiniz gibidir.. 3-4 ay ayrı ayrı bakmak lazım..

Teşekkür ederim yorumlar ve temennileriniz için :)

The_ReligiouS bunu beğendi.
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş